A klímaváltozás kérdése lassan állandósuló problémává válik, a vélemények mégis megoszlanak. Valóban apokalipszist rejt a jövőnk, vagy elbagatellizáljuk a helyzetet? A Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány felelőse, Perger András válaszolt kérdéseinkre.

ContextUs: Erdőtüzek pusztítanak, olvadnak a jégsapkák, elpusztul a Föld. A 444-en megjelent cikk kizárólagosan az embert tette felelőssé ezekért a katasztrófákért és az ezeket okozó felmelegedésért. Mennyi ráció van ebben?

Ha pusztán a felmelegedés lenne a kérdés, akkor azért egyértelműen az emberi tevékenység általi szén-dioxid-kibocsátás a felelős. Amennyiben minden természetes tényezőt figyelembe vennénk, a naptevékenységet, a csillagászati komponenst, a vulkánok által okozott szén-dioxid-kibocsátást, stb., a Földnek önmagától nem kéne melegednie – legalábbis korántsem ilyen mértékben. Azonban ha bevonjuk az emberi tényezőt, akkor megkapjuk azt az emelkedő görbét, amit a mérések már legalább tíz éve folyamatosan igazolnak.

A cikkben lefestett katasztrófaállapotra reagálva pedig én azt mondom: klímaváltozás most is van, és ez már sokszor jelenleg is emberéletekbe kerül. Ha a katasztrófafilmek klasszikus elemeire gondolunk, sokat valóban tapasztalhatunk már a valóságban.

A hurrikánidőszakok hossza, a hurrikánok száma és erőssége növekvő tendenciát mutat. Erre azonban a kutatók már tíz évvel ezelőtt rájöttek. Éghajlatváltozás tehát van, és egyre inkább kimutatható az extrém időjárási jelenségek mögött. Összességében, amit ez a cikk és a hasonlók állítanak, nem a jövőben fognak váratlanul leszakadni az égből, hanem ezek már jó ideje, folyamatosan történnek.

ContextUs: Mi a véleményed azon nézetekről, amelyek szerint vagy a populáció csökkentésével, vagy a gépek kibocsátásának minimalizálásával javítani lehetne a helyzeten?

Azt, hogy a lélekszám és az energiahasználat növekedése mennyiben függenek össze, lehet vizsgálni, ám ez olyan országonként változó adat, ami megnehezítené a kalkulációkat.. A mi álláspontunk szerint az emberiséget el lehet látni megfelelő fény-, víz- és energiaforrással fenntartható módon is. Legelsősorban a szén-dioxid-kibocsátás és az egyéb káros ipari tevékenységek azok, amelyek felelőssé tehetők a klímaváltozásért.

27095950590 2fa55890c0 k
A Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány felelőse, Perger András / Fotó: Paksaméta blog

Jellemzően az energiahasználatunk hat rombolóan a környezetre, úgymint közlekedés, az ipari és mezőgazdasági termelés, valamint a lakosság hő- és villamosenergia-igénye. Ezen valóban csak úgy lehet segíteni, ha csökkentünk, de kizárólag a kibocsátáson. A racionalitás a kulcs: ésszerűsíttetnünk és hatékonyabbá kell tennünk az energiahasználatunkat és redukálnunk a fosszilis energiahordozók felhasználását. Nincs nagy újság, ezen máshogy nem lehet segíteni.

ContextUs: Sok spekulációt lehet hallani arról, pontosan mikor ér véget a világ a felmelegedés miatt. Mennyire vehetők készpénznek ezek a számítások?

A klímaváltozás nem nagyon foglalkozik az évekkel. A naptár számára nem tényező. Amihez vissza tudunk nyúlni, az az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) áprilisban megjelent jelentése.

A 2015-ös párizsi klímamegállapodásban elismerték az országok, hogy az éghajlatváltozás létező probléma, amelyért az emberiség a felelős.

A kialakulásában való szerepünk mellett azonban a megoldásból is ugyanekkora részt kell vállalnunk. A legfrissebb kutatások alapján megállapították, hogy a korábban megfelelőnek ítélt 2 fokos emelkedés egyáltalán nem biztonságos, és inkább a 1,5-re kéne törekedni.

Nagy a baj! – kőkorszaki időjárás fog uralkodni, ha nem vigyázunk

A Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban megjelent kutatás azt állítja, 2150-re az 50 millió évvel ezelőtti éghajlat fog uralkodni. A kutatásban összehasonlították a Föld jövőjét annak múltjával, a jelenlegi éghajlati modellek és a régészeti adatok felhasználásával. – mondja Kevin Burke, a kutatás vezetője.

A 2 fok olyan előre talán nem is látható ökoszisztémabeli változásokkal járna, amelyeket nem engedhetünk bekövetkezni: az például teljesen biztos, hogy ekkora növekedés esetén a korallzátonyok teljesen kipusztulnának. Vannak viszont olyan következmények, amelyek bármilyen mennyiségű emelkedés esetén bekövetkeznek.

Ilyen például a csapadék időbeli eloszlásának változása, azaz a csapadékos időszakok intenzitásának növekedése, amelyeket intenzív szárazság követ, valamint bizonyos élőhelyek átalakulása (sivatagosodás).

Erre itthon is látunk példát: idén folyamatosan dőltek a Duna kisvizes rekordjai, Paksnál kétszer is új negatív rekord született.

ContextUs: Apropó, Magyarországon miben nyilvánulnak meg legélesebben a klímaváltozás tünetei?

