Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, tárgytervező, a világsikerű bűvös kocka megalkotója ma 75 éves. 

A háború alatt, 1944-ben született Budapesten a repülőgép-tervező Rubik Ernő fiaként, a Budapesti Műszaki Egyetemre ment, építészmérnökként végzett 1967-ben, majd 1971-ig az Iparművészeti Főiskolán belsőépítészetet tanult. Ezután építész-tervezőként dolgozott, 1970 és 1988 között az Iparművészeti Főiskolán (a mai Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen) tanított.

rubik ernő rubik kocka feltalálója
Rubik Ernő Kossuth-díjas építészmérnök, a Rubik-kocka feltalálója / Fotó: Mónus Márton / MTI

1974 tavaszán oktatási segédeszközként tervezte meg a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas, mérnöki modellezést segítő szerkezetét, amiből egy évvel később a bűvös kocka lett (1976. október 28-án RU-158 ügyszámon, Térbeli logikai játék néven kapott szabadalmat).

Rubik’s Cube World Record – 4.22 seconds

Round 1, Cube For Cambodia 2018Cube: Angstrom GAN Air SMSponsored by Gan!Gan: http://www.gancube.com/Speedcubing tutorials:https://www.cubeskills.com/Faceboo…

A Rubik-kocka kirakási rekordja 2018 óta 4,22 másodperc – írja az MTI, de amúgy 3,47, írja az Ruwix.

Rubik Ernőnek először egy hónapba telt, míg megoldotta saját találmánya rejtélyét. 1981-ben a kocka bevonult a New York-i Modern Művészetek Múzeumának építészeti és dizájngyűjteményébe.

Bár később újabbnál újabb logikai játékokkal jelentkezett, 1977-ben alkotta meg a Kígyót, 1985-ben a Bűvös négyzetet, majd a Bűvös dominót és a Rubik-órát, 2009-ben a Rubik’s 360-at, vagyis a Rubik-gömböt, ez utóbbiak meg sem közelítik az időközben kultusztárggyá vált kocka sikerét.

Rubik Ernő amerikai minidokumentumfilmben beszél a Rubik-kocka sikeréről

Rubik többek között arról beszél, hogy eredetileg szemléltetőeszköznek szánta a kockáját a diákjainak; hogy legkevesebb 20 lépésből lehet kirakni, de ha minél gyorsabbak akarunk lenni, akkor érdemes ennél több lépéses módszert választani; illetve hogy sokat gondolkozott a kocka sikerén, és szerinte az lehet ennek a kulcsa, hogy univerzális, nyelveken és kultúrákon átívelő, egyszerű formákból álló kihívásról van szó.

Rubik Ernő 1987-től címzetes egyetemi tanár, 1990-1996 között a Magyar Mérnök Akadémia elnöke, 1996-tól tiszteletbeli elnöke. Munkásságáért 1983-ban Állami Díjat kapott, 1995-ben Gábor Dénes-díjat, 2007-ben Kossuth-díjat. 2008-ban Moholy-Nagy-díjat, 2009-ben Esztergomban díszpolgári címet és Magyar Örökség-díjat kapott, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést vehetett át. 2014-ben Budapest díszpolgára lett, és ugyanebben az évben megkapta a legmagasabb hazai állami kitüntetést, a Magyar Szent István Rendet.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.