Törőcsik Mari 86. évében járt
A legtöbbet díjazott magyar színészként számontartott Törőcsik Mari hosszas betegeskedés után péntek hajnalban távozott, életének 86. évében, adta hírül a Nemzeti Színház társulata.
A Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Törőcsik Mari tavaly novemberben jelentette be, hogy többé már nem áll színpadra. Kicsit több mint három héttel ezelőtt pedig arról számoltunk be, hogy tüdőgyulladással kórházba szállították.
A Körhintát követő szédületes hullámvasúthoz hasonlatos karrierút
Törőcsik Mari a Tisza melletti Pélyen született, 1935. november 23-án. A filmek iránti szeretete már kiskorában megmutatkozott, és elsőként vélhetőleg a mozit üzemeltető nagyapja hatására került kapcsolatba a mozgókép művészetével. 19 éves volt, amikor felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Mindössze másodéves volt, amikor első nagy filmszerepével berobbant a köztudatba.
Fábri Zoltán rendezése, a Körhinta megjelenése óta hatalmas nemzetközi sikernek örvend, és bár kezdetben hazai fogadtatása nem volt kiemelkedő, a mai napig évente vetítik a köztévén.
Körhinta előzetes 2017
Cannes Classics
A színésznő Fábrinak köszönheti a Törőcsik Mari nevet is, ugyanis eredetileg tévedésből Törőcsik Marián névvel anyakönyvezték, és a rendező javasolta, hogy filmbéli szerepéhez, Pataki Marihoz igazodva változtassa meg keresztnevét. A Körhinta rendezéséért Fábri Zoltánt Cannes-ban Arany Pálmára jelölték, Jean Cocteau és Francois Truffaut pedig körülrajongták az ifjú Törőcsik Marit. A film főszerepét követően több tucat díjat nyert és mesés színészi karrier vette kezdetét.
Színházi szerepei között tartjuk számon többek között Júlia, Cordelia, Tünde, a Háború és béke Natasája, Szent Johanna, Kurázsi mama, Bobe Globcsik és a Varsói melódia Helgájának megformálását.
Cannes-ban a legjobb női alakítás díját a Maár Gyula rendezte Déryné, hol van? című filmben nyújtott alakításáért nyerte el 1976-ban. A ’80-as, ’90-es évek alatt olyan kultikus filmekben játszott, mint a Szamárköhögés, a Napló apámnak, anyámnak, a Csapd le csacsi!, A skorpió megeszi az ikreket reggelire, A turné vagy A részleg. Utolsó filmes főszerepe az 1997-es Hosszú alkonyban volt.
Elkényeztetett a sors, azt sosem kellett megérnem, hogy nem kellek, és azt sem, hogy nem kellek a legjobbaknak
– nyilatkozta népszerűségéről az Indexnek 2007-ben.
Halála után óvatosabban vállalt szerepeket
2008-ban életveszélyes állapotba került, összeomlott a keringése és kómába esett. A klinikai halálból hozták vissza. Hetvenötödik születésnapját a kórházban ünnepelte, de akkor sikeresen felépült.
Te, Maár Gyula, drága, hogy tudjuk majd mi elveszíteni egymást? Hiszen mi nagyon összetartozunk, tiszteljük egymást, szeretjük a másikat emberileg, szeretjük a másikban a művészt
– kérdezte második férjétől, Maár Gyulától, akinek 2013-as halálát követően Törőcsik azt nyilatkozta az egykori Hír24-nek adott interjújában, hogy mint magánember, többé nem kíván interjút adni semmilyen sajtóorgánumnak, mert “elfogytak a szavai”. Maár Gyula és Törőcsik Mari negyven évig voltak házasok. Szerelmükből egy lányuk született, Maár Teréz, és a hetvenes években örökbefogadtak egy vietnámi származású kisfiút, Sont.
2015-ben gyógyszermegvonás miatt lett rosszul, és maradt el egy előadása a Pécsi Országos Színházi Találkozón. Még ugyanebben az évben ősszel, bevérzett tüdeje miatt két hetet kórházban is kellett töltenie.
Az Aurora Borealis-ban vállalt szerepét követően Törőcsik kórházi látogatásai egyre sűrűbbé váltak.
2018 szeptemberében immun- és vitaminterápiára vállalkozott, hogy megerősítsék. Ekkor közel egy évet kellett a szombathelyi Markusovszky Kórházban töltenie.
A kezelést követő év tavaszán kihirdették a Kossuth-díjasok névsorát, és első színészként neki ítélték oda a Kossuth-nagydíjat. Olyan előkelő klub nyolcadik tagja lett, amelyben a zeneszerző Kodály Zoltánnal, az író Illyés Gyulával és a filmrendező Fábri Zoltánnal osztozott a dicsőségen. A díjátadón nem tudott részt venni, mert velemi otthonában lábadozott, és gyűjtött erőt egy előre eltervezett, kisebb műtétjéhez.
Törőcsik Mari: Ott fogsz majd sírni
zeneszerző: Kola József szövegíró: Szenes Andor, Szenes Iván http://www.youtube.com/user/SzenesAndi11 http://www.szenesivan.hu/ http://www.andi.hu/
2019 októberben újra kórházba került, tavaly novemberben pedig bejelentette, nem áll többé színpadra. A 2008-as agyvérzése miatt lebénult jobb kezével rendszeresen megfigyelték és kezelték. Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.