Az A feministák nem járnak rózsaszínben – és egyéb hazugságok című kötetben 40 sztereotípiáról esik szó, mely a feministákat környékezi meg. Kalapos Éva Veronika, Csapody Kinga, Rácz Zsuzsa, Kemény Zsófi és D. Tóth Kriszta egy rövid beszélgetésen ismertette a könyvet.

Ha feministákra gondolunk, a legtöbbünk előtt valószínűleg transzparensekkel protestáló agresszív nők jelennek meg. A bulvárt olvasva – főként manapság Jennifer Lawrence megszólalásait pedig nem is feltétlenül hisszük azt el, hogy jogos ez a képzet.

Csapody Kinga, a Menő Könyvek főszerkesztője olyan kötetet szeretett volna, ami úgy járja körül a témát, hogy az a tizenévesektől az idősebbekig mindenki számára érthető.

Elmondása szerint fiatal vloggerlányok is olvasták a kötetbe szerkesztett írásokat, és alaposan megváltozott a nézőpontjuk.

A moderátor és szerkesztőtárs, Kertész Edina úgy véli, a könyv amolyan kalauzként is funkcionál, hiszen többek között egy feminista Spotify-playlistet is tartalmaz.

44444457 2400369883324926 8063806681697484800 o 1
Kertész Edina (k) szerint A feminista nem jár rózsaszínben többek között egy feminista Spotify-playlistet is tartalmaz / Fotó: Kiss Norbert / Margó Fesztivál

A felszín sosem nőies

A kötet létrejöttét D. Tóth Kriszta, a WMN főszerkesztőjének és a Menő Könyvek közös kérdőíve előzte meg. Ez 40 állítást tartalmaz, melyről a kitöltőnek kellett eldönteni, hogy szerinte igazak vagy hamisak. Minden kérdés egy-egy sztereotípia felől érdeklődik. DTK elárulta: a teszt nem reprezentatív, nincs tudományos alapja, leginkább csak egy provokatív médiahekk. A cél az volt, hogy a diskurzus állóvizét felkavarják, mert „borzasztó zavar van a fejekben.”

44437756 2400371376658110 6949271752241315840 o
D. Tóth Kriszta A feminista nem jár rózsaszínben kérdőívéről: “A teszt nem reprezentatív, nincs tudományos alapja, leginkább csak egy provokatív médiahekk” / Fotó: Kiss Norbert / Margó Fesztivál

DTK személy szerint volt már egyszerre femináci és megélhetési feminista is – állítólag mindkét megszólítás nőtől származott. Úgy gondolja, hogy egy démonizált kifejezés lett a feminizmus, mert hangos. Az ő olvasatában a feminizmus a női-férfi egyenjogúságot jelenti leginkább. Azonban hozzáteszi, ő sem ért egyet az eszme minden mondatával.

Asszonyok, lányok élete

A beszélgetés többi tagja főként videókkal hívja fel a figyelmet a sztereotípiák meglétére, mint például Kemény Zsófi „Sophie Hard” Piaci rés című, ami rapszámokat tartalmaz.

Az ötletet egy komment ihlette, melyben azt írták, hogy a rap férfias műfaj, a nőknek nem kellene űzni.

Zsófi szókimondó stílusa a dalokon foglalkozik többek között a Krisztus előtti női megítéléssel és az anorexiával. Elmondása szerint a vele egyidős fiúkat elűzi a szövegeivel, bár már egyre inkább a mások reakciójára kíváncsi.

Sophie Hard – HORROR

Szöveg: Kemény Zsófi (https://www.facebook.com/kemenyzsofiofficial/) Zene: Konsiczky Dávid Felvétel: Cs. Szabó Zoltán Videó: Dékány László, Konsiczky Dávid i…

Kalapos Éva Veronika a kislányozásról és a hozzátartozó „simításról” és a káromkodásról készített videót. Néha szeret káromkodni, de ez nem férfi privilégium – márpedig ezt sokszor szóvá tették neki. Hozzáteszi, a túlzott káromkodást egyformán zavaró mindkét nemtől. Egy kedves barátja pedig egyszer jószándékúan megkérdezte: „egy 10-es skálán mennyire vagy feminista?”.

Kertész Edinában itt felmerült a kérdés: lehet-e a feminizmussal pasizni?

