Robert Parker, a világ egyik legbefolyásosabb borszakértője, összeállított egy 100 pontból álló szempontrendszert, amely meghatározza a minőségi bor jellemzőit. Ha nem is tudsz olyan bort vásárolni, amely minden kritériumnak megfelelő, segítünk, hogy a lehető legjobb minőségű nedűt fogyaszthasd.
A hamisított „borfajták” közül számos létezik. A kiszárított szőlőmustot porítják, majd vízzel, alkohollal és aromákkal hígítva kerül a palackba, így születik a tablettás bor. A szintetikus borok víz, élesztő, cukor, citromsav, alkohol, aromák, és tartósítószerek megfelelő kombinációjából állnak, de a szőlőhöz semmi közük. A rossz minőségű bort glicerinnel teszik ízletesebbé. Ezen kívül számos eljárás és adalékanyag van, amivel hamisított borokat készítenek.
Dobozos bor
Egy minőségi bort előállító borászat sosem választaná a dobozos tárolást az italaiknak. A dobozos kiszerelésű bor, tehát nem a minőség garanciája.
Cukormennyiség
A jó minőségű borok esetében a cukormennyiség a következőképpen alakul. Száraz bornál 4 gramm/liter; félszáraz bor esetében 18 gramm/liter; félédesnél legfeljebb 45 gramm/liter; édes borok esetén pedig legalább 45 gramm/liter. Ha ezeknél nagyobb mennyiség van feltüntetve a címkén, akkor az már hozzáadott cukrot jelent.
Adalékanyagok
Ha az összetevők között szalicil-savat látsz feltüntetve, akkor az arra utal, hogy mesterségesen állították elő. Természetes módon, biológiai fermentálással előállított borok esetén kén-dioxid tartalmú lesz az ital.
Címkézés
A palackozás dátumának jól láthatóan fel kell lennie tüntetve az üvegen. A dugón és az üvegen található feliratnak meg kell egyeznie.
Száraz bor
Száraz bort nem lehet szintetikusan előállítani, így ez már garancia lehet arra, hogy jó minőségű bort fogyasztasz. Az édes borok ízét könnyebb utánozni aromákkal, mesterséges adalékanyagokkal.
Boros palack
Egy ismert márka borosüvegei hasonló kialakítással jelennek meg. Ha eltérés tapasztalsz akkor az figyelmeztető jel.
Szódabikarbóna
Végy egy csipet szódabikarbónát és szórd a borhoz. A természetes borok színe el fog színeződni, mert a szőlőkeményítővel reakcióba lép. A szintetikus borok színe változatlan marad.
Glicerines-próba
A természetes borhoz cseppentett glicerin lesüllyed a folyadék aljára és az ital színe sem változik meg. Tablettás bor esetében viszont sárga, vagy vörös színreakció történik.
Rázd fel jól
Ha egy minőségi bort felrázol, akkor a buborékok a palack közepén jelennek meg és hamar eltűnnek. Ha a buborékok a széleken tűnnek fel és lassan tűnnek tova, akkor nem a legjobb minőséggel van dolgod.
Kréta-teszt
Cseppents egy darab krétára a borból. Ha a folt a kiszáradása után világosabb lesz, akkor természetes eredetű a nedű. Ha megváltozik a szín, akkor valamilyen mesterséges színezéket tartalmaz a borocska.
Köszönjük, Bright Side!
További hasznos ötletet találsz a ContextUs Élet+Stílus rovatában!