A mém kultúra annyira elterjedt, hogy mindannyian hajlamosakká kezdünk válni arra, hogy mémekben gondolkodjunk. A mémkészítés emberi jog, nem? Hát, Oroszország szerint nem. Sőt, büntetendő.
Mi is közlünk időnként mémeket, például itt és itt. Részben, mert mindennél jobban ki tudnak fejezni, meg tudnak ragadni egy-egy jelenséget, másfelől nagyon szórakoztatóak. Nálunk kevésbé szabad országokban viszont a hatalom nem tartja ezeket viccesnek. Sőt, van, ahol a mémgyártás-és posztolgatás kifejezetten kockázatosnak számít.
A brit Dazeddigital kulturális és közéleti magazin arról számolt be, hogy Oroszországban szélsőségesnek címkézik a fiatalokat és börtönnel fenyegetik őket pusztán azért, mert humoros képeket osztanak meg online.
Oroszország már évek óta vadászik az úgynevezett extremizmusra.
A Kreml emberi jogi tanácsa szerint a szélsőségesek elleni törvények alapján hozott elmarasztaló ítéletek száma megnégyszereződött 2011 óta.
Csak tavaly több mint 600 ilyen esetet regisztráltak.
Ez Milyen Büntetést Vonna Maga Után? / Fotó: Sqoop – Its Deep
Az egyik ügy alanya a tinédzser Daniil Markin volt. Markin olyan mémet posztolt, amiben a Trónok harca egyik karakterének arca Jézus testére volt applikálva ezzel a felirattal: “Jon Snow feltámadt!” A rendőrség házkutatást tartott a fiú lakásán, elvették tőle elektronikus eszközeit és bevitték kihallgatni. Úgy találták, hogy a mém kigúnyolja a kereszténységet. Ezért a srác bekerült az Oroszország szélsőségeseiről vezetett nyilvántartásba – abba a listába, amelyben a gyanúsított terroristák szerepelnek.
A 24 éves Maria Motuznaja sem járt jobban. Elképzelhető, hogy 6 évet kell börtönben töltenie egy apácákról készített mém posztolása miatt.
A képen apácák egy csoportja látható összebújva, amint cigarettára gyújtanak, s alatta ez a felirat olvasható: “gyorsan, amíg nincs itt Isten”. A poszt alapján Motuznaja szélsőségesnek számít a törvény szemében.
Az Inkriminált Mém / Fotó: Dazeddigital
Nem mindenki ért egyet ezzel a keménykezű gyakorlattal a kormányban. A Kommunikációs Minisztérium nemrég olyan törvényjavaslattal állt elő, amelyik megszüntetné a büntetőjogi felelősséget a tartalmak online posztolása miatt.
És Ezért Mi Lenne A Büntetés? / Fotó: Shelley Pinterest-Oldala
Az orosz kormánynak nem ez az egyetlen módszere arra, hogy totális kontroll alatt tartsa a társadalmat. A Pussy Riot egyik alapító tagjának egyenesen úgy kellett kiszöknie Oroszországból, hogy részt tudjon venni saját könyve skóciai bemutatóján. Putyin országa a fiatalokat vélt vagy valós “homoszexualitásuk” miatt is üldözi.
Bár a filmek megtekintése ezerszer kellemesebb időtöltés, mint a hírekkel foglalkozni, mégis érdemes utóbbira is néha időt és energiát szánni, főleg, ha vállalkozóként tevékenykedünk.
Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.
Megtervezni és összeállítani egy high-end hangrendszert már önmagában is nagy feladat, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy ezzel még korántsem vagyunk kész; hisz akusztikai szempontból is alkalmassá kell tennünk azt a helyiséget, ahová a berendezés majd elhelyezésre kerül.
Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.
Egy írónő és barátnője ellátogatnak egy szexpartira. Vajon hogy sül el a kaland, milyen élményeket szereznek és milyen hatással lesz a párkapcsolatukra?
„Rákos gyerekeket használnak fel, hogy háborús propagandaposztereket készítsenek. Hova lehet még süllyedni?” – kommentálta a hírt Christo Grozev, a Bellingcat oknyomozója.
A helyes táplálkozásra azért érdemes ebben a korban már különösen odafigyelni, mert az egészségtelen ételek sok olyan betegséget előidézhetnek, melyek 50 felett igen gyakoriak.