A tavalyi átütő siker után a Virág Judit Galéria ismét megrendezte a világon egyedülállónak számító Zsolnay-aukcióját a Budapest Kongresszusi Központban. A 70 tételből álló, 68 millió forintot meghaladó összkikiáltási árról induló árverésen végül 120 millió forint feletti összleütési érték született.
Magyarország a Zsolnay-kollcekció otthona
A Virág Judit Galériának fontos szerepe van abban, hogy a nemzetközi rangú Zsolnay-kollekciók többsége ma már Magyarországon található, s így az utóbbi években Budapest lett a nemzetközi Zsolnay-kereskedelem fővárosa. A világ második Zsolnay-aukcióján a résztvevők a Nagyváradról származó, 2015-ben elhunyt Friedländer Ádám magángyűjteményének tételeire, valamint az 1956-ban Amerikába menekült, anonimitását kérő New York-i műgyűjtő kerámiáira licitálhattak. Az egymást jól kiegészítő gyűjteményben legalább 25 nemzetközi rangú szecessziós Zsolnay-remekmű szerepelt, ami a gyűjtők és a kereskedők kiemelt figyelmét eredményezte.
Már az aukciót megelőzően hatalmas várakozás övezett egy 1899-es, pipacsokkal díszített vázát, ami végül a becsült érték felett, 11 millió forintért kelt el. A Hold című női fejszobor az árverés legmagasabb kikiáltási áráról, 8 millió forintról indulva végül szintén 11 millió forintért kelt el.
A zsákmányra lecsapó sas
Az aukción szereplő remekművek jelentős része a Zsolnay-gyár által a 19. század végétől alkalmazott, akkoriban világszenzációnak számító eozines díszítési technológiájával készült. Ezek közül is kiemelkedett egy 1902-es, zsákmányra lecsapó sas képével díszített virágtartó edény, ami 3 millió forintos kikiáltási árról indulva végül 8 millió forintért talált gazdára.
Egy 1911-ben készült, Mack Lajos által formatervezett váza szintén 8 millió forintért kelt el. Az erős tüzű, pâte festésű motívumokkal díszített tárgy ritka kincsnek számít a Zsolnay-kerámiák között.
Szintén Mack Lajos tervezte azt az 1900-ban készült, még ma is működő lámpát, ami a kikiáltási ár duplájáért, 2,6 millió forintért kelt el.
Egy 1909-es, papagáj alakkal mintázott váza pedig 1,6 millió forintos kikiáltási árról indulva, hosszas licitálás után végül 3,4 millió forintért kelt el.
Egy díszmadarak panorámaképével díszített váza ára 2 millió forintról indulva egészen 6,5 millió forintig emelkedett. 1 millió forint feletti kikiálltási árról indult egy Bacchus-alakkal díszített gyümölcstál, amelyért végül 2,8 millió forintot fizettek. Egy 1902-ből származó, naspolyaágon ülő paradicsommadaras, panorámaképes virágtartó edény 2 és fél millió forintról indulva végül 5,5 millió forintért kelt el.
850 millió forint feletti összleütési érték a Virág Judit Galéria jubileumi aukcióján
A Virág Judit Galéria az 1998. október 5-i, első aukciója óta hatvannál is több árverést, 42 nonprofit kiállítást, valamint a világon először Zsolnay aukciót is tartott. A legfontosabb adatok, rekordok a galéria elmúlt 20 évének történetéből! The most important data and records from the past 20 years of the gallery’s history!
Egy 600 ezer forintos kikiáltási árról induló Faunos gömbvázáért komoly telefonos és terembeli licitharc bontakozott ki. A kísérleti darabként számon tartott Zsolnay-kerámiáért végül 2,2 millió forintnál koppant a kalapács.
A világ második Zsolnay-aukcióján a kerámia különlegességek összleütési értéke 120 millió forint feletti lett.