Feldolgozza a náci rezsim idején folytatott tevékenységét a Reimann család, Németország egyik leggazdagabb gyáriparos dinasztiája és nyilvánosságra hozza a független kutatás eredményeit.
A Calgon vízlágyítótól a Jacobs kávén át a Gucci parfümig világszerte ismert márkák sorát egyesítő JAB Holdingot ellenőrző família 2014-ben bízta meg Paul Erker gazdaságtörténészt, a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem professzorát a családtörténet nácizmus kori fejezetének megírására.
Először a Bild vetette fel, hogy a JAB Holdingot tulajdonló Reimann család két tagja is orosz és francia hadifoglyokat dolgoztatott. Az idősebb Albert Reimann 1954-ben, a fiatalabb pedig 1984-ben halt meg. Mindketten Adolf Hitler elkötelezett hívei voltak.
A család és a diktatúra kapcsolatát a második világháború után is vizsgálták több hivatalos eljárásban és arra a megállapításra jutottak, hogy Reimannék nem tettesek, hanem csupán “társutasok” – a náci rezsim külső támogatói – voltak, vagyonukat és vállalkozásaikat így megtarthatták.
Az új, független kutatási eredmények viszont egészen mást mutatnak. A gyáriparos klán akkori vezetői, idősebb és ifjabb Albert Reimann
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]bűnösök voltak, valójában börtönben lett volna a helyük[/perfectpullquote]
– mondta Peter Harf, a JAB Holding vezetője a Bild am Sonntag című lapnak.
Ezek voltak a nácik legabszurdabb kísérletei – Bemutatkozik Hitler labirintusa
1 Hitler labirintusa A History tévécsatorna új filmje, a Hitler labirintusa eddig ismeretlen föld alatti alagútrendszerben bukkant újabb bizarr projektekre. Németországban található egy eddig feltáratlan alagútrendszer, amely számos teóriát megváltoztathat Hitler második világháborús terveivel kapcsolatban. Ezen föld alatti labirintus elhelyezkedése eddig rejtély volt.
A Paul Erker vezette kutatás még nem ért véget, de már most is megdöbbentő adatokat hozott a felszínre. Amikor az előzetes eredményeket bemutatták a családnak, “szóhoz sem jutottunk, szégyelltük magunkat és mindenki fehér volt, mint a fal” – mondta Peter Harf.
Kiemelte, hogy amint elkészül a kutatási jelentés, mindent nyilvánosságra hoznak. A Reimann család nácizmus kori történetén “nincs mit szépíteni”, az 1933 és 1945 közötti időszak “visszataszító bűncselekményekkel” terhes – mondta a vállalatcsoport vezetője.
A nácik letartóztatták, kameráját elvették, de megmutatja a hidegháború rejtelmeit
Philip Pocock szociofotói festői színhatásokat lehetővé tevő, különleges technológiával készültek Berlinről a fal két oldalán, 1982-ben. A Berlinben élő kanadai művész több mint 2000 fotót készített, ezekből válogat az INDA Galéria kiállítása, amely január 31-ig látogatható. Mint írják, a sorozat és egyben a kiállítás címe a Faliszony (Mauerkrankheit) a német pszichológiatörténetben külön helyet foglal el.
Az eddig nyilvánosságra jutott részletek szerint idősebb és ifjabb Albert Reimann kezdettől fogva elkötelezett híve és támogatója volt a náci pártnak (NSDAP) és a faji ideológiának. A meggyőződéses nemzetiszocialisták már a hatalomra jutás előtt, 1931-ben is adományoztak pénzt az NSDAP-nek, majd a rendszer haszonélvezői közé kerültek.
Így például nemcsak gyáraikban dolgoztak kényszermunkások, hanem a família ludwigshafeni villájában is.
A Reimann család becsült vagyona 33 milliárd euró (10,5 ezer milliárd forint), ezzel a második helyen állnak a német családok vagyon szerinti rangsorában. A nácizmus idején elkövetett bűnök jelképes ellentételezéseként 10 millió eurót (~3 milliárd forint) adományoznak majd. Peter Harf elmondta: még nem döntötték el, hogy mely szervezetnek juttassák az adományt.