A Terminátor hatodik alkalommal mutatkozik be a mozik vásznain. A sorozat második rebootjaként vajon sikerült elérnie azt, amit a korábbi részeknek nem? Figyelem: spoilerek következnek! 

Klasszikus franchise-ok, új trend

Hollywoodban egyfajta új trend van kialakulóban. Míg a 2000-es évek a remake-ekről és rebootokról szólt (Rémálom az Elm utcában, Péntek 13), úgy néz ki, most az „alternatív” folytatásoké lesz a főszerep.

source 3
A jó Terminátor ott segít, ahol tud / Forrás: Giphy / Terminator: Dark Fate

Az első sikeres film ebben az újonnan kialakuló trendben a 2018 őszén megjelenő Halloween-folytatás volt, amely John Carpenter eredeti 1978-as filmjének történetét vitte tovább. Az elkészült alkotás olyannyira sikeres lett, hogy két további részt is behirdettek 2020-ra és 2021-re.

A Terminátor: Sötét végzet címmel megjelenő mű az eredeti két James Cameron-filmet folytatta. figyelmen kívül hagyta a Terminátor 3: A gépek lázadása, a Terminátor: Megváltás és a Terminátor: Genisys részeket.

Tekintve, hogy Cameron ezen világa az időutazásra építkezik, könnyebben elkönyvelhető ez a rész egy alternatív idővonalnak.

Bár ezúttal nem James Cameron ült a rendezői székbe, ő csupán forgatókönyvíróként és producerként volt jelen. A rendezést Tim Miller, a Deadpool rendezője vállalta magára.

Akció a köbön

A Terminátor: Sötét végzet egy kőkemény akciófilm. Az akciójelenetek, ahogy azt már Miller a Deadpool esetében is bizonyította, szépek, letisztultak, ötletesek és könnyen követhetőek. Ez köszönhető az operatőri munkának is (Ken Seng).

source 2
Linda Hamiltonnak rááll a keze / Forrás: Giphy / Terminator: Dark Fate

Ami viszonylag ritka manapság, hogy a vágás (amelyet egyes információk szerint maga Cameron csinált Julian Clarke mellett) sem teszi kaotikussá a jelenetek értelmezését. Negatív példaként a Kaptár: Utolsó fejezetet tudnánk megemlíteni.

Ugyancsak jónak mondható az ütemezés: az első húsz-harminc perc lényegében egy hosszú akciójelenetnek érződik. Folyamatosan fenn tudja tartani a néző figyelmét.

Később természetesen beérkeznek a kifejtős „blokkok” is a történetbe, ahol sok más akciófilm előszeretettel lelassítja a történetét, azonban a Terminátor: Sötét végzet esetében ez nem következik be.

Lényegében egy gyorsan haladó hullámvasút, amelyben az ereszkedők sem túl mélyek és nem lassítják le a „szerelvényt”.

A CGI alkalmanként nem a legszebb (például, amikor Grace lelövi a Dani apjának bőrébe bújt Rev-9-est), de azért tegyük hozzá, hogy láttunk már sokkal rosszabbat nagyobb költségvetésű filmeknél is (Transformers-filmek).

terminator sotet vegzet 1
Újra harcban a gépekkel / Fotó: Fórum Hungary

Ebben az esetben viszont némi hiányérzet maradhat a nézőben, ugyanis a digitális karakter-animációk fizikai értelemben kissé „súlytalannak” érződnek. Ezáltal a kiborgok nem olyan masszívak és veszedelmesek, mint régi ”jó” elődjeik.

A Terminátor többet érdemelne

A nagyobb probléma sokkal inkább a karakterek közötti párbeszédekben ütközik ki. Alkalmanként az a benyomásunk támadhat, mintha az egyes beszélgetéseket összehányták volna, illetve a forgatókönyvírók (David Goyer, Justin Rhodes, Billy Ray és maga James Cameron is) sokkal inkább a beszólásokat helyezték volna fókuszba.