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Meglepődnek, hogy szellemi partner vagyok, de ez nem a feminizmustól függ[/perfectpullquote]

– válaszolta meg Kemény Zsófi. Kalapos Éva Veronikára pedig egy randi után rákerestek a Google-ön, a WMN-re írt cikkei pedig kiverték a biztosítékot.

Az egyenjogúság sosem nemi kérdés

Kalapos Éva itt más irányba vitte el a diskurzust: korábban azt vette észre, hogy a fiúk kiskamasz kortól romlanak el, mikor még „benézhetnek úgy egy női hálószobába, hogy nem fulladnak meg a körömlakkszagtól” és még nem zúdul rájuk a sok társadalmi megítélés. DTK itt gyorsan helyesbített: a fiúk és a lányok egyformán elromlanak serdülőkorban, a szüleiknek pedig ilyenkor oda kell figyelni. De ennél is továbbment: „nem is tudom, hogy ez egyáltalán elromlás-e, egyszerűen elkezdenek finomhangolódni”. Fontosnak tartja, hogy szülőként és emberként szolidárisak legyünk és figyelünk oda mások igazságára.

44426244 2400372466658001 525542721008435200 o
D. Tóth Kriszta: “Nem is tudom, hogy ez egyáltalán elromlás-e, egyszerűen elkezdenek finomhangolódni”tív médiahekk” / Fotó: Kiss Norbert / Margó Fesztivál

Erre reflektált Kertész Edina Rácz Zsuzsa videójával. Ebben arról beszél, mire tanítja a kislányait. Egyetértett az elhangzottakkal és kiegészítette: nagyon rossz a szociológiai helyzet, főleg Magyarországon, ahol hivatalosan nem létezik gender, és a nő csak addig a 9 hónapig érték, amíg „egy másik életet hord a szíve alatt”. A szociológia alátámasztja, hogy egy férfiak uralta társadalomban élünk.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Kevesebbet keresünk ugyanolyan tudással és ugyanabban a pozícióban, ezáltal sok kevesebbszer érvényesül az érdekünk.[/perfectpullquote]

Kevés a női képviselő a Parlamentben és egyiknek sincs hatalma. Az ilyen társadalomban a nők egymással rivalizálnak, hogy előrébb juthassanak, nem fognak össze. És a politika sem nevel erre senkit. Rácz Zsuzsa arra neveli lányait, hogy álljanak ki magukért és a társaikért.

A feminizmus nem egy szörny, amely férfiakat akar bekebelezni

Elmondása szerint Közép-Európában a nőknek kifejezetten nehéz hinni magukban, bevallása szerint neki sem könnyű. Rengeteg az elbizonytalanító tényező: kettős mércék uralkodnak és a nőknek többet kell bizonyítaniuk. Magyarországon a legnagyobb a diplomás nők száma Közép-Európában, mégis ezért küzdeniük kell.

A sztereotípiákról számokban

Az előadás végén a beszélgetőpartnerek számokban is beszéltek a 40 állításból álló kérdőívről. A „médiahekk” erősen sarkított, de létező állításokról áll. Nagyjából 1600-an töltötték ki.

Zsuzsa Rácz

Az egy feminista nem jár rózsaszínben c. könyv margójára a Margó fesztiválon, amely az évek során igazi könyvüneppé nőtte ki magát, ahogyan a képeken is látszik, a barokkos bunkerhangulatú…

Azzal a tézissel, hogy „a feministák nem hordanak melltartót, mert mindet elégették”, a válaszadók 80%-a értett egyet. 58%-uk gondolta, hogy a feministák nem hisznek a házasságban. Azonban meglepő módon csupán 41% gondolja őket karrieristáknak.

Annál többen, a kitöltők 69%-a szerint hánynak fittyet a természetre és nem vállalnak gyereket, valamint 67% szerint akarnak uralkodni a férfiak felett.

A kitöltők 76%-a úgy véli, a feministák azt akarják, hogy a férfiak nőiesedjenek; ugyanakkor 78%-ban gondolják azt, hogy leszbikusok. Több mint a fele, 70%-uk értettek egyet azzal, hogy egy férfi nem lehet feminista. Az egyik kiemelt állítással, miszerint a feminizmus értelmetlen, mert női egyenlőség van, mindössze 56%-ban értettek egyet.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.