Nyelvünk nemcsak ízeket érzékel, hanem szagokat is – derítették ki amerikai kutatók. Úgy vélik, hogy felfedezésük révén csökkenteni lehetne a cukorbevitelt és fel lehetne venni a harcot az elhízással, ha édes szagokkal gazdagítanák az ételeket.
A nyelvről régóta köztudott, hogy öt alapízt – édes, savanyú, sós, keserű és umami – érzékel az ízlelőbimbókban lévő receptorsejtek, azaz fehérjék által.
A philadelphiai Monell Kémiai Érzékelő Központ kutatóinak a Chemical Senses című folyóiratban közzétett tanulmánya szerint a nyelvben az eddig feltételezettnél több olyan izom van, amely az íz megállapításához szükséges, és a receptorsejtekben léteznek szagot érzékelő fehérjék is.
Felfedezésük új megvilágításba helyezi az ízérzékelést és megkérdőjelezi azt az eddigi nézetet, hogy az étel ízét és illatát különállóan érzékeljük a szájban és az orrban, és az csak az agyban kapcsolódik össze.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nem azt mondom, hogy ha kinyitod a szádat, szagot érzékelsz[/perfectpullquote]
idézte Mehmet Hakan Ozdenert, a központ kutatóját, a tanulmány vezetőjét a The Guardian című brit napilap.
Szörnyszülők és zebra cégek – Az internet hatása nyelvünkre – Vélemény
Amióta az internet beférkőzött az életünkbe, nem telik el nap, hogy ne jelenne meg egy új szleng szó a szótárunkban. Ez régebben se volt másképp, csak most talán ez az egész folyamat gyorsabb. És ami ma újnak számít, az holnapra már elavul.
Ozdener szerint felfedezésük megnyitja a lehetőséget az előtt, hogy felhasználjuk a szagokat arra, hogy egészségesebb táplálkozásra vegyenek rá minket. Például nagyon kis koncentrációban olyan szagot adjunk az ételhez, amelytől úgy érezzük, hogy az a valósnál édesebb. Ezáltal kevesebb cukrot fogyasztunk és felvehetjük a harcot az elhízással. “Ez egy páratlan lehetőség” – véli a kutató.
Ozdener és munkatársai a tanulmányban leírják, hogyan használtak genetikailag módosított egereket az íz- és illatérzékelő receptorok megtalálásához. Utána emberi ízérzékelő sejtekben megtalálták azokat az árulkodó sejteket, amelyekről köztudott, hogy fontosak más, szagokat érzékelő sejtekben.
A KFC sült csirke illatú tűzifát adott ki / ContextUs.
A DesignTaxi leírása alapján a váratlan ünnepi kiadású termék környezetbarát anyagokból készült. A készítő cég célja az volt, hogy szívmelengető, étvágygerjesztő hangulatot varázsoljon az otthonokba. Ha unnád a tipikus karácsonyi illatokat, megvan a megoldás. Az önkiszolgáló rendszerek kényelmes megoldásnak tűnhetnek. Csökkentik a várakozási időt, gyorsabbá és kényelmesebbé tehetik a kiszolgálást.
Felfedezték, hogy az emberi ízérzékelő sejtek az illatokra is reagálnak. Bizonyítékot találtak arra, hogy az ízérzékelő sejtekben lehetnek mind illat- és ízérzeklő receptorok, amelyek kölcsönhatásba lépnek a hasonló molekulákkal.
Az azonban még nem világos, hogy az íz- és illatérzékelő receptorokból érkező ingerületek közvetlenül az agyba jutnak-e, vagy az információ először egyesül a szájban – magyarázta Ozdener.