Mi is történt pontosan 70 éve? Többek között megtalálták a Holt-tengeri tekercseket, kidolgozták az első ősrobbanás-elméletet, megkezdődött a szuperszonikus repülés. Mindeközben Edinburgh-ban…

1947

Egy évszám. Kinek mi jut eszébe róla? Nekem, személy szerint, anyukám születése – ezúton is kívánok neki sok erőt, jó egészséget! Magyarországon épp elkezdik magukat jól érezni a szovjetek, Erdélyben pedig a románok. A Magyar Kommunista Párt megnyeri a kékcédulás választásokat, csalással; Romániában I. Mihály királyt lemondásra kényszerítik, megkezdődik a kommunista rémuralom. Kissé távolabb tekintve: a Brit Birodalom szétesik: India és Pakisztán két különálló állammá alakul, erről Salman Rushdie csodálatosan ír néhány regényében; az ENSZ közgyűlése dönt az angol mandátumterület, Palesztina kettéosztásáról – egy arab és egy zsidó államra; azonnal polgárháború robban ki, napjainkig megoldatlan konfliktussal. Míg a világ másik felén Új-Zéland elfogadja a brit parlament által felajánlott teljes függetlenségi rendeletet, utolsóként a Domíniumok közül. Nem mellékesen, először kerül be miniszterként egy hölgy az ottani kabinetbe (azért itt meg kell említenem, hogy az első női nagykövetet azonban Magyarország adta a világnak, Bédy-Schwimmer Rózsa személyében, aki 1918-19-ben teljesített szolgálatot Svájcban).

Edinburgh 1947
A FRinge megnyitja kapuit 1947-ben / Fotó: Wow247

Művészetek

Megszületik Nádasdy Ádám, Kartal Zsuzsa (imádom a verseit); Paulo Coelho, Stephen King és Salman Rushdie; viszont eltávozik Hans Fallada (Mi lesz veled emberke? című regénye máig élénken él emlékezetemben). Ugyanebben az évben látja meg a napvilágot David Bowie, Glenn Close, Arnold Schwarzenegger, O. J. Simpson, és Farrah Fawcett (a leggyönyörűbb Charlie-angyal) is.

1947-ben kiadják Ray Bradbury első novelláskötetét; megjelenik Albert Camus Pestise, Thomas Mann Doktor Faustusa, és Alberto Moravia A római lány című regénye. Itthon Déry Tibor A befejezetlen mondatés Németh László Iszony regényét, valamint Szabó Lőrinc Tücsökzene és Weöres Sándor A fogak tornáca verseskötetét lehet megvásárolni a könyvesboltokban.

Radványi Géza Valahol Európában alkotása mozikba kerül; Marilyn Monroe debütál a filmvásznon és bemutatják Elia Kazan Gentlemen’s Agreement (Úriember megállapodás) nagyjátékfilmjét, amely aztán besöpri az Oscar- és a Golden Globe legfontosabb díjait.

Színházi szempontból? Nos, Magyarországon megalakulnak az első színházi szakszervezetek; Kolozsvárott már a második évfolyam indul el a Magyar Zene- és Színművészeti Konzervatóriumban, amit éppen a feljebb említett I. Mihály király alapított. Bertolt Brecht, miután a tengerentúlon Amerika-ellenes tevékenységgel vádolják, visszatér Európába; Peter Brook Stratford-upon-Avon városában rendezőasszisztensként dolgozik a New Shakespeare MemorialT heatre-nek (a mostani Royal Shakespeare Company).

Edinburgh International Festival…

A legenda szerint az összművészeti fesztivál ötlete 1942-ben egy csillagfényes éjszakán született meg, amikor is a későbbi – első – fesztiváligazgató, Rudolf Bing, és a Glyndebourne Festival Opera alapítójának felesége, Audrey Milmay operaénekesnő hazafelé sétáltak a város főutcájának számító Princes Streeten, John Gay Koldusopera előadása után (az eredeti mű bemutatásának 200. évfordulójára született meg Bertolt Brecht és Kurt Weil Három garasos operája, amit a hazai közönség Koldusoperaként ismer).

