Múlt csütörtökön a New York Times osztott meg egy cikket Harvey Weinstein szexuális zaklatása kapcsán. Azóta nők ezrei gyűlnek össze a #MeToo hashtag alatt és osztják meg a világgal szexuális zaklatásuk történetét.
Habár a filmiparban robbant a bomba, mára jóval túlnőtte az iparág határait az a láncreakció, amit Rose McGowan bejelentése indított el, miszerint Harvey Weinstein megerőszakolta őt. Legutóbb Cameron Russell modell osztotta meg név nélkül néhány szexuálisan bántalmazott nőtársa történetét. A nyíltan beszélni tudó nők bátorsága lenyűgöző, de ugyanakkor fényt derít az áldozatok számára is, ami már-már ijesztő nagyságokat ölt. Talán még lesújtóbb, hogy az esetek nagy része még így is homályban marad, így csak sejteni tudjuk, hány nő szenvedett el hasonló traumát.
A nő, aki nem szégyellte felemelni a hangját és felfeszítette ezt a témát a színésznő, Rose McGowan volt, aki 100,000$-os megállapodást kötött Harvey Weinsteinnel 23 éves korában, miután a Sundance Film Fesztivált követve az a hotelszobában zaklatta a színésznőt. Az Amazon vezlrigazgatóját, Jeff Bezos-t okolta twitteren, hogy miután elmondta neki, hogy újra és újra megerőszakolta őt Weinstein, Bezos nem vett tudomást róla.
Mielőtt még lehetőséget kaphatott volna arra, hogy Bezos stúdiójának eladott forgatókönyvét visszakérje, kapott egy hívást, amiben kirúgták. Így emelje fel a hangját egy nő hatalmi pozícióban lévő férfiak ellen.
Az Amazon Studios példáján Roy Priceot elbocsátották, miután egy producert zaklatott szóban. Egy Hollywood Reporterbeli interjúban Isa Hackett is megjegyezte, hogy a San Diego-i Comic Conon 2015-ben őt is zaklatta Price. Elmondása szerint épp egy taxiban ültek, mikor Price próbált rányomulni, majd azt mondta neki: ‘szeretni fogod a farkam’. Később, egy parti közben azt suttogta a nő fülébe, hogy ‘anális szex’, miközben több munkatársuk is jelen volt.
Ezzel a videóval pedig valószínűleg feltesszük az i-re a pontot. Howard Stern Emma Buttont (ismertebb nevén Baby Spice-t) kérdezi túl részletekbe menően szüzessége elvesztéséről.
No Title
Should watch this Emma Bunton/Howard Stern clip. Entertainment industry allows men w/power (like Harvey Weinstein) to treat woman like meat pic.twitter.com/FwB5GingFO
Rose Mcgowan után több millió nő osztotta meg zaklatásának történetét nyilvánosan, vagy egy #MeToo hashtaggel, vagy egy kép megosztásával:
Emily Ratajkowski, Willow Smith,Colin Hank, Tracee Ellis Ross, Zoë Kravitz, Adriana Lima és Sarah Hyland és Martha Hunt is megosztotta. Csakúgy, mint aktivisták, márkák, magazinok. A szolidaritás vállalása a közösségi médiában gyakran forog egy-egy kép körül, emlékezzünk csak a Charlie Hebdo tragédiájára a törött tollal, vagy a párizsi terrortámadásokra az Eiffel tornyos béke jellel és még sorolhatnám. Harvey Weinstein eddigi áldozatainak száma: 45. Ennek a tragédiának a jelképe egy hímzés, amin az áll, hogy
Boys will be held accountable for their f—king actions.
A mű Shannon Downey, aka @badasscrossstitch keze munkája, aki eddig is politikai üzenetek hímzésével adott hírt magáról. Habár a hímzés nem friss, 2016-ban készítette Downey, mikor Trump híres ‘grab ’em by the pussy’ mondata elhangzott. Mégis valószínűleg nagyobb port fog kavarni, mint a Women’s March, vagy akármi, ami eddig nőket gyűjtött egy jelszó alá. De miért pont ezt választották ki a mozgalom zászlajának?
Mert váratlan. A hímzés nem egy felforgató művészeti ág, sőt, hagyományos. A nagymamák hobbija. Talán ez is teszi az üzenetet még átütőbbé. A nőiség és a vadság tökéletes keveréke. Ha a sztereotípiákat nézzük, a hímzés egy női “feladat”. A nők, akik Harvey Weinstein áldozatai lettek, ugyanúgy túlélők is.