Egy szélsőjobboldali AfD-s csoport zavarta meg az idegenvezetést Sachsenhausenben, az egykori náci haláltáborban. Az incidensről, ami még júliusban történt a koncentrációs tábor áldozatainak emlékhelyén, a Tagesspiegel számolt be. A rendőri vizsgálat csak ezt követően indult meg.
Szélsőjobboldali, történelemhamisító provokáció
A 17 látogató között volt 5-6 olyan személy, akik “folyamatosan megakasztották” a vezetett túrát a Berlintől nem messze fekvő, sachsenhauseni koncentrációs táborban, ez év július 10-én. Az emlékhely személyzetének tagja számolt be az esetről a Tagesspiegelnek. Eszerint a csoporthoz tartozók “nyilvánvalóan szélsőjobboldali és történelmileg revizionista” közbevetéseket tettek.
A zavart keltő látogatók az Alternative for Germany (AfD) Alice Weidel társelnök Boden-tavi választókerületéből érkeztek. Állítólag egy olyan szövetségi finanszírozású program keretében utaztak Berlinbe, ami lehetővé teszi a választóknak, hogy megfigyelhessék az országgyűlési képviselőket.
Weidel szóvivője útján közölte, hogy ő maga nem vett részt a körbevezetésen, és “nagyon meglepte” az állítólagos incidens.
A Tagesspiegel szerint a szövetségi kormány szóvivője megerősítette, hogy “antiszemita és történelmileg tarthatatlan megjegyzések” hangzottak el az egyik látogató részéről. A szakértő tárlatvezető kénytelen volt abbahagyni az idegenvezetést.
A haláltáborok áldozatainak méltósága sem szent az AfD-nek
A náci SS vezető, Heinrich Himmler megbízásából épült meg Sachsenhausen 1936-ban Oranienburg város peremén, 40 kilométerre északra Berlintől. Az elképzelés egy panoptikus (mindent láttató) struktúra volt, amely a széles körben elterjedt terrort hivatott bemutatni, és a többi, náci kézben lévő terület igazgatását akarták innen intézni.
Rabok tízezrei vesztették életüket éhezés, egészségügyi problémák és kivégzések következményeként egészen addig, amíg a tábort 1945-ben szovjet és lengyel csapatok fel nem szabadították.
A szörnyű 9 év alatt itt fogvatartott 204.000 rab között voltak politikai okokból likvidált németek és más európai állampolgárok, valamint a nácik által fajelméleti okból üldözött kisebbségek.
Horst Seferens, a Berlin környéki emlékhelyeket felügyelő brandenburgi közalapítvány szóvivője elmondta, az AfD-látogatók közül egyesek megkísérelték relativizálni a Sachsenhausenben elkövetett bűntetteket.
A hitleri Németországot legyőző szövetségesek világháborús cselekményeit hozták fel.
Az idegenvezetést megzavarók kétségbe vonták a gázkamrák létezését is, bagatellizálták a náci haláltáborban elkövetett bűncselekményeket. Ócsárolták az emlékhely munkatársait, manipulációval és hozzá nem értéssel vádolva meg őket.
A Tagesspiegel közlése szerint a brandenburgi rendőrség ismeretlen tettes ellen vizsgálatot indított.
Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának (Central Council of Jews in Germany) elnöke az mondta, az AfD-sek magatartása elszomorító, de nem meglepő. Szerinte az AfD a szavazatszerzés érdekében mindenre képes, még arra is, hogy sárba tiporja a nácik áldozatainak méltóságát.