Az egész Egyesült Királyság területén nagy felháborodást keltett a feministák körében a határozat, miszerint az abortusz ellenes jótékonysági kampány, a Life 250.000 fontot kap a brit tampondóból.
A tamponadó arra utal, hogy a női higéniai termékek nem élveznek adómentességet, tehát a nőkre plusz 5% adót rónak ki. Ezek a termékek ugyebár alapvető szükségletűek, mégsem élveznek olyan mentességet, mint az ehető cukorvirágok, alkoholos gumicukrok és az olyan egzotikus húsfélék mint a krokodil- vagy kenguruhús.
A Life egy olyan jótékonysági program, ami aktívan emeli fel szavát az abortusz ellen minden körülmények között, még akkor is, ha az illető erőszak áldozata lett, emellett szembe megy az általános iskolákban tanított szexuális felvilágosítással, de olyan eszméiket már felülvizsgálat alá helyezték, mint az abortusz és a mellrák kapcsolatának megalapozatlan összefüggéseiről szóló teóriák.
A weboldalukon található leírás szerint a Life 1970 óta ellenzi az abortuszt, és nyújt helyette pozitív alternatívát.
A minap a Life egy olyan blogbejegyzést osztott meg, amiben azt állítják, hogy:
Azok a szektorok, amik a nőknek ilyen irányú támogatást nyújtanak, szégyellniük kéne magukat.
Emellett felvázolták véleményüket a “Guardian által vezetett médiakampány” ellen.
Dicsérik a kormányt, amiért
megtagadta az abortuszipar és politikai szövetségesei által gyakorolt nyomást, és hogy megpróbálja megállítani a válságban lévő sebezhető nők anyagi támogatását.
És kijelentette, hogy a tamponadó “számos gyakorlati támogatást nyújt a terhes és hajléktalan nők számára.”
A Life oktatási igazgatója, Anne Scalan így nyilatkozott:
Azok a szervezetek és politikusok, akik azt harsogják, hogy kiállnak a nők mellett, de most kifogásolják, hogy a pénzt költik a válságban lévő kiszolgáltatott nők gondozására, szégyellniük kéne magukat.
Ez rávilágít a valós programra, ami mégsem a nők támogatása, hanem az olyan iparágak segítése, amik hasznot húznak a kiszolgáltatott nők helyzetéből, miközben meg nem született gyermekük életének véget vetnek.
Habár a Lifenak, aki a Big Lottery Fundtól tavaly 49.000 fontot kapott, nyíltan tiltották meg, hogy a pénzt reklámra vagy a vitatott terhességi tanácsadási és oktatási szolgáltatásokra fordítsa, amint azt a munkaügyi képviselő Diana Johnson elmondta:
Számos kiváló női szervezet elvesztette finanszírozási lehetőségét a Life-ra. Nagyon csalódott vagyok, hogy a miniszterek ezt a döntést a nyilvános felháborodás fényében hozták meg, amikor ezt először előterjesztették.
A Brit Terhességi Tanácsadó Szolgálat szóvivője, akikhez abortusszal kapcsolatban is fordulhatnak, elmondta a Dazednek:
Teljesen helyénvaló, hogy a tamponadónak olyan szervezeteket kell támogatnia, amik terhes nőket segítenek, de mélységesen nagy csalódást okoz, hogy ebben az esetben a kedvezményezett olyan forrásokat fog költeni, amelyeket felszabadítottak, és ennek eredményeképpen kampányoltak a nők terhességgel kapcsolatos döntéseinek korlátozása érdekében.
Tavaly még úgy tűnt, hogy eltörlik a tamponadót. Miután a social média platformokon folytatott online aktivizmus lecsengett, a londoni demonstrációk végre szemet szúrtak a mainstream média hírközlőnek is. Az akkori kancellár, George Osborne ezt követően 20%-ról 5-re csökkentette az adó mennyiségét, ezzel egyidőben vezette be azt, hogy az adóból olyan jótékonysági programokat is lehet támogatni, mint például a Life.
No Title
Govt giving tampon tax cash 2 those who oppose abortion & SRE-so our own money being used 2 fund our discrimination..https://t.co/cZnhErn2ye
Habár ez csak kis sikernek mondható, az adomány máris nagymértékű szkepticizmussal találkozott a feminista kampányolók részéről, akik szerint az ötlet, miszerint a nőknek a saját jótékonysági ügyeiket kell finanszírozniuk, hiányzott a felháborodást keltő indokok közül.
Osborne végül nem tartotta be az ígéretét, hogy elhárítja majd az egészségügyi termékekre vonatkozó 5 százalékos áfát.