A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) közleményt adott ki, amelyben kiáll az Index mellett, sőt kiállásra szólít fel.
Újabb meghatározó intézményt vernek szét
A legnagyobb taglétszámú hazai újságíró-szervezet, a MÚOSZ szerint a közmédia, az Origo és a Népszabadság után a magyar nyilvánosság újabb meghatározó intézményét veri szét a hatalmi akarat.
A MÚOSZ pénteken, nem sokkal azután, hogy az Index 90 fős stábjából több mint 80-an távozásukról határoztak, közleményt adott ki.
Szemérmes félrenézés
A Hargitai Miklós által vezetett szövetség – aki végigkísérte a Népszabadság bedarálását – azt írja, a „közmédia, az Origo és a Népszabadság után a magyar nyilvánosság újabb meghatározó intézményét veri szét a hatalmi akarat.” A miniszterelnök a minap azzal jött haza Brüsszelből, hogy Magyarországon nincs semmi probléma a jogállammal, és aki mást állít, az nem mond igazat. A jogállam alapvető feltétele a kormányhatalomtól elválasztva működő közéleti sajtó.”
Az Index utolsó napja fotókon: Könnyek között hagyták el a szerkesztőséget
Bődey János, az Index fotóriportere dokumentálta Magyarország legnagyobb és legolvasottabb hírportáljának utolsó napjait. Mint beszámoltunk róla, 2020. 07. 22-én, szerdán Bodolai László, az Index.hu Zrt.-t kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány igazgatósági elnöke felmondott Dull Szabolcs főszerkesztőnek. (A rengeteg és gyors események történéseit ebben a cikkünkben dokumentáltuk.)
A MÚOSZ megjegyzi, hogy erről a következőket mondja a magyar jogállam legfontosabb dokumentuma, az alaptörvény: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.”
A szövetég hozzáteszi, szerintük ez nem egyeztethető össze a fenti alkotmányos előírással az, ami a közmédia, az Origo és a Népszabadság után most az Indexszel is akadálytalanul, a jogállami intézmények szemérmes félrenézése mellett megtörténik.
Miközben a világsajtó is az Indexszel foglalkozik, az MTI-t hidegen hagyja
Mint ismert, szerdán menesztette Bodolai László, az Index.hu Zrt.-t tulajdonló Magyar Fejődésért Alapítvány igazgatósági elnöke Dull Szabolcs főszerkesztőt. Ezt követően felpörögtek az események, amelyre Munk Veronika főszerkesztő-helyettes figyelmeztette előre Bodolaiékat. (Részletesen a szerdai napon történtekről ebben a cikkünkben írtunk.) Csütörtökön már néhányan – köztük Munk és a lap egyik alapítója, Dezső András – beadták a felmondásukat.
Úgy vélik Hargitáék, hogy a demokratikus nyilvánosság fennmaradása közérdek, annak mindenkori állapota nem csak a politika és a médiaszektor ügye, hanem mindannyiunk felelőssége.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ezért a MÚOSZ is hív és vár minden, a sajtó szabadságáért aggódó polgárt az Index melletti szolidaritási demonstrációra ma este 18 órától Budapesten a Kolosy téren[/perfectpullquote]
– olvasható a Magyar Újságírók Országos Szövetsége csütörtöki közleményében.
Több ezren tüntettek
A Momentum által szervezetett eseményre több ezren látogattak el péntek délután.
„Soha nem volt még olyan, hogy ne lett volna Index az életemben” – mondta egy tüntető a 444 beszámolója szerint, egy másikuk szerint „aki nyitott szemmel jár ebben az országban, az tudja, hogy ez nem a gazdasági átalakításról szól”.