A Színház- és Filmművészeti Egyetem Etikai Bizottság közleményben tudatta, hogy az SZFE vezetésének Gothár Péter rendező-tanár azonnali hatályú megszüntetését javasolják.
Közleményt adott ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem Etikai Bizottsága. Ebben azt írják, december 8-án összegezték és lezárták a Gothár Péter elleni etikai eljárást, majd egyöntetű döntést hoztak, amelynek értelmében Gothár Péter oktatói szerződésének azonnali hatályú megszüntetését javasolták az SZFE vezetésének.
A bizottság megállapította, hogy az egyetem vezetésének nem volt tudomása a nyilvánosságnál korábban Gothár más intézményben megtörtént ügyéről, nem tudott továbbá semmilyen Gothár által elkövetett etikai vétségről az egyetemen sem.
Megállapították és hozzáteszik, hogy az SZFE-hez továbbra sem érkezett semmilyen etikai vétségre vonatkozó bejelentés.
Az ügy következményeként ugyanakkor súlyosan sérült az Etikai Kódex 5.3 paragrafusának a jó hírnév megőrzésére szolgáló irányelve.
Így magyarázta el Máté Gábor, miért így kezelte a Katona a Gothár-ügyet
November vége felé, 19-én adott ki közleményt a Katona József Színház. Mint arról beszámoltunk, az egyik munkatársuktól megváltak “erkölcstelen viselkedése” miatt. A szóban forgó közleményből nem derült ki, ki a személy és mit tett. Sajtóinformációk szerint rendező lehetett, ám a további találgatásnak véget vetett az érintett közleménye: Gothár Péter maga vallotta be tettét.
“Az Etikai Bizottság javaslatának célja egyrészt az európai ismertségű egyetem jó hírének és morális integritásának megóvása; másrészt az oktatás zavartalan menetének mielőbbi helyreállítása, az etikai vétségek kezelésére irányuló egyetemi eljárásrend iránti bizalom megerősítése” – teszik hozzá.
Hangsúlyozzák, hogy Gothár Péter művészi munkája, szaktudása az egyetem mindenkori vezetősége számára indokolttá tette több mint harminc éve tartó oktatói alkalmazását. Szükségesnek látják kimondani, hogy határozottan szét kell választani a magyar film- és színházművészetben létrehozott megkerülhetetlen életmű értékelését az emberi vétségek megítélésétől.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szükségesnek látjuk azt is kinyilvánítani, hogy tanár és diák, rendező és színész viszonylatában (csakúgy, mint bármilyen más hierarchikus kapcsolatban) az alárendelt személyes méltóságát sértő bárminemű viselkedés teljességgel elfogadhatatlan, és nincs olyan művészi vagy pedagógiai cél, amely az ilyen határátlépéseket elfogadhatóvá tenné.[/perfectpullquote]
Hozzáteszik azt is, hogy az Etikai Bizottság nem nyomozati szerv, nem is folytattak nyomozást, illetve bizonyítási eljárást, mivel ez nem feladatuk, és erre sem eszközzel, sem felhatalmazással nem rendelkeznek. Azt is írják, hogy kidolgoznak egy intézkedési tervet, amelynek keretében a 2020-as februári szemeszterkezdéskor oktatóknak és hallgatóknak szóló szemléletformáló, az egyetem etikai egységét és integritását erősítő kurzusokat hirdetnek meg.
Log into Facebook | Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Upor László rektorhelyettes az Etikai Bizottság ajánlását elfogadta, Gothár Péter szerződését a mai nappal megszüntette.
A Színművészeti ezennel lezártnak tekinti az ügyet.