Hatalmas csalódást okozott az új Terminátor-film, a Sötét végzet

Noha a franchise hatodik darabja első lett a toplistán, 185 millió dolláros költségvetéséhez képest jóval többet, legalább 40 milliót vártak tőle a bemutató utáni első három napon. A kritikák és a közönség kedvezően fogadta a Paramount és a Skydance Media új Terminátorát, így a távolabbi kilátások jók – írta a .

Jó pár onelinert hallhatunk a filmben. Ezek azonban annyira általánosak, hogy egyik sem fog úgy a fejünkbe vésődni, mint anno a „visszajövök” vagy az „hasta la vista, baby”.

Valamiért a Terminator-történetek készítői nem merik meglépni, hogy igazán a jövőbe (a gépek elleni háborúba) helyezzék a cselekményt.

Éppen ezért a Sötét végzet esetében is ragaszkodtak az időutazós szálhoz, amelyre azt kell, hogy mondjuk, míg két esetben érdekes volt,maga a koncepció mára már úgy megöregedett, mint a film két veterán szereplője.

A film zenei oldalról sem „muzsikál” úgy, ahogy elődjei. Hiába sikerült leszerződtetni Tom Holkenborgot (Tomb Raider, Mad Max: A harag útja, Alita: A harc angyala), a klasszikus melódiák megidézésén túl nagyon nem hozott olyan dallamvilágot a filmbe, amely igazán emlékezetessé válhatna. Pedig bőven lett volna rá tér, hogy az egyes karakterek valóban jellegzetes dallamsorokat kaphassanak.

Kemény csajok a vásznon

A színészek azonban igyekeznek elfeledtetni velünk mindazt a hiányt és gyengeséget, amelyet a film egyéb oldaláról tapasztalhattunk. Linda Hamilton, aki hosszú idő után tér vissza a vászonra, olyan, mintha sosem vetette le volna Sarah Connor szerepét. Ezúttal egy sokkal mogorvább, megtörtebb, ugyanakkor céltudatosabb karaktert mutatott és meglepő módon az egyik legjobban működő figurát hozta a vászonra.

319
Kemény csajok / Fotó: Fórum Hungary

Arnold Schwarzenegger, aki ezúttal is egy T-800-ast alakít, érződött talán leginkább olyannak az „öregek” közül, akit igazából a nosztalgia miatt hoztak vissza. Az ő szerepe teljesen kihagyható lehetett volna, bár a rajongók nyilván felháborodtak volna a hiánya miatt (lásd: Terminátor Megváltás).

Mindenesetre Schwarzenegger és Miller igyekezett mindent kihozni az adott alapanyagból, és így a karakter megkapta a maga momentumait.

Natalia Reyes alakítja Dani Ramos-t, aki a film új jövőjében fogja vezetni az ellenállást a gépek háborújában.

Reyes korábban sorozatokban szerepelt (Cumbia Ninja, 2091), ezáltal némi bizonytalanság érződik az alakításában, azonban még így is „emlékezetesebb” karaktert hozott, mint Emilia Clarke a Terminátor Genisys esetében.

giphy 3
Ne csináljátok utána / Forrás: Giphy / Terminator: Dark Fate

Aki igazán kellemes meglepetést okozott, a lányt védő, jövőből érkező szuperkatona: Grace. Mackenzie Davis (Mentőexpedíció) igazán emlékezetes játéka az, amely sok esetben elvitte a hátán a filmet. A karakternek megvan a kellő motivációja és a színésznőnek a tehetsége is, hogy eljátssza a szerepét.

Ugyancsak nagy és pozitív meglepetés volt a Rev-9-es Terminátort alakító Gabriel Luna (Szellemlovas). Rég volt már, hogy ennyire fenyegető, halálos és célratörő gépet láthattunk a vásznon.

Esetenként olyan volt, mintha a színész rengeteget merített volna Robert Patrick T-1000-eséből, de ezen túl még valami sármmal és plusz passzív agresszióval tupírozta a karakterét.

terminátor sötét végzet 1
A nyerő páros / Fotó: Fórum Hungary

Ez pedig olyan alakítást eredményezett, amelyet a Terminátor-rajongók mindenképpen értékelni fognak.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.