Egyiptomból kicsempészett ókori műkincset azonosítottak egy londoni aukció tételei között – számolt be az egyiptomi régiségügyi minisztérium, amely szerint a lelet mostanra már visszakerült az észak-afrikai országba.
A szaktárca közlése szerint a régészeti leletre nemzetközi aukciós honlapokon végzett kutatások nyomán sikerült rátalálni – írja a BBC hírportálja.
A minisztérium szerint a lelet azonosítását követően leállíttatták az aukciót és eltávolíttatták a tárgyat a tételek közül.
Azt egyelőre nem tudni, hogy I. Amenhotep egyik kártusának – hosszúkás keret, amelybe az ókori egyiptomi fáraók és királynék nevét írták – töredékét hogyan és mikor csempészték ki Egyiptomból. A lelet korábban a karnaki templomegyüttesnél lévő szabadtéri múzeumban volt kiállítva.
A régiségügyi minisztérium az egyiptomi külügyminisztériummal, a Londonban lévő egyiptomi nagykövetséggel és a brit hatóságokkal együttműködve juttatta haza a töredéket, amely tavaly szeptemberben már a londoni követségen volt.
Kérik vissza az ellopott műtárgyaikat az őslakosok
A 2,3 méteres szobrot a történelmi emlékezet szerint Richard Powell, a Topaze nevű brit hajó kapitánya vitte el a szigetről 1868-ban. Viktória királynő később a múzeumnak ajándékozta a Hoa Hakananai’a nevű ritkaságot. A húsvét-szigeti őslakosok, a rapa nuik a chilei kormány közbenjárását kérték a faragott bazaltszobor visszaszerzésében.
Az elmúlt években Egyiptom komoly erőfeszítéseket tett ókori leletei illegális kereskedelmének felszámolása érdekében.
Az észak-afrikai ország figyelmeztetett, hogy mindaddig nem működik együtt külföldi múzeumokkal az ókori egyiptomi lelőhelyeket érintő kiállítások szervezésében, amíg nem kapja vissza kicsempészett műtárgyait.