A These Nudes Do Not Exist nevű oldal meztelen női képei és működése számos etikai problémát is felvet.
Pucér nő létrehozása egy kattintással
Ma már olyan iparágak dolgozóinak munkáját is fenyegetheti a mesterséges intelligencia térnyerése, amelyekről korábban nem hittük volna, hogy azokban az emberi jelenlét pótolható. A divatkatalógusokban a japánok már tavaly MI-modellekre adták rá a ruhákat. Már nem csak a híreket írja, de Kínában ő is olvassa fel. Van olyan alkalmazás is, amely tud festeni is vagy adott stílusú festménnyé konvertál egy fényképet. Most a pornóiparba szeretnének betörni az MI-val.
Az oldal a Generative Adversarial Networks (GAN) nevű algoritmust használja a meztelen képek előállításához. A mesterséges intelligenciát jónéhány – jellemzően fehér bőrű, 20-40 év közötti – nő aktképével tanították meg arra, hogy képes legyen maga is hasonló tartalmat előállítani.
“Kizárólag szabad felhasználású vagy megbízható, fizetős forrásból származó képekkel dolgoztunk. Férfiak azért nem szerepelnek a kínálatban, mert nincs igazán kereslet a férfiaktokra” – állította a cég társalapítója.
Etikai problémák
A „kereslethiány” gyakori kifogás a kizárólag női testeket áruba bocsátó cégeknél. Hallhattuk már a női szexrobotokat forgalmazó RealDolltól vagy a DeepNude applikáció fejlesztőitől, amely valódi nők ruhás fotója alapján megmutatja, milyenek lehetnek meztelenül. Ezzel szemben a These Nudes Do Not Exist olyanoknak ajánlja a nők képeit, akik nem szeretnék az igazi nők intim szféráját megsérteni. Ugyanakkor azt a férfiközpontú szemléletét testesíti meg, amely nem átallja áruba bocsátja a nők testét, még ha ezúttal mesterségesen létrehozott képekről is van szó.
Az oldal által megalkotott képek nem valódi nőké, viszont a szoftver betanítása során felhasznált képek nagyon is valódi nőkről készültek. Az interneten megtalálható pornográf képek nagy részét szexmunkásoktól lopták el. Még a publikus képek között is nagyon nehéz kiválogatni azokat a képeket, amelyek valóban etikus módon készültek és kerültek fel. A cég állítja, hogy meg tudnak felelni az etikai elveknek.
“Fordított képkereséssel utána tudunk nézni a nyilvános képek eredetének. Ha azt vesszük észre, hogy fizetős oldalról, bosszúpornóból, online fórumból származik a kép, akkor kivesszük az adatbázisunkból, mert nem etikus módon került feltöltésre” – nyilatkozta az oldal alapítója.
A Big Think azonban kételkedik, hogy valóban minden képről megállapítható, hogy valóban olyan személytől származik, aki hozzájárult ahhoz, hogy a fotóját két valódi férfi, a cégalapítók felhasználják üzleti vállalkozásukhoz.