Miután a világ fesztiváljait sorra meghódította Traub Viktória Sellők és Rinocéroszok című 15 perces animációs rövidfilmje, január 10-étől végre a magyar nézők is láthatják.
A Tranzit című német-francia dráma kísérőfilmjeként a Vertigo Média forgalmazásában kerül a hazai mozikba. A francia és a német nézőkhöz is eljut a fiatal magyar alkotónő az érzelmi kiszolgáltatottságról szóló filmje – az ARTE megvásárolta a forgalmazási jogokat. A fim legutóbb Wiesbadenben nyert díjat.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Első perctől kezdve az volt a célom, hogy a filmet a fesztiválszereplések után a magyar nézők mozivásznon is láthassák. Nincs jól bevett gyakorlat arra, hogyan kerül egy rövidfilm mozikba. Így azt az elképzelésemet kellett megvalósítani, hogy tematikájában találjunk egy filmet, amely mellett a Sellők kísérőfilmként jól érvényesül. A Vertigo Média csapata nagyon nyitott volt az együttműködésre. [/perfectpullquote]
– mondta a film társíró-producere, Dus Polett.
“A Tranzit című film elé kerül a Sellők januártól a mozikba. A Tranzit ugyancsak egy férfi sorstörténet, hasonlóan metaforikus, sok szimbólummal, mint a mi fimünk. Nagyon erős, egymást támogató összekapcsolás született!” – tette hozzá.
Reisz Gábor, a VAN rendezője új filmjével is tarolt – 3 díjat is bezsebelt a Rossz versek
A fesztivál nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrije, amelynek elnöke Csia Csang-ko kínai sztárrendező volt, elismerő oklevéllel méltatta a Rossz versek et. Reisz Gábor nyerte el a Scuola Holden díjat, amellyel a legjobb forgatókönyvet díjazta a diákzsűri. Az AVANTI (Agenzia Valorizzazione Autori Nuovi Tutti Italiani) zsűrijének a fesztivál legjobb filmjét elismerő díját szintén a magyar alkotás kapta.
A Tranzit a német sztárrendező Christian Petzold új filmje, amely Anna Seghers azonos című, 1944-ben írt regényéből készült. Ez az idei Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában szerepelt.
November, A lélek nyomai, Királyi játszmák, Cigány mesék, Örök tél – az Alexander Trauner Art díjait kiosztották
Mint Demeter István fesztiváligazgató az MTI-nek elmondta, a filmmustrán öt nap alatt több mint 100 vetítést tartottak. Ezek közül 10 film az idén először meghirdetett európai nagyjátékfilmes versenyprogramban került vászonra, 82 alkotást a képzőművészeti filmes versenyprogram részeként vetítettek, míg 23 film szerepelt a bemutató jellegű panoráma programban.
Traub Viktória 15 perces animációs rövidfilmje az elmúlt időszakban többek között olyan fesztiválok versenyprogramjában szerepelt már, mint az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, Ausztrália legrangosabb filmfesztiválja, a Melbourne-i Nemzetközi Filmfesztivál, a kanadai Calgary Nemzetközi Filmfesztivál. A Sellők és Rinocéroszok elvitte az indiai 7. Bangalore Rövidfilm Fesztivál, az amerikai California Women’s Film Festival, a IV. Verashort Festival Legjobb Animációs Díját is. Legutóbb november végén Wiesbadenben nyerte el a legjobb filmnek járó díjat.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A film alkotója, aki ezt a kegyetlen, ám lenyűgöző világot a maga különleges karaktereivel, állatfiguráival, lenyűgöző színeivel és megannyi metaforikus szintjével megteremtette, képes volt arra, hogy egy személyes történetet innovatív, újszerű módon mondjon el[/perfectpullquote]
– indokolta döntését a zsűri.
A Sellők és Rinocéroszok című alkotásban a 8 éves Tilda emlékképei elevenednek meg a családjáról. Groteszk, esendő, vágyakozó, szeretetre éhes emberek veszik körül a kislányt. Jelenetről jelenetre tárul fel egy család titkokkal teli múltja. Cirkusz és képzelet, vágy és valóság, bánatból rinocérosz, szexusból sellő. A gyönyörű színekben gazdag, új vizuális megoldásokkal működő karakterek a múlt képeiből és egymásból alakulnak, transzformálódnak.
A Sellők és Rinocéroszok forgatókönyvét Gergely Dorka, Traub Viktória és Dus Polett írták, a zeneszerző Chris Allan Tod volt. A film vágói Bacskai Brigitta és Polecsák Lajos, sound designere Vadon Zoltán, producere Dus Polett.
Traub Viktória 2006-ban Erasmus ösztöndíjjal tanult az ESAD animációs szakán Portugáliában. Ezt követően, 2008-ban a MOME animáció szakán végzett. Eső című rövidfilmje 2009-ben elnyerte a Pozsonyi Early Melons Fesztivál fődíját, valamint a Szentpétervári Filmfesztivál The Best Figurative Decision Open díját.
Mermaids and Rhinos – trailer
(15 min, non-dialogue animated short film) Eight-year-old Tilda’s memories of her family as surrealistic visions come into life: the circus member ex-mermaid…
Vastojás című munkája 2015-ben a San Diegoi Nemzetközi Gyermek Filmfesztiválon a Legjobb Animációs Rövidfilm díját kapta. A 4. Delhi Shorts Nemzetközi Filmfesztiválon pedig a zsűri neki ítélte a Legjobb Animáció díjat.