A hőhullámokban, a szárazidőszakok hosszában, a mért hőmérsékletek magasságában és tartósságában, valamint egyértelműen a folyóvizek vízszintjének csökkenésében. A csapadékhullás egyre szélsőségesebb mintákat követ, nyáron állandósul a forróság, és a földek élelmiszertermelési képessége is csökken. Ezek nem specifikusan ránk jellemző hatások, világszerte kimutathatók. A forróság okozta következmények, illetve az évszakok eltolódása határozottan megfogható jelenségek Magyarországon.

image 4
Perger András: “A hőmérsékletváltozást főleg a gyermekek és az idősek érzik meg” / Fotó: Stiller Ákos / HVG

A hőmérsékletváltozást főleg a gyermekek és az idősek érzik meg, egy-egy elnyúló hőhullám szó szerint életekbe kerülhet. Szintén veszélyes lehet az élővilág átalakulása: gondoljunk itt a nyári poloska- és szúnyoginvázióra! Több állandósuló állatfaj képes olyan emberre is ható vírust terjeszteni, amelyek közül egyesek olyan akár halálos betegségeket terjeszthetnek, mint az idén nyáron elhíresült nyugat-nílusi láz. Most még csak évente egy-két emberről beszélünk, ám az ország éghajlatának átalakulásával ez egyre nagyobb méreteket ölthet majd.

ContextUs: Hogyan tudjuk minimalizálni a változás okozta károkat?

A kibocsátásokat csökkenteni kell, ez egyértelmű, de az adaptáció is elengedhetetlen.

Ha ebben a pillanatban leállna a világ teljes szén-dioxid-kibocsátása, akkor sem lehetne visszafordítani a már bekövetkezett folyamatokat.

Ráadásul, mivel a szén-dioxid 50-200 évig marad meg a légkörben, a felmelegedés még aktívan velünk marad egy darabig. Ezért lényeges, , hogy alkalmazkodjunk a kialakult állapothoz. Át kell alakítanunk a városainkat: a meleg ellen például fák és növények árnyékával vegyük fel a versenyt a hősugárzó betontömeg csökkentésével! Olyan fajokat ültessünk, amelyek bírják a megváltozó, egyre szárazabb körülményeket! A közegészségügynek megfelelő felszereltséggel és személyzettel készen kell állnia a hőhullámokra, ezekben az időszakokban mindenki számára biztosítani kell a megfelelő mennyiségű folyadékot, stb…

ContextUs: A Kínai Tudományos Akadémia szerint megoldást jelenthet az is, ha 2030-ra a Föld 30%-át védelem alá vonnánk. Valóban megoldást jelenthetne ez?

Az a gondom ezzel, hogy az elmélet szerint megkülönböztetünk pont- és vonalszerű szennyezést. Az előbbit a gyárak, erőművek, az utóbbit pedig például az autópályák okozzák. Ha egy adott területet meg akarunk védeni, akkor kizárhatjuk ezeket a szennyezési forrásokat azzal, hogy lezárjuk a területet – ilyenek például a természetvédelmi övezetek.

A nap videója: Ezt megnézve, biztosan másképp látod majd a környezeted

Ha már intézmények! Az Európai Bizottság és az Európai Parlament is nemet mond a műanyag szemétre. Az Európai Parlament szerdán elsöprő többséggel, 571-53 arányban jóváhagyta azt az intézkedéscsomagot, ami az egyszer használatos műanyag eszközök betiltását irányozza elő. Ezzel az európai jogalkotók a tengerek és óceánok műanyag szennyezésének csökkentését lehetővő tevő jogszabályt fogadtak el.

Viszont vannak olyan típusú, globális jellegű kibocsátások, esetleg katasztrófák, mint Csernobil volt, amelyek hatásai ellen, ha a szennyezés már belekerült a légkörbe a légkörbe, nem tudunk védekezni. A védettség nyilvánvalóan nem árt, viszont hosszú távon nem is jelent hasznos segítséget a klímaváltozásban.

ContextUs: Mi a véleménye a legújabb nejlon- és műanyag ellenes mozgalomról? Időszerű felismerés vagy inkább halottnak a csók?

A műanyagszennyezés nem a klímarelevanciája miatt fontos. A Greenpeace is folytat egy úgynevezett „Plastic” kampányt, amely azt célozza, hogy az egyszer használatos műanyagoktól szabaduljunk meg.

Amit látunk, az egy felismerés, mégpedig annak a rossz üzenetnek a felismerése, amit az egyszer használatos műanyagok közvetítenek: vedd meg, használd, majd dobd el.

Ez pedig iszonyatos környezetszennyezéssel jár ezen anyagok teljes életciklusa alatt, még akkor is, ha az életciklus végén keletkező hulladékot rendesen kezelik – de, mint tudjuk, sajnos nem így történik.

image 5
Perger András: “Meg kell szüntetnünk azt a fajta fogyasztói kultúrát, amely nem számol a pénzért kiváltott anyagok által okozott környezeti szennyezéssel!” / Fotó: Stiller Ákos / HVG

Naponta látni borzasztó képeket szemétszigetekről, a műanyagoktól megcsonkított, vagy általuk elpusztított élőlényekről. Ennek véget kell vetni! Meg kell szüntetnünk azt a fajta fogyasztói kultúrát, amely nem számol a pénzért kiváltott anyagok által okozott környezeti szennyezéssel! Ami ezzel kapcsolatban igazán aggasztó, a mikroműanyagok jelenléte.

A műanyagok jelentős része ugyanis nem bomlik el, hanem mikro méretű részecskékre esnek szét. Ezek a szabad szemmel nem látható műanyag részek már mindenhol ott vannak: az ételünkben, a vizünkben, a levegőben. Ennek a hatását pedig még egyelőre nem is tudjuk igazán felmérni.

CV

Perger András környezetmérnök, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány felelőse. Atomenergiával, hagyományos energiahordozókkal, a megújuló energiaforrásokkal, klímavédelemmel és az energiapolitika kérdéseivel foglalkozik. 2002-2015 között az Energiaklub munkatársa volt.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.