Rekordáron, 1,51 millió euróért kelt egy Marcel Proust-mű első kiadása Pierre Bergé francia üzletember legendás könyvtárának árverésén pénteken, Párizsban – tette közzé a Sotheby’s aukciósház.

Ez a legnagyobb összeg a világon, amelyet franciául írt eredeti mű egy példányáért valaha árverésen adtak.

Marcel Proust (1871-1922) Az eltűnt idő nyomában című hétkötetes regényfolyamának első könyve, a Swann (Du côté de chez Swann)eredeti, japán papírra nyomott kiadásának ez az egyes számot viselő példánya, melyet az író barátjának, Lucien Daudet-nek ajándékozott 1913 végén. Előzetesen 600-800 ezer eurót vártak a rendkívül ritka kötetért.

Marcel Proust
Marcel Proust / Wikipédia

Az előző rekordot 2009 óta tartotta Baudelaire könyve, A romlás virágai egy példánya, melyért 775 ezer eurót adott a győztes licitáló.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Rendkívül boldog vagyok. Az eladás Pierre Bergé ízlését dicséri. A most eladott Proust-kötetet a szerző barátjának szóló dedikálása és aláírása gazdagítja[/perfectpullquote]

– mondta el az AFP-nek Benoit Forgeot szakértő.

A szerző illegalitásban – – ContextUs

Az önéletírás mindig kockázatos vállalkozás. Önéletrajzi ihletettségű regényt írni, ha lehet így fogalmazni, talán még rizikósabb. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy szinte lehetetlen meghúzni a határvonalat a szépirodalmi és az önéletrajzi szövegtípus között, mégis merőben más olvasói elvárásokkal közelítünk feléjük.

“Drága barátom, ön hiányzik ebből a könyvből, túl sok helyet foglal el a szívemben ahhoz, hogy valaha is tárgyilagosan tudnék önről írni, ön sosem lesz regényalak, ön a szerző legjobb része” – írta a könyvbe Marcel Proust.

“Az ajánlás története regény a regényben. Proust halála után, 1922-ben Lucien Daudet ugyan megvált az értékes kötettől, ám a kézírásos ajánlást megőrizte” – tette hozzá Forgeot.

Daudet 1946-ban Proust más leveleivel együtt orvosának, Michel Bonduelle-nek ajándékozta az ajánlást. Az orvos hosszú időn át kereste sikertelenül az egyes számot viselő kötetet, hogy visszategye a helyére a dedikálást.

Végül Pierre Bergé akadt a könyv nyomára egy 2013-as árverésen, ezután Bonduelle fiától megvette az ajánló sorokat is, majd visszahelyezte oda, ahol eredetileg volt – mondta a szakértő.

Ez itt a gondolatnélküliség forradalma – mi is helyzet 2018-ban?

Az ember, pláne, ha hírkövető, azt hiheti mindennapi hír fogyasztása során, hogy egy rendkívül turbulens időszakban élünk, amelyet ideológiai forradalmak és világrengető változások jellemeznek. Populista előretörés, migrációs válság, iszlamista gettók, genderharc és kulturkampf, amelyek meghatározzák a híradásokat. Politikai oldaltól függetlenül minden úgy mutatnak be, mintha egy új korszak kezdetén lennénk.

A pénteki árverésen összesen 130 könyvritkaságot és kéziratot árvereztek el, a 8,1 milliós összbevétel az előzetes várakozást kétszeresen is felülmúlta.

Az eladott könyvek között volt Montaigne Esszék című műve, mely a becsült 400-500 ezer euró helyett 682 ezerért cserélt gazdát, Plutarkhosz Párhuzamos életrajzok című kötetének egyik első francia fordításért több mint 671 ezer eurót adott a győztes licitáló. Leütési árát 400-600 ezer euróra becsülték.

Karl Marx A tőkéjének első francia nyelvű kiadása a becsült 40-60 ezer euró helyett végül több mint 164 euróért kelt el.

 

Az eladások megkezdése előtt Pierre Bergé könyvtára mintegy 1600 művet tartalmazott, köztük értékes partitúrákat és kéziratokat a 15-20. századból.

Az árverés bevétele a Pierre Bergé-Yves Saint-Laurent Alapítványt illeti, mint a két híresség vagyonából tartott három előző aukció bevétele is, mely majdnem 19 millió eurós volt.

További két árverés várható, időpontjukat később közlik.

Yves Saint-Laurent ötlete, amely az egész divatvilágot meghatározza

Kevés divattervező mondhatja el magáról azt, amit Yves Saint-Laurent, hogy ekkora befolyással lett volna rá, hogy öltöznek a nők. A darabok, amelyeket ő honosított meg a nők ruhatárában – a nőkre szabott öltöny, a szafari kabát és persze a viharkabát -, már annyira beleivódtak egy gardrób repertoárjába, mintha mindig is ott lettek volna.

Pierre Bergé 86 éves korában, 2017 szeptemberében halt meg, évtizedeken át volt a 2008-ben elhunyt Yves Saint-Laurent társa, menedzsere és bizalmi embere. Együtt alapították 1961-ben a legendás divatházat, mely a dizájner nevét viseli, a Le Monde című lap társtulajdonosa is volt.

2009-ben Bergé árverésre bocsátotta Yves Saint-Laurent-nal ötven éven át gyűjtött magángyűjteményét. Az évszázad árverése több mint 373 millió euró bevétellel zárt.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.