Merer ősi naplója hatalmas titokról rántja le a leplet.  A 21. század legnagyobb egyiptomi felfedezésének köszönhetően megfejtették az ókori hét csoda egyikének, a legnagyobb gízai piramis keletkezésének titkát.

Ilyen volt az Excel-tábla 4600 éve

A gízai piramis az ókori világ hét csodájának egyike. Hufu fáraó – vagy görög nevén Kheopsz – síremléke a Gízai-fennsíkon található, nagyjából 3 km-re Egyiptom fővárosától, Kairótól.

gizai piramis felfedezes
Egyiptom / Fotó: David Degner / Getty Reportage

Méreteit tekintve hatalmas: 147 méter magas és 230 méter hosszú minden oldala. 2,3 millió mészkő- és gránittömb alkotja, amelyeket többszáz kilométerről szállítottak az építkezés helyszínére. Merer naplójának megtalálása előtt számos titok övezte a piramis megépítését: hogyan tudták az ókori egyiptomiak ezt a rengeteg kőtömeget Gízába szállítani? Hogy tudtak ilyen monumentális épületet építeni?

Megtalálták a gyűrűt Jézus gyilkosának nevével / ContextUs

Az ékszert még az 1960-as évek végén fedezték fel több ezer másik tárggyal együtt a ciszjordániai Herodium nevű erődítménynél végzett ásatások során. A szakembereknek azonban csak most sikerült kiolvasniuk a gyűrűn szereplő feliratot – írja a The New York Times című lap internetes oldala.

A kérdésre megadta a választ egy 4600 éves papirusztekercs, amelyre egy Gízától 600 km-re található barlangban bukkantak. Ez a világ eddig ismert legrégebbi papirusztekercse, nagyjából egyidős a Stonehenge közelében nemrég felfedezett tárnákkal.

A papiruszra lejegyzett szöveg az egyik hivatalnok naplója volt, aki építésvezetőként vett részt a Kheopsz-piramis munkálataiban, tehát hiteles szemtanúként számolt be a napi történésekről.

A szöveget egy Merer nevű férfi írta, aki a „nemes Ankh-hafnak”, Kheopsz féltestvérének volt a beosztottja. Többek közt beszámol arról is, hogy az irányítása alá tartozó kétszáz munkás a turai és maasarai kőbányákhoz ment, amelyek Gízától keletre, a Suezi-öböl keleti partján fekszenek. Megrakták kővel a hajót, majd fordultak is vissza az építőanyaggal. Mivel ezt a fajta követ a piramis külső borításához használták, a napló valószínűleg Kheopsz életének utolsó évében keletkezhetett, i.e. 2560 körül.

Amit már Merer előtt is tudtunk: tengeri és csatornahajózás volt a piramisépítés egyik titka

A brit felfedező, John Gardner Wilkinson 1823-ban tett elsőként említést a Vörös-tenger keleti partjánál, Wadi al-Jarf környékén található barlangokról.

Newly Discovered Papyrus Could have Answers to Egypt’s Ancient Past

Papyrus discovered said to reveal secrets of the Great Pyramids Construction. Narrated by BuzWeaver: https://www.youtube.com/user/BuzWeaver

Két francia pilóta az ’50-es évek közepén szintén látta a mintegy harminc barlangot, de a pontos elhelyezkedésükre csak akkor derült fény, amikor Pierre Tallet francia egyiptológus meginterjúvolta egyikőjüket egy 2011-es ásatás során. A papirusztekercset két évvel később fedezte fel, amelyet Zahi Hawass egyiptomi régész a 21. század legnagyobb egyiptomi leletének nevezett.

Tallet felfedezése előtt úgy tudták, hogy az egyiptomiak nem hajóztak tengeren, de a Suezi-csatorna mentén és a Vörös-tengeren épített kikötők maradványai ezt az elgondolást megcáfolták.

Szintén Tallet fedezett fel ugyanis egy 182 méter hosszú, L-alakú mólót és több mint száz horgonyt. A régész úgy gondolja, hogy több kikötő is sorakozhatott ezen a szakaszon, ahova olyan áruk, nyersanyagok érkeztek, amire Egyiptomban szükség volt. A barlangokat feltehetően eredetileg a hajók tárolására építhették. Arra lehet következtetni, hogy a Vörös-tengertől nagyjából 60 km-re található Wadi al-Jarfot csak rövid ideig használták, amíg a piramis épült – valószínűleg elsősorban azért, hogy az építkezés alatt sínai rezet szállítsanak a kőtöréshez, ami az akkor ismert legkeményebb anyag volt.

https://www.youtube.com/watch?v=TMzouTzim0o

A nagy piramis második rejtélyét (kik építették?) Mark Lehner az 1980-as években válaszolta meg. Ő fedezte fel azt a települést, ahol 20 ezer embert is el tudtak szállásolni, alig pár méterre a piramis lábától.

Lehner is járt Wadi al-Jarfban és egyetért Tallet-vel a jelentőségével kapcsolatosan, írja a Big Think.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A léptéke, a kifejeződő becsvágy, a kidolgozottsága, a sziklákba vájt barlangok, a világos és rendezett hieroglifák, amelyek az ókori Excel-tábláknak feleltek meg, ez mind nagyon jellemző Kheopszra és a korai negyedik dinasztiára[/perfectpullquote]

– mondja Lehner. Ő is úgy véli, hogy a piramishoz használt köveket a Vörös-tenger partján található kikötőkből, Wadi al-Jarfból és Ayn Soukhnából csatornákon keresztül szállították a szárazföld belsejébe, a gizai építkezés helyszínére. Az ókori egyiptomiak a csatornaépítés mestereinek számítottak, amelyeket a nílusi öntözőrendszer kialakítása során fejlesztettek tökélyre.

The Diary of Merer: Is this Proof that Khufu Built the Great Pyramid of Egypt? | Ancient Architects

The Diary of Merer forms part of the oldest Papyri ever discovered in Egypt, known as the Wadi el-Jarf papyri. It dates back to 4,500 years ago, during the r…

Számos izgalmas régészeti felfedezésről számoltunk be mostanában. Magyar vonatkozású hír is volt II. Ferdinánd ezüstpénzeiről, de tudósítottunk a régészetet forradalmasító GPR-módszerről is.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.