Ján Kuciakot, az Aktuality oknyomozó újságíróját és barátnőjét február 25-én gyilkolták meg, bizonyítottan Kuciak tényfeltárása miatt. Nemcsak az ellenzéki pártok, de Andrej Kiska szlovák államfő is a kormányváltás szükségességét hangsúlyozzák. Robert Fico Soros Györgyöt sejti kormányzó pártja megbuktatásának hátterében.
A Fico-kormánynak nagy esélye van a jelenlegi belpolitikai válság mellett, hogy úgy vonuljon be a szlovák történelembe, mint amely kormányzás idején meggyilkolhattak egy a munkáját alaposan végző újságírót.
Ján Kuciak a politikusokkal szoros kapcsolatot tartó üzletemberek ügyei, adócsalással és alvilági üzelmek feltárásával foglalkozott. Legutóbbi írása, amelyet már nem tudott befejezni, az olasz maffia legfelsőbb politikai körökbe való beférkőzésével foglalkozott. A gyilkosság gyanújával letartóztatott, majd el is engedett olasz férfit pedig kapcsolatba hozták Robert Fico kormányfő asszisztensével, aki ezt elutasította, és 100 000 eurót ajánlott fel minden nyomravezetőnek.
Március 2-án egész Európában szerveztek tiltakozó, a sajtószabadság megóvását követelő felvonulásokat, Pozsonyban 25 ezren vonultak utcára és emlékeztek meg Ján Kuciakról, és vele együtt meggyilkolt barátnőjéről, Martina Kusnírováról.
Erre a hétre a helyzet kritikussá vált, nem csak az ellenzéki pártok és kormánykoalícióban lévő Most-Híd követeli a kormány valamilyen átalakítását, de Andrej Kiska is ebben gondolkodik:
Sok demokratikus országban a választások kiírása lenne a legtermészetesebb megoldás
– mondta a szlovák államfő. A szlovák kulturális miniszter lemondása után a belügyminiszter, és az országos rendőrfőkapitány menesztése is terítékre került. A Most-Híd pártelnöke, Bugár Béla úgy döntött, ha március 12-ig nem mond le a belügyminiszter, megfontolja a kormánykoalícióból való kilépést. Az Újszó szerint jelenleg négy opció áll rendelkezésre a kormány átalakítását illetően, ám, hogy melyik fog megvalósulni, nem feltétlenül Ficotól függ, hiszen az ellenzéki pártoknak a jelenlegi helyzetben felfokozódott a befolyása.
Az ország megrendülésén és a kormány instabilitásán túl persze a sajtóban várhatóak a legnagyobb megmozdulások. Több újságíró is rendőri védelem alatt áll. A szlovákiai média főszerkesztőinek nyilatkozatában például ezt olvashatjuk:
Egy újságíró meggyilkolása baljós jelen annak, hogy veszélyben van szabadságunk egyik fő pillére: a szólásszabadság és a polgárok joga arra, hogy ellenőrizzék a hatalmasokat, és azokat, akik megszegik a törvényeket.
Majd így folytatódik:
Mi, főszerkesztők ezúton szólítjuk fel az államot, hogy ne csak felderítsék ezt a szörnyű bűncselekményt, de biztosítsa annak feltételeit is, hogy az újságírók biztonságban végezhessék munkájukat.
Ugyanakkor az újságírók egyetértenek abban, hogy Kuciak munkáját folytatni kell. Bár munkáját a ’90-es évek végén egy sajtóperrel megpróbálták ellehetetleníteni, Soltész Árpád oknyomozó riporter is visszatér eddigi munkájához.
Robert Fico hétfői reakciójában kifejtette, hogy szerinte Kiska elhatározása mögött Soros áll, és várja a választ arra, miről beszélgettek még tavaly szeptemberi találkozásukkor. Szerinte az államfő az ellenzék oldalára állt, Soros pedig rajta keresztül az ország destabilizálására tesz kísérletet.
A sajtóra nehezedő politikai nyomás miatt létrejött független Denník N szerint Fico még elég kezdő a sorosozásban, és „Szőrösnek” ejtette ki a nevét. Még a jelenlévő újságírók is csak röhögtek az orbáni szintre érkező kormányfő szavain.