A valóság azonban ennél sokkal prózaibb: a feljebb említett fesztivál a második világháború alatt szünetelt, Salzburg és München, a hagyományosnak számító művészeti fesztiváloknak otthont adó városok helyszíneit kisajátították a náci propagandisták. A londoni Old Vicet lebombázták; ezért égetően szükségessé vált egy új helyszín felfuttatása, ahol a világ legnagyobb alkotói évente megmutathatták magukat és vigaszt nyújthattak a háború által meggyötört közönségnek. A maga számtalan művészeti intézményével, ősi szépségével és bejárhatóságával, Edinburgh tökéletes helyszínnek mutatkozott. Arról nem is beszélve, hogy jócskán kívül esett a „veszélyeztetett” területeken.

Mindez napjainkra is igaz. Bár az elmúlt időszak erőszakos cselekményei az itteni városvezetést is „elengedhetetlen” és „meghatározatlan” időre foganatosított biztonsági intézkedések bevezetésére sarkallta. Cardiffban, a BL-döntőn láttam először ezeket a kapukat. Lehet, hogy növelik a biztonság-érzetet, és megakadályozzák az őrülteket, hogy valamilyen gépjárművel a tömegbe hajtsanak, de iszonyatosan rondák…

Természetesen, mint minden fesztiválon, a fellépők meghívásos alapon léptek/lépnek fel. És természetesen mindig akadnak olyanok, akik sérelmezik, hogy őket nem hívták meg, nem kerültek be a „kiváltságosak” közé…

fringe Glasgow Unity Theatre Maxim Gorkij Éjjelo menesékhely 1947 skót színházi archívum
Fringe Festival / Fotó: Fringe Festival hivatalos archívuma

…és a Fringe

…pedig az ő művészetük is hasonlóan értékes, megüti a mércét. Személy szerint engem ez a vita fáraszt; minden fesztiváligazgató, versenyelőadás-válogató, még ha szakmai alapon dönt, akkor is szubjektív, mert vannak preferenciái, egy értékrendje és a körülmények: csak bizonyos számú előadást lehet meghívni, vagy éppen csak a költségvetésre kell tekintettel lenni.

De attól szép és kerek a világ, hogy mindig voltak/vannak/lesznek „lázadók”. Jelen esetben nyolc (csak csendben jegyzem meg: brit) társulat, akik hívatlanul megjelentek, és saját maguk költségvetésén – kisebb helyszíneken – bemutatták előadásaikat a Nemzetközi Fesztivál „szegélyén”. Próbáltam felkutatni ezen renegát együttesek nevét, de csak annyit találtam, hogy az Akárki kritikája kapcsán született meg a Fringe mint kifejezés. Hogy ez a mai napig is él, azt mutatja, hogy Fortuna sipkáján bizony „bojt” lettek; olyan hagyományt teremtve, ami több mint kétszáz „perem” fesztivál születését eredményezte. Wellingtontól Hollywoodig, Calgarytól Hong Kongig a világon mindenhol meghonosodott a Fringe; Magyarországon 2006-2012 között rendezték meg, ötször Budapesten, Pécsett és Kecskeméten pedig egyszer-egyszer.

A lebonyolítási rendszer változó; Edinburghban az a jellemző, hogy a társulatok több mint három héten keresztül minden nap színpadra lépnek. Ez idén összesen háromszáz helyszínen 3.398 különböző produkció 53.232 előadását jelenti, amiből 686 (mármint a háromezer-négyszázból) ingyenes. Vannak, akik erre az időszakra időzítik a bemutatót, 2017-ben 1.683 új műsor kerül színpadra.

