Ausztrál asztrofizikusok egy csoportja a fekete lyukak rejtélyének megértésén dolgozik: virtuális kísérletekben csillagokat szimulálnak, majd elpusztítják őket.

Összeomló szupernovából fekete lyuk?

A fekete lyukakkal kapcsolatos kutatások az egyik legizgalmasabb és legdinamikusabban fejlődő területe a tudománynak. Elég arra gondolni, hogy a tavalyi év egyik legnagyobb tudományos szenzációja volt a fekete lyukról készült első fotó, amelynek hírére az egész világ felkapta a fejét. Majd alig egy hónapja, szinte napra pontosan az első fotó elkészülte után egy évvel, újabb szenzációs fotó készült egy plazmát kilövellő fekete lyukról.

nasa hubble telescope sagittarius
A Nyilas csillagkép a NASA/ESA Hubble úrteleszkóp felvételén / Fotó: ESA / Hubble & NASA

A csillagok életútjának végén az egyik legerősebb robbanásfajta az úgynevezett szupernova-összeomlás. Az univerzum legfényesebb objektumai ezek az égitestek, amelyek egy új fekete lyuk kialakulását is indukálhatják. Azáltal, hogy az Ausztrál Kutatási Tanács (ARC) Központjának gravitációs hullámok kutatásával foglalkozó tudósai minél többször szimulálják a szupernova-összeomlás folyamatát, azt remélik, hogy közelebb kerülnek a fekete lyukak keletkezésének és viselkedésének megértéséhez.

Vannak még fehér foltok a fekete lyukak körül

A tudósok műszerei, mint például a gravitációshullám-detektorok egyre finomodnak. Azt már képesek észlelni, ha a kozmoszban egy újabb fekete lyuk keletkezik, vagy ha két fekete lyuk egyesül. Ugyanakkor számos, a kozmoszban végbemenő eseményt még nem tudnak feltárni.

Csodálatos képek a világűrből, amelyen a bolygók születnek

Csillagászokból álló nemzetközi kutatócsoportnak sikerült olyan ritka felvételeket készíteni, amely egy több ezer fényév távolságban lévő bolygórendszer születését rögzíti, írja a . Korábban is lehetett már bolygóképződési korongokról készült képeket látni, de azelőtt sohasem sikerült rögzíteni a folyamatot ilyen részletességgel. – magyarázza Jacques Kluska csillagász.

Ekkor van szükség a szimulációs modellekre. Azáltal, hogy a Napnál több tucatszor hatalmasabb csillag pusztulását modellezik, a kutatók előre jelezhetik a kibocsátott gravitációs hullámok tulajdonságait.

Zooming into Sagittarius A*

ESO’s exquisitely sensitive GRAVITY instrument has added further evidence to the long-standing assumption that a supermassive black hole lurks in the centre …

A sajtóközlemény szerint, amelyre a Futurism cikke is hivatkozik, az előrejelzések a kutatók segítségére lesznek abban, hogy majd meg tudják becsülni egy valódi összeomló szupernova által keltett gravitációs hullámok tulajdonságait. Így, mire a gravitációshullám-detektorok következő nemzedéke, mint például az Einstein Teleszkóp megépül, a csillagászok már nem teljesen sötétben fognak tapogatózni.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.