Lucian Freud, a „photoshopellenes” festő a kortárs képzőművészet egyik legkiemelkedőbb alakja. A lenyűgözően élethű és felkavaró portréiról ismert művész 2011-ben hunyt el. Ebben a cikkben az Artsper összeállítása alapján bemutatunk nektek tíz tudnivalót az életéről, amelyek közelebb visznek a munkássága megértéséhez.
Berlin-London
Közel száz évvel ezelőtt, 1922. december 8-án született Berlinben. Tizenegy éves korában családjával Londonba költöztek, miután Hitler hatalomra került 1933-ban.
Családban marad
Nagyapja a pszichoanalitikus iskola megalapítója, Sigmund Freud.
Egó
Freud minden műve önéletrajzi eredetű. Minden általa választott téma valamilyen módon róla és az életéről szól.
Nem lájkolták
Csak egyetlen alkalommal festett portrét olyan emberről, akit nem kedvelt – és jó oka volt rá. Annyira utálta Bernard Breslauert, hogy még rondábbnak ábrázolta, mint amilyen valójában volt. A modell rögtön megsemmisítette a festményt.
Idő
Híres nagyapja öröksége megjelenik a művészi megközelítésében: modelljeit egy bizonyos idő elteltével, néha évek múltán festette csak le. Több portrét is készített, különböző beállításokban, mert úgy vélte, hogy a folyamat segítségére van modelljei alaposabb megértésében.
Kollegális iszony
Mentorán, Francis Baconön kívül nem volt jó véleménnyel más művészekről. Man Ray-t unalmasnak és közönségesnek nevezte, Pablo Picassót egyértelműen károsnak találta, Max Ernstet pedig nehézkesnek és merevnek.
Nem reneszánsz típus
Utálta a reneszánsz művészetet. Abban a korszakban ugyanis az embert mint mindennek a mértékét, teremtőjét magasztalták. Freud egyáltalán nem osztja ezt a véleményt: szerinte azon van a hangsúly, hogy az ember mindennek az elrontója.
VIP
Freud Kate Mossról és Erzsébet angol királynőről is nagyon előnytelen portrét festett. Különböző őrült figurákat és a barátait is szerette megörökíteni. Többek közt például egy bankrablót is lefestett, és szemmel láthatólag nagyobb tisztelettel, mint a királynőt vagy a híres topmodellt.
Kölcsönös
Lucian Freundra nagy hatással volt Francis Bacon, nagyon tisztelte is mesterét. Néhány kiemelkedő alkotásán meg is jelenik Bacon. Mindkét művész kiállított az 1954-es Velencei Biennálén a brit pavilonban.
Borsos
Freud képei még életében bekerültek a legdrágábban elkelt kortárs művek közé. Egyik munkája 34 millió dollárért cserélt gazdát.