Ezek a számok ép ésszel felfoghatatlanok, legalábbis szerintem. A jelentősége mára kicsit túllihegett, bár mindenki úgy vág bele, hogy itt történik meg a nagy áttörés. Kétségtelen, az évek során olyan alkotók jelentek meg, akiknek a Fringe jelentette az ugródeszkát: Emma Thompson, Mike Meyers, Hugh Laurie, Sam Mendes és Rachel Weisz. De ahogy a The Stage (az Egyesült Királyság egyetlen színházi [heti]lapjának vezető kritikusa, Mark Shenton fogalmazott: ő már nem tudja követni ezt az őrületet, ezért el sem jön; bár ezrével kapja az e-maileket, hogy ezt feltétlenül nézze meg, arról meg mindenképpen írjon, mert egyedülálló a világon, soha nem volt jobb produkció a földkerekségen).

Összevetések, anomáliák, kritikák

Erre van az a vicc, ugye, hogy a lepényhal megy előre… A Nemzetközi Fesztivál résztvevőit meghívják, fizetik a szállásukat, a kajájukat és viszonylag magas napidíjat is bezsebelnek. A Fringe fellépői azonban saját költségükön vesznek részt. Namármost, egy helyszín bérleti díja 1.000-5.000 font, a szállás napi 40-100 font/szoba (nem szállodában vagy hostelben!), három hétre a kaja-pia, ha nagyon takarékos az ember, akkor 500 font/fő. Ha ingyenes az előadás (Free Fringe), akkor biztosan veszteséggel zárul a kaland. Ha belépőt szed a művész, akkor talán kijön null-szaldóra; természetesen itt a ténylegesen független alkotókról beszélek, mert a nagy helyszínek (Assembly, Pleasance, GildedBalloon, Underbelly) –tulajdonképpen már valamilyen szinten egy különálló fesztivált hoztak létre – fellépőinek anyagilag is meg fogja érni a vállalkozás.

Ha valaki azt gondolná ezek után, hogy akkor legalább a nézőknek megéri, hogy ekkora előadás-dömpingben lubickolhatnak, hát az bizony óriásit téved. A helyi lakosok többsége mostanra már erre a periódusra időzíti a szabadságát, és kiadja a lakását – horribilis összegekért. De a szállodák és hostelek árai is az egekbe szállnak (külön árkategória az augusztusi hónap!), a vendéglátó-ipari helyiségek kicsit óvatosabbak ugyan, de a felkapott, népszerű éttermek, kocsmák egy enyhe 10-15%-os áremeléssel „örvendeztetik” meg az idelátogatókat. Nem csodálom: a teljes évi bevételük felét-kétharmadát termelhetik ki ebben a periódusban.

A Nemzetközi Fesztivál programját kritika nem érheti, bár az én meglátásom szerint idén kevésbé átütő/meghatározó, mint tavaly. A Fringe felhozatalát most már évek óta kritizálják azzal, hogy felhígult, kiüresedett. Az mindenesetre tény, hogy a produkciók fele vagy stand-up comedy, vagy egyszemélyes előadás. Ezt magyarázhatjuk a költségekkel. Ami feltűnt nekem, hogy több tucat (de az is lehet, hogy több száz) előadás már a tavalyi fesztiválon is volt, ezek nyilván azok, amelyektől anyagi hasznot is remélnek a fellépők. Jómagam ezen változtatnék, de Fringe „politikája” a kezdetektől fogva egyértelmű: bárki bármivel felléphet, mindenfajta megkülönböztetés nélkül (ha ki tudja perkálni a költségeket).

eif plakát 2
/ Fotó: Pálffy L. Péter

És mégis…

Őszintén, tavaly már nagyon vártam a fesztivál(ok) végét. Hogy kiürüljön a város, hogy a buszok ne késsenek félórákat, hogy „visszakapjam” kedvenc kocsmámat, hogy ismét le tudjak pihenni az imádott parkocskámban, és magányos lehessek a tengerparton. Aztán június végén érezhetően eluralkodik egyfajta várakozás, vágyakozás az embereken. Hirtelen vibrálni kezd valami a levegőben. Július közepén-végén gomba-módra épülnek fel a már megszokott helyszínek, aztán augusztus elején ismét, újra beindul(nak) a FESZTIVÁL(ok). Jó estét, jó tapsolást!

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.