Giovanni Catelli olasz tudós könyve, a Camus halála többek között azt feltételezi, hogy az orosz titkosszolgálat, a KGB gyilkolhatta meg a Nobel-díjas francia írót, írja a The Guardian.

60 évvel azután, hogy Albert Camus halálos autóbalesetet szenvedett, egy új kutatás szerint KGB-ügynökök végeztek az antikommunista író-filozófussal, írja a brit lap.

Először 2011-ben tárta a nyilvánosság elé elméletét Giovanni Catelli olasz tudós, miszerint a Nobel-díjas francia író gyilkosság áldozata lett 46 évesen. A feltételezés Jan Zábrana cseh költőtől származik, aki naplójában azt írja, Camus halála talán nem baleset volt.

albert camus camus halála kgb gyilkosság
Albert Camus Nobel-díjas író / Fotó: Wikimedia

Albert Camus 1960. január 4-én hunyt el, miután kiadója, Michel Gallimard elveszítette az irányítást az autó felett, és egy fának ütközött vele. Az író rögtön elhunyt, a kiadó néhány nappal később. Camus pályájának csúcsán volt, három évvel azelőtt A közöny és A pestis írójaként Nobel-díjat nyert. Az egyenes úton történő baleset meglepte a helyszínelőket, akik feltételezték, hogy egy defekt vagy törött tengely okozta. Zábrana viszont azt írta, egy „jól értesült forrás” úgy mondta neki, a KGB gyilkolhatta meg. „Megpiszkálták a kereket, amely végül nagy sebességnél kilyukadt.”

A parancsot állítólag maga Dmitri Shepílov, a Szovjetunió belügyminisztere adta ki, válaszul Camus egy 1957-es, a Franc-Tireur-ben megjelent újságcikkre.

Camus 1956-ban nyíltan kiállt a magyar forradalom mellett, és kritizálta a szovjet erőszakot, ezenkívül dicsérte és éltette a szovjetek számára nemkívánatos írót, Borisz Paszternakot.

El akarták tussolni, de 40 évvel később bizonyították, nem öngyilkos lett egy híres ukrán zeneszerző

Olekszadr Ruvin, a kijevi intézet igazgatója az ukrán hírügynökségnek elmondta, hogy a nyugat-ukrajnai Lviv megyei ügyészség kérésére a rendelkezésre álló jegyzőkönyvek alapján rekonstruálták az öngyilkosságot. Arra a következtetésre jutottak, hogy Volodimir Ivaszjuk nem végezhetett önmagával. Ivaszjuk a hatvanas-hetvenes évek egyik kiemelkedő ukrán könnyűzenei dalszerzője volt, több mint ötven zenei művet komponált és több mint száz ukrán nyelvű dalt szerzett.

Camus halála című könyv szerzője, Catelli éveken át kutatott Zábrana állításai után, megvizsgálta a KGB franciaországi működését, és felkereste azokat, akik szintén tudtak az ügyről. A könyvet francia, argentin és olasz nyelven kiadták, Paul Auster író pedig igen meggyőzőnek nevezte.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szörnyű konklúzió, de miután szembesülünk a bizonyítékokkal, amelyeket Catelli feltárt, nehéz nem egyetérteni vele. Nem autóbaleset történt, hanem politikai merénylet[/perfectpullquote]

– írja az előszóban.

Alison Finch, a Cambridge-i Egyetem franciairodalom-professzora úgy véli viszont, az elmélet azt is jelentené, hogy De Gaulle is rábólintott Camus halálára. Ez azonban szerinte elképzelhetetlen.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.