Rengeteg koreai popzenei tartalom árasztotta el a Twitteren a # WhiteLivesMatter hashtaget. Jem Aswad zenei szerkesztő szerint szándékos akcióról van szó, amely leutánozta a Blackout Tuesday során tapasztalt bakit.
K-poppal a rasszizmus ellen
Egy nappal a Blackout Tuesday után, szerdán, látványos virtuális akcióban mutatkozott meg a közösségi médiában a K-pop rajongók befolyása. A koreai könnyűzene a 2012-ben a YouTube-on berobbanó Gangnam Style óta hatalmas tömegeket hódított meg világszerte, legnagyobb nemzetközi sztárja a BTS.

A műfaj kedvelői aktívan jelen vannak a közösségi oldalakon is. Így történt, hogy „átvették az uralmat” a #WhiteLivesMatter (a fehérek élete is számít) hashtag fölött. A rengeteg értelmetlen, antirasszista vagy éppen egyáltalán oda nem illő koreai popzenei bejegyzéssel teljesen elnyomták a fehér felsőbbrendűséget hirdető üzeneteket, írja a Variety.
A #WhiteLivesMatter hashtag válaszreakcióként jött létre az Amerika-szerte zajló tüntetések jelszavává vált #BlackLivesMatter szlogenre, amely a színesbőrűekkel szemben tanúsított rendőri túlkapásokra, erőszakra és a rendszerszintű rasszizmusra hívja fel a többségi társadalom figyelmét. Billie Eilish korábban már elmagyarázta, hogy miért problémás a fehéreknek érvként használni a #WhiteLivesMatter hashtaget.
https://twitter.com/coma_cola/status/1268706946091114496
Néhányan, akik nem értették a lényeget vagy csak a hashtagre válaszoltak volna, dühösen vagy ellenségesen fogadták, de jóval többen jelezték támogatásukat. Így legalább egy időre a K-pop-rajongók tweetjei legyőzték a hashtaget használó rasszista megnyilvánulásokat.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]#WhiteLivesMatter Haha, épp azon voltam, hogy széttrollkodjak mindenkit, amikor látom, hogy a K-poposok már elkezték elárasztani videókkal a hashtaget. Sosem gondoltam volna, hogy így fogok örülni annak, hogy egyesek teleposztolják rajongói K-pop-videókkal az internetet[/perfectpullquote]
– írta egy felhasználó a videója mellé, amin klasszikus zenét hallgatva elkezdett ördögi módon nevetni és falatozgatni.
Benjamin 🇬🇭✝️ on X (formerly Twitter): “#WhiteLivesMatter LMAO I WAS READY TO INSULT THE SHIT OUT OF EVERYONE, THEN I SAW THAT K-POP STANS ARE DESTROYING THE# DAMN NEVER THOUGHT I’D BE THAT HAPPY SEEING K-POP FANCAM 😂😂😂😂 pic.twitter.com/lb3Vpob0Wa / X”
WhiteLivesMatter LMAO I WAS READY TO INSULT THE SHIT OUT OF EVERYONE, THEN I SAW THAT K-POP STANS ARE DESTROYING THE# DAMN NEVER THOUGHT I’D BE THAT HAPPY SEEING K-POP FANCAM 😂😂😂😂 pic.twitter.com/lb3Vpob0Wa
„Gondold el: tipikus rasszistaként fel akarod pörgetni a #WhiteLivesMatter hashtaget a Twitteren, erre jönnek a K-pop rajongók és beleköpnek a levesedbe” – tweetelte egy másik.
K-pop Matters
A Variety vezető zenei szerkesztője, Jem Aswad elmondta, hogy régóta a zeneiparban dolgozik, és mindig komoly fejtörést jelentett azt kitalálni, hogy milyen tartalmakkal lehetséges megmozgatni a különböző előadók rajongótáborait. Hozzátette, hogy még sosem látott ilyen mértékű és erejű egységes fellépést a közösségi médiában egy rajongótábortól, mint amit most a K-pop közösségtől.
Mivel a koreaiak, ázsiaiak kevésbé aktívak a Twitteren, valószínű, hogy többnyire Amerikában élők intézték az online támadást. Ezt erősíti meg a hozzászólások nyelvezete is.
fro yo on X (formerly Twitter): “Made this for #WhiteLivesMatters pic.twitter.com/DXFgLsdrL0 / X”
Made this for #WhiteLivesMatters pic.twitter.com/DXFgLsdrL0
A mozgalom gyorsan átterjedt a #MAGA és a #BlueLivesMatter hashtagekre is. A MAGA a many assholes getting arrested rövidítése, azaz „sok letartóztatott baromarcú”. A #BlueLivesMatter története 2014-re nyúlik vissza, és egy New York-i rendőr meggyilkolásához köthető, a rendfenntartók ellen szolgálat közben elkövetett gyilkosságokra hívja fel a figyelmet.
Aswad szerint az akciót nagy valószínűséggel a Blackout Tuesday mozgalom ihlette. Alig 24 órával korábban ugyanis a zeneipar képviselői egy napra felfüggesztették a működésüket, hogy így tiltakozzanak a feketék közösségét ért rendőri erőszak ellen. A #BlackoutTuesday és #BlackLivesMatter hashtagek használatával a virtuális szolidaritásukat kifejező csatlakozók nagy mennyiségű posztja gyakorlatilag láthatatlanná tette a különböző szervezetek, tudósítók, aktivisták tüntetésekről szóló, segítséget nyújtó, hasznos információit a közösségi médiában.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Tudjuk, hogy nem szándékos károkozásról van szó, de ez a fajta tömeges hashtaghasználat súlyos kárt okoz a mozgalomnak. Azért használjuk a hashtageket, hogy tájékoztassuk az embereket. Kérek mindenkit, hogy ne használja a hashtaget a fekete négyzet posztolásához[/perfectpullquote]
– írta Kenidra Woods aktivista a Twitteren.
A koreai könnyűzene rajongói hasonlóképpen mozgósították magukat egy nappal korábban, kedden is. A dallasi rendőrség megkérte a lakosságot, hogy küldjenek nekik olyan videókat, amelyeken az látszik, hogy a tüntetők törvénytelenségeket követnek el. Még egy külön a célra készített applikációt is közzétettek, az iWatch Dallast. A K-poposok viszont elkezdték tömegével feltölteni kedvenc énekesük videóit, gifjeit. Másnap a dallasi rendőrség a Twitteren közölte, hogy technikai okok miatt az iWatch Dallas applikáció ideiglenesen nem működik.