„Nem tudok valódi embereket a valódi világban ábrázolni, de remélem, ezzel a könyvvel tudtam segíteni” – mondja szerényen Axel Scheffler.
Gyorsan, tényszerűen és őszintén
Axel Scheffler illusztrátor különleges, de nagyon helyes állatképeiről ismert – például ő illusztrálta A Graffaló című könyvet is, amely magyarul is megjelent. Ám a koronavírus miatt most kénytelen volt visszazökkenni a való világba. A 62 éves művész is részt vett abban a projektben, amely a világ leggyorsabban kiadott könyvén dolgozott. A Koronavírus – Egy könyv a vírusról gyerekeknek című kötetet a Nosy Crow kiadó írta, rajzolta és adta ki online mindössze egy hét leforgása alatt, írja a BBC.
„A kiadóm beszélt egy londoni tanárral, aki elpanaszolta neki, hogy nagyon sok szülő aggódik, és tehetetlennek érzi magát. Így született meg az ötlet, hogy készítsünk egy tájékoztató kiadványt az 5-9 éves korú gyerekek számára, tényszerűen és a lehető legegyszerűbb nyelvezettel” – mondja Scheffler.
Hogyan éli meg a gyerekek pszichéje a koronavírus-járványt?
Egy 8 éves genovai kislány március végén levelet írt az olasz miniszterelnöknek, Giuseppe Conté nek. Azt kérte a politikustól, aki február óta sorra jelentette be az egyre szigorodó kormányzati intézkedéseket, hogy engedje meg a gyerekeknek, hogy napi egy órára kimehessenek levegőzni. „Nagyon nehéz időszak ez most mindenkinek, de a gyerekek bírják a legnehezebben.
Fontosak a tények, de a könyv őszintén szól arról is, amit még nem tudunk teljes bizonyossággal.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Van egy vakcináról szóló fejezete is, amely elmagyarázza, hogy egy új betegségről van szó, amelyre még nincsen gyógyszer. Az őszinteség nagyon fontos bármilyen korú gyermek esetében, mert meg kell nyerni a bizalmukat[/perfectpullquote]
– magyarázza a művész. A grafikus élete nem változott alapjában véve az elmúlt hetekben, mivel mindig is otthonról dolgozott. De, bevallotta, aggódik amiatt, hogy mi is történik, és megérti, hogy ez az időszak nagyon ijesztő a gyerekek számára is, akik most nem járhatnak óvodába, iskolába.
Tom Hardy kimaxolja a cukiságot: gyerekmeséket olvas fel anyák napján
Tom Hardy, aki 2016-ban már vendégszerepelt a BBC televízió CBeebies programjában, április 27. és május 1. között öt alkalommal mesél a gyerekeknek.
A könyvben szó van arról is, hogy most nem szabad a nagyiékkal találkozni, és hogyan lehet elviselni az idegesítő szülőket, akik otthonról szeretnének dolgozni ebben a kimerítő időszakban. A szerkesztésben egy gyermekpszichológus és a londoni Higiénia és Trópusi Betegségek Intézetének egyik professzora is közreműködött tanácsadóként. Már 45 nyelvre lefordították, és több mint egymillióan töltötték már le. A Worldreader nevű jótékonysági szervezet ingyenes applikációban is feltöltötte a könyvet, hogy az olyan fejlődő országokban élő szülők is könnyen hozzáférhessenek, ahol nincs elegendő közegészségügyi információ. Így a szülők telefonra is letölthetik és elalvás előtt felolvashatják a gyerekeknek.
„Egyszer majd véget ér ez a furcsa időszak”
Scheffler szerint hatalmas sikere volt a könyvnek.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nem vagyok sem orvos, sem betegápoló, grafikusként ennyit tudtam tenni, hogy segítsek. Nagyon büszke vagyok arra, hogy ilyen pozitív fogadtatásra talált[/perfectpullquote]
– meséli az újságírónak. Mint minden mesekönyvnek, a Koronavírus című kötetnek is optimista kicsengése van. Az egyik utolsó képen családok, orvosok és nővérek a felirat szerint együtt ünneplik, hogy végre elmúlt ez a furcsa időszak.
J. K. Rowling különleges Harry Potter-tartalmakkal segíti a karanténozó gyerekeket
Az online elérhető kezdeményezés a Bloomsbury és Scholastic kiadók közreműködésével jött létre, olyan tartalmakkal, mint a varázslós oktatóvideók, szórakoztató cikkek, kirakós játékok, írja a . A játékos tartalmak garmadája nem csak a Harry Potter-könyvek rajongóinak ajánlott, hanem azoknak is, akik még csak most ismerkednek a varázslótanonc kalandjaival. Az oldal ingyenesen hozzáférhető.
Scheffler szerint most különösen nagy jelentőssége van a reménynek a gyerekek számára, mert valamikor tényleg vége lesz a járványnak, és aztán újra egymás közelébe mehetünk, ahogy a könyv utolsó oldalán a megrajzolt figurák.
A könyv magyarul a Pagony Kiadó gondozásában jelent meg, és ezen a linken olvasható a teljes kötet.