Több mint egy hete, január 21-én hozta nyilvánosságra a Petőfi Irodalmi Múzeum, hogy kik kapták meg a nemrég alapított Térey Jánosról elnevezett alkotói ösztöndíjat. Bartók Imre és Csehy Zoltán nem kívánt élni a lehetőséggel, ám három újabb íróról derült ki, hogy nem veszik át a díjat.
Zoltán Gábor, Keresztesi József és Szőcs Petra sem fogadja el a Térey-ösztöndíjat, értesült a Litera.
Az ösztöndíjat 35 és 65 év közötti, magyar nyelven alkotó szerzők kapják abból a célból, hogy nyugodtabb alkotói körülményeket biztosítson számukra a múzeum. Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) igazgatója levélben kereste meg az írószervezetek, könyvkiadók, folyóiratok, egyetemi tanszékek, szakmai műhelyek vezetőit, hogy tegyenek javaslatot az ösztöndíjjal támogatandó alkotók személyére. Majd egy tizenkilenc tagú szakmai zsűri többfordulós, titkos szavazás eredményeként harminc magyar írót választott ki a legfeljebb ötéves alkotói ösztöndíjra, amelyet a PIM biztosít a Digitális Irodalmi Akadémia Alkotói Életpálya Programja keretében. A kiválasztottak köre a tartaléklistáról bővült negyvenöt fősre.
Elsőként Bartók Imre jelentette be, hogy nem tart igényt az ösztöndíjra, majd Csehy Zoltán döntött hasonlóképp.
A mostani visszalépésekben nagy valószínűséggel közrejátszhatott a 2020. január 28-ai döntés is, mely szerint Bartók Imre nem képviselheti Magyarországot az Irodalom Éjszakáján, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Külföldi Magyar Intézetek és Évadok Főosztálya ugyanis visszavonta döntését, koncepcióváltásra hivatkozva.
Bartók Imre nem fogadta el a Térey-ösztöndíjat, másnap a Külügy visszavonta a részvételét az Irodalom Éjszakáján
A múlt héten jelentették be, hogy ki az a 45 alkotó, akinek odaítélik a Térey Jánosról elnevezett ösztöndíjat. Bartók Imre a kihirdetés után nem sokkal, január 21-én Facebook-oldalán fejtette ki, miért nem hajlandó elfogadni. – írta az író, akinek a helyét Demeter Szilárd , a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának javaslata alapján Bartis Attila kapta meg.
A külügyminisztériumot megkereste szerkesztőségünk, amelynek sajtóosztálya azzal magyarázta döntését, hogy „Bartók Imre Facebook-posztjában egyértelművé tette, hogy nem kíván részese lenni a kormányzat által szervezett és finanszírozott kulturális életnek, ezért, bár korábban az általunk igen tisztelt írói munkásságának egy elemét választottuk ki arra, hogy az Irodalom Éjszakáján a magyar irodalmat képviselje, későbbi üzenetét megértettük, és nem volt más választásunk, mint új koncepcióval nekivágni a KKM társfinanszírozásában és részvételével zajló Irodalom Éjszakája projektnek.”