Akárcsak egy bonyolult társasjáték
Számos izgalmas programnak lehettek tanúi az idei Margó Fesztivál és Irodalmi Könyvvásár látogatói, és ez alól Dezső András új kötetének, a Fedősztorinak bemutatója sem képezett kivételt. A Maffiózók mackónadrágban és a Magyar kóla bestsellereinek szerzője most a szervezett bűnözés területétől nem túl messze eső titkosszolgálatok rejtelmes világába kalauzol el bennünket. Az íróval Valuska László, a fesztivál igazgatója beszélgetett.
Azt szerettem volna bemutatni, hogy milyen a magyar Homeland
Hihetetlenül hiteles
„Újságíró vagyok: mindent úgy közelítek meg, hogy van-e benne sztori” – válaszolta a könyv írója a kérdésre, hogy mi alapján választotta ki az adott sorstörténeteket. A gyakran James Bond-filmekbe illeszthető jelenetek valóságtartalmáról, és az alaposan megkonstruált szereplők hitelességéről is szót ejtett a szerző.
A dokumentumkönyv módszertanilag több forrástípusból egyaránt merít: egyrészt a Történeti Levéltárból szerzett dokumentumokból – ezek egy része mai napig titkosított –, másrészt interjúkból, személyes beszámolókból ügynökökkel, valamint más hivatali tisztekkel. Hangulatteremtő célzattal fel is olvasott a szerző az október 25-én megjelenő Fedősztoriból egy többoldalas passzust, amely lényegében felerősítette a hallgatóságban a hihetetlennek tűnő kémsztorik kapcsolatát a hétköznapi valósággal.
A három Dezső András-kötet közül ez a legolvasmányosabb
Dezső András: „Volt olyan gengszter, aki gratulált, hogy mennyire alapos munkát végeztem”
Dezső András a ’70-es évektől napjainkig tartó magyar szervezett bűnözés világáról ír. Maffiózók mackónadrágban című könyvét olvasva úgy merülhetünk el a bűnözők történeteiben, mintha ott állnánk velük az utcasarkon vagy a tárgyalóteremben.
Kapcsolódó cikk
Vetítés vagy közvetítés?
Kiemelte: nem a politikai érdekeket kell mérlegelni, hanem a történet relevanciáját és hitelességét. Gyakran kapnak az újságírók névtelen forrásoktól döntő jelentőségű információkat, mint például a Pegasus-ügy kapcsán, ahol szintén a sztori áll a főszerepben: pontosan kit, hol, mikor és miért figyeltek meg?; kik voltak a megfigyelők?; miért nem indult eljárás az ügyben? Ezek mai napig megválaszolatlan kérdések.
Visszatérés a gyökerekhez
Elmosódott határvonalak
A titkosszolgálatok humán erőforrásain belül különleges helyet foglalnak el azok az illegális hírszerzők, akik kettős ügynökökként dolgoztak és dolgoznak akár a mai napig is.
Kettős személyazonossággal és élettel rendelkeznek. Cégeket alapítanak, teljesen beépülnek a társadalomba.
Sokszor csak évtizedekkel később aktivizálódnak, akárcsak Kovács Béla, volt jobbikos politikus és orosz kém estében is történt. Hivatalosan persze ki lehet szállni, azonban egyik fél számára sem kedvező kimenetelhez vezethet egy ügynök elvesztése. Demoralizált módon gyakran zsarolják meg egymást a felek kompromittáló információk kiszivárogtatásával. De „miért legyen a CIA etikus?” – tette fel a költői kérdést Dezső András.