Agnes Martin neve kevesek számára lehet ismerős, de akik a képzőművészetben otthonosan mozognak, neve talán nem teljesen ismeretlen. A skizofréniától szenvedő festő több könyvet is írt, kreativitását az absztrakt festészetben élte ki, nem mellesleg adott egy jó tanácsot a jövő generációjának.

Agnes Martin 1912-ben született a kanadai Macklinben, majd tanárnak állt. A legtöbb iskola, ahol tanított, ódivatú volt, teljesen elzárva a civilizációtól. Barátja szerint nagyon magányosan élt. Martin végül úgy döntött, hogy New Yorkba költözik, és beiratkozott a Columbia Teachers Főiskolára, majd belevetette magát Manhattan sűrű és virágzó művészeti életébe. Ekkor kezdett komolyabban festészettel foglalkozni. Ez az időszak viszonylag rövid volt, de a művész vissza-visszatért a városba.

mainimage
Agnes Martin / Fotó: Christie’s

Martin fontos kapcsolatokat kötött művészi kibontakozása első felében, de 1967 körül egyre nyomasztóbbá vált számára a nyüzsgés és a művészvilág kereskedelem felé való mozdulása. Ekkor állapították meg skizofréniáját, amitől folyamatosan szorongott, ezért magányt választotta. 18 hónapos autóútra indult Észak-Amerikában, de ez idő alatt is tartotta a kapcsolatot ismerőseivel. Még csendfogadalmát is megszegte, és egy rövid ideig társa is akadt az úton, Lenore Tawney személyében.

Több mint 200 kortárs művet felsorakoztató kiállítás nyílik a Balaton északi partján

A Resident Art GARTEN Lovason, az Alsóörs és Paloznak között elhelyezkedő kis községben lelt otthonra, az eddig is aktív művészeti élettől pezsgő Nagy Gyula Művészeti Alapítvány galériájában. A Resident Art Művészeti Ügynökség a Nagy Gyula Művészeti Alapítvánny al közösen idén először rendezi meg a GARTEN kortárs művészeti bázist.

Martin végül Új-Mexikóban kötött ki, ahol élete hátralévő részében élt. Eleinte úgy írt a magányról, mint amire minden művésznek szüksége van.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ahhoz, hogy felfedezzük a tudatos elmét olyan világban, ahol az értelmet értékesnek tartják, magányra van szükség – sok magányra […][/perfectpullquote]

– írta Martin.

Később azonban felismerte, hogy a magány néha pusztító hatásokkal jár. Bár stúdiójában továbbra is hosszú órákat töltött egyedül, gyakran túrázott barátaival a közeli hegyekben vagy vacsoráztak együtt a házában. Martin tudhatott valamit, 2004-ben, 92 éves korában hunyt el. Fontosnak tartottam hogy az egyedül töltött órák mellett rendszeresen ápoljuk a társas kapcsolatainkat, így maradhatunk egészségesek.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.