Greta Thunberg klímaaktivistát „a svéd kamaszlányként” ismerte meg a világ. Mozgalmát magányos harcosként kezdte a svéd parlament épülete előtt 2018-ban. Tavaly pedig már a világ vezető hatalmai előtt szólalt fel több alkalommal, hogy cselekvésre bírja a politikusokat a klímavészhelyzet elleni küzdelemben. Tevékenysége két csatorna érdeklődését is felkeltette, így 2020-ban egyszerre két dokumentumműsor is forog Thunbergről.
A BBC stábja Thunberg minden lépését követi majd
2019 év végén a BBC összehozta egy videócsetben bolygónk két nagy harcosát: a veterán természettudóst, a televíziós ismeretterjesztő műfaj egyik megalkotóját, Sir David Attenborough-t és az ifjúságot képviselő Greta Thunberget.
Attenborough, aki idén ünnepli 96. születésnapját, és aki filmjeivel szintén egyre hangosabban figyelmeztet a klímavészhelyzet elleni fellépés szükségességére, kifejezte elismerését az ifjú aktivista tevékenységéért.
No Title
No Description
Talán a Skype-os beszélgetés volt az előzménye a brit közszolgálati csatorna és Thunberg közötti szorosabb kapcsolatnak, amely végül egy nagyobb lélegzetvégelű projekthez vezetett.
Greta Thunberg and David Attenborough meet for the first time (on Skype)
Greta Thunberg and Sir David Attenborough met for the first time (via Skype as they did not want to add to their carbon footprints) to discuss the climate crisis and share their thoughts on how to make an environmental impact. Greta, who spoke to Sir David from Stockholm, guest edited the BBC’s Today programme on Monday 30 December.
A Dazed értesülése szerint a BBC Természettudományos Osztálya február 10-én jelentette be, hogy dokumentumsorozatot terveznek készíteni Greta Thunbergről.
A felnőtté válást is nyomon követi a film
A stáb elsősorban arra kíváncsi, hogy utazásai során Thunberg milyen környezeti tudatformáló tevékenységeket végez, hogyan szólítja meg az embereket, hogy álljanak ki a klímavédelem ügyéért, és hogyan gyakorol nyomást a világ vezetőire.
Greta Thunberg: „Még semmit sem tettünk a klímaváltozás ellen”
Greta Thunberg a davosi Világgazdasági Fórum éves találkozójának nyitónapján megtartott teltházas vitán kijelentette, hogy még mindig nem történt konkrét cselekvés a klímaválság megfékezése érdekében – írja a . „Szinte semmi nem történt” – válaszolta a svéd aktivista a Fenntartható út kialakítása közös jövőnk felé című konferencián fiatal aktivisták előtt arra a kérdésre, hogy mi történt a 2018 augusztusa óta eltelt 18 hónapban, amikor elkezdte pénteki klímasztrájk-sorozatát.
A BBC szerint a sorozat Thunberg felnőtté válását is nyomon követi, ahogy továbbra is szembeszáll a cselekvés hiányából fakadó következményekkel. Ezen kívül a nézők bepillantást nyerhetnek a szenvedélyes beszédei megírásának folyamatába is.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A klímaváltozás jelenleg korunk legnagyobb problémája. Épp itt volt az ideje, hogy egy hiteles sorozat készüljön ennek a rendkívül összetett témának a tudományos hátteréről és a tényekről. Hatalmas megtiszteltetés, hogy Greta elfogadta a felkérést, és bemutathatjuk, milyen is egy globális ikon, a föld egyik legismertebb személyiségének élete testközelből[/perfectpullquote]
– nyilatkozta Rob Liddell, a sorozat executive producere.
A Thunberg-jelenség megfilmesítése
Thunberg 2018-ban vált a klímaváltozás elleni mozgalom élharcosává. Ekkor kezdett sztrájkolni, hogy a svéd kormány hathatósabb lépéseket tegyen a klímavészhelyzet megfékezése érdekében. Azóta világszerte többmillió fiatal csatlakozott pénteki iskolai sztrájkjához, vezette a 2019 szeptemberi, eddigi legnagyobb globális klímatüntetést. Tartott jónéhány emlékezetes beszédet, és a Time magazin az Év Emberének választotta 2019-ben.
Greta Thunberg: “A globális klímasztrájk-mozgalom nem ért el semmit”
Az elmúlt egy évben a lelkesedésen túl nem történt semmi a felmelegedés megfékezésére, a globális klímasztrájk-mozgalom “nem ért el semmit,” jelentette ki a Greta Thunberg Madridban, ahol az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 25. ülését tartják.
Tavaly szeptemberben két hét alatt átkelt az óceánon, hogy részt vegyen New Yorkban az ENSZ Klímacsúcson. Majd szintén károsanyag-kibocsátásmentes, napelemekkel és víz alatti turbinákkal felszerelt vitorláson „stoppolt” vissza Európába, ezúttal Madridba, ahol az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének ülését tartották. Végül Davosban a Világgazdasági Fórumon zárta az évet.
No Title
No Description
Nem a BBC az első csatorna, amely Thunbergről és a tevékenységéről forgat. A Hulu még tavaly decemberben jelentette be, hogy a svéd tinédzser világjelenséggé válásáról készít dokumentumfilmet. Arról még nincsenek pontos információk, hogy melyik filmet mikor tervezik bemutatni. Annyi tudható egyelőre, hogy a Hulu idei premierre számít.