A USEME idén februárban üstökösként robbant be a hazai zenei piacra. A Csongor Bálint vezette modern rock-pop-metalsupergroup Világvevő című debütáló albuma a Subscribe-rajongókat és általánosságban a magyar zenerajongók népes táborát is megosztotta. A zenekar megalakulásáról, a dal- és szövegírási folyamatokról, a rajongók visszajelzéseiről, valamint arról, hogyan tudnak a tagok egyszerre több projektet is sikeresen futtatni, a csapat három tagját, Csongor Bálintot, Szalkai Tibort és Varga Zoltánt kérdeztük.

ContextUs: Teljesen beleilleszkedik a pop műfajba a zenei világotok. Nyilván tudatosan nyúltatok ehhez. Van/volt olyan dalotok, amire azt mondtátok, ez már túl kemény?

Tibi: A dalszerzésnél vegyítettük a tudatosságot az ösztönösséggel.

Persze az ember hajlamos belefeledkezni az alkotási folyamatokba, s akkor megszülethet egy lemezanyagnyi ugyanolyan szám.

Ez nálunk kizárt, erről a három különböző gyökerű dalszerző gondoskodik is.  Viszont a vége mégis egységes, mondhatni USEME-s lesz.

Zoli: Azt gondolom, hogy már most az első lemeznél jól definiálható, hogy milyen, ha valami USEME-s. Karcoljuk ugyan a pop felszínét, de az eddigi legkeményebb dalunk is felkerült a lemezre.

ContextUs: Miként talált egymásra ez az ötös fogat? Ki volt a felbujtó?

Tibi: Engem Miki hívott, és bár elsőre még nem volt biztos, hogy jövök, lassú víz partot mosott. Élvezem a bandát!

Zoli: Engem viszont Miki úgy keresett meg, hogy az alakuló zenekara első lemezének legyek a producere, csakhogy én nem értem be ennyivel. A többi meg már történelem.

Useme
Useme / Fotó: A Zenekar Hivatalos Facebook-Oldala

ContextUs: Nem volt bennetek félelem a közvélemény kapcsán, hogy a korábbi/jelenlegi projektjeitek mellett ennyire éles zenei váltás mellett döntöttetek, illetve attól, hogy elpártolnak tőletek a korábbi zenekarokból származó rajongóitok

Tibi: Mindenki kiépült „brandként” érkezett. Természetesen ez is elvárásokkal jár, de én mindig is az az ember voltam, aki igyekezett a korlátokat szélesebbre tolni, olykor-olykor ledózerolni. Ahogy érzékeltem, a többiek sem ijedősek…

ContextUs: Milyenek a rajongói és a szakmai visszajelzések a Világvevőről?

Tibi: Úgy tűnik, még nincs középút. Imádat van, vagy pont az ellenkezője, amivel az égvilágon semmi gond nincs, viszont objektíve nézve az anyag és a banda megkerülhetetlenné vált.

Zoli: A lemezbemutató fogadtatása viszont még minket is meglepetésként ért, a közönség végigénekelte az összes dalt!

Ez egy, a közösségi médiában három hónapja kommunikáló zenekar egy hónapos lemezénél mondhatni, hogy nem létező dolog.

Nem tértünk magunkhoz azóta sem és nagyon várjuk már a fesztiválszezont!

Useme
 Useme / Fotó: Mark A. Rosta Photography

ContextUs: Kíváncsiak lennénk arra, hogy ugyan egy dalszöveget már megírtál a Subscribe-ban, Bálint, ám milyen volt egy teljes albumot összerakni magyar nyelven? Mennyire jelentett nehézséget, milyen szervezőelv alapján írtad meg őket?

Bálint: Nem is egy dal volt az, hanem mindjárt három! Emellett szövegíróként dolgoztam több zenekarral, így volt azért a dologban némi tapasztalatom. A nehézséget számomra inkább a téma kiválasztása jelentette, legfőképp azért, mert rekordidő alatt kellett megírni a dalokat. Először a dallamokat szoktam kitalálni, de ahhoz, hogy énekelhetők legyenek, rögtönzök hozzájuk egy “munkaszöveget”. Többnyire ezek csak szavak egymásutánjai, de néha már itt kikristályosodik, hogy miről is szól majd a dal.

A másik lehetőség, hogy valami olyan témáról írok, ami már régen foglalkoztat.

És ha ezeket mind kimerítettem, akkor jön az, hogy magamról írok, a saját életemről, dolgaimról, amit nem igazán szeretek, mivel nehezen nyílok meg még saját magam előtt is.

Cserébe ez egy nagyon jó kis terápia!

ContextUs: A zenétek gyakorlatilag az összes korábbi/jelenlegi zenekaraitok stílusjegyeit magán viseli, ami érthető is persze. Honnan merítetek még ötleteket, mi formálja még a USEME saját világát, stílusát? Egyáltalán… Hogyan határoznátok meg csak a USEME-ra jellemző jellemvonásokat?

Tibi: Nekem ez igazi modern rockzene, az a fajta, amit szinte bármilyen lelkiállapotban elő lehet venni. Ugyanakkor akadnak popos tónusok is, amik csak színesítik az egészet.

ContextUs: Ki felel a zenei részért, és ki a szövegekért?

Tibi: Zoli-Miki-Tibi zene, Bálint szöveg, és dallamok s oersze Markó úr szimata. Most ez működik.

ContextUs: A dalaitok zenei összetétele erősen összefügg a szövegvilággal olyan értelemben, hogy mindkettőre jellemző a szélsőségesség, miközben próbálnak mégis egyszerűen hatni (a szövegek egyszerre komolyak, vidámak, érzelmesek). Tudatosan ennyire kettősségre alapuló zenekart akartatok vagy intuitív?

Zoli: A véletlenre nem bíztunk semmit, de nem is fordultunk ki önmagunkból a lemez megírása közben, jött, ami jött, maradt, amit jónak találtunk, és ez lett a Világvevő.

ContextUs: Mennyire egyeztethető össze a USEME a többi, még futó zenei projekttel?

Tibi: Ha művészetileg összeegyeztethető  lenne, akkor valószínűleg nem csinálnám. Pont a sajátossága okoz izgalmat, amit más nem ad meg. Minden más téren abszolút megoldható a dolog!

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.