A német Georg Büchner irodalmi díj zsűrije idén a magyar születésű Terézia Mora-t részesítette elismerésben. Mora írásait azért méltatták, mert korunk olyan, meghatározó témáival foglalkoznak, mint a migráció, az outsiderek és a szülőföld elvesztése.

A Német Nyelvi és Irodalmi Akadémia kedden bejelentette, hogy a magyar születésű Terézia Mora nyerte a 2018-as Georg Büchner-díjat. Ez az egyik legrangosabb díj, amellyel a német nyelvű irodalom kimagasló alkotóit jutalmazzák. A német nyelven író Mora 50.000 eurót (körülbelül 16,3 millió forint) is kap az elismerés mellé. Az ünnepélyes díjátadásra október 27-én kerül sor Darmstadtban.

43201652 201807032047 full
Terézia Mora / Fotó: Arne Dedert / dpa

Az akadémia kiemelte, hogy Mora nagyon fontos, aktuális témákkal foglalkozik műveiben.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Regényeiben és elbeszéléseiben Terezia Mora az outsidereket és azokat az embereket emeli középpontba, akik elveszítették szülőföldjüket, továbbá a bizonytalan egzisztenciákat és azokat, akik keresnek valamit. Ezekkel a témákkal az írónő közvetlenül korunk elevenjére tapint.    [/perfectpullquote]

A zsúri továbbá “erőteljesként” és “erősen vizuálisként” jellemezte Mora írásait, dicsérve “ikonikus hangsúlyait” és “elemző élességét.”

Mora 1971-ben született Sopronban, kétnyelvűként, magyarul és németül beszélve nőtt fel. 1990-ben Berlinbe költözött, ahol jelenleg is él.

Első irodalmi bemutatkozása 1999-ben volt, Furcsa anyag (Seltsame Materie) című novelláskötetével, ami rögtön nagy sikert aratott. Egyik leghíresebb műve, a Minden nap (Alle Tage) 2004-ben jelent meg.

Mora a Német Nyelvi és Irodalmi Akadémia tagja.

A rangos díjat Georg Büchnerről, Németország egyik legforradalmibb drámájának, a Woyzecknek az írójáról nevezték el. Első ízben 1923-ban adták át. 1951 óta minden évben német nyelven író szerzőnek ítélik oda. A Georg Büchner irodalmi díjat Mora előtt olyan írók kapták, mint a ’30-as években indexre tett Erich Kästner (1957-ben), Günter Grass (1965-ben), Thomas Bernhard (Ausztria színeiben 1979-ben) vagy az osztrák Elfride Jelinek (1998-ban).

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.