Mit jelent az, hogy egy kötet „felnőtt”? Egy ebből következő kérdés pedig: mit jelent felnőttnek lenni? Ezek a kérdések is terítékre kerültek Varró Dániel legfrissebb, Mi lett hova? című könyvbemutatóján október 15-én, az idei Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár negyedik napján. A költővel Keresztesi József beszélgetett.

Keresztesi József felidézte, hogy a kiadó Varró Dániel legújabb könyvét „felnőtt verseskötetként” írja le. Az első kérdése erre a beharangozóra irányult: mitől válik felnőtté egy verses kötet? Varró válaszában kifejtette, ügyelt arra, hogy gyermekeiről ne ejtsen szót benne, hiszen gyerekkönyveit nekik szánta. Azonban a Mi lett hovában elsősorban a saját öregedéséről írt. Többek között emiatt is, 39 évesen úgy érezte, új kötetet kell összeállítania – tette hozzá.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Régen – ahogy belegondoltam –, az én koromban a legtöbb jelentős magyar költő már meghalt vagy legalábbis már nagyon haldoklott.[/perfectpullquote]

– mondta el, egyben utalt arra is, hogy kötetében ez a megállapítás több versében is helyet kap.

varro1_valuska_gabor_margo_irodalmi_fesztival

Ezt követően Varró korábbi „felnőtt” köteteire emlékeztek. Az 1999-ben megjelent Bögre Azúr vegyes kritikai recepciót tudhat magáénak – emlékeztetett Keresztesi, hisz a könyvben megjelenő könnyedség egyben vádként és elismerésként is elhangzott a kritikai észrevételek között. A Változatok egy gyerekdalra-ciklus stílusparódiái miatt több költő is kifejezte rosszallását a gesztussal szemben, hogy az ő lírai hangjukon szólaltatja meg a kötet a Boci, boci tarka című gyerekdalt. Varró inkább a pozitív visszacsatolásokra emlékezik vissza szívesebben, mint például Orbán Ottó válaszlevelére, melyet a mai napig szívesen elővesz.

A beszélgetés során a későbbiekben is szóba került a ciklus, ugyanis a Mi lett hova? is tartalmaz egy csokrot a gyerekdal-változatokból. Megtudhattuk, Varró különálló kötetet kíván szentelni paródiáinak. Ezzel kapcsolatban Keresztesi örömét fejezte ki, mert komoly kihívást lát benne, és Karinthy Frigyes Így írtok ti című alkotásával vont párhuzamot.

A 2007-es Szívdesszerttel való összekapcsolása végett (meglátása szerint több szempontból is hasonlóságot mutatnak), Keresztesi rátért Varró új könyvére, amely különböző „fejezetekre” tagolódik, ezek pedig rövid bevezető, magyarázó szöveggel nyitnak. Keresztesi szerint a versekben megjelenő személyes témák színrevitele már-már (ön)életrajzinak hat, mint például a jogosítványszerzés vagy a házasság. „Mintha egy-egy életszakasz elmesélésére vállalkozna a kötet” – összegezte a gondolatait. Varró úgy érzi, a legtöbb elképzelését a könyvet illetően csak részben sikerült megvalósítania.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Egyrészt amolyan »bús férfi panaszai-szerű« könyvnek szántam, és ehhez kapcsolódó versek kerültek bele.[/perfectpullquote]

– számolt be, és hozzátette, hogy a Mi lett hova? megírása alatt Somlyó Zoltán Nyitott könyve, „lírai önéletrajza” volt hatással rá.

Fotó: Valuska Gábor / Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár

A Mi lett hova? kapcsán Keresztesi megjegyezte, hogy több évvel ezelőtt írt szövegek is megjelennek benne – messzire nyúlik vissza a kötet keletkezéstörténete. Varró elismerte, hogy egy-két szövege van, amely a 2000-es évek környékén keletkezett, azonban a könyv oroszlánrészét a kézirat leadása előtti hetekben, napokban írta meg.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Az új kötet versei lubickolnak a költészeti hagyományban – a nonszensz, a Balassi-strófa és a haiku is jelen van. Úgy néz ki, valódi lírai mindenevő vagy.[/perfectpullquote]

– állapította meg Keresztesi. Mire Varró az antológia-olvasó szenvedélyéről mesélt a közönségnek, hiszen egy-egy antológiakötet igen változatos képet nyújt – nem pusztán a stílusok, műfajok, hanem a szerzőik tekintetében is. Varró ezekből „lesett el” több olyan műfajt, megszólalásmódot is, melyeket később parodizált verseiben.

A beszélgetés második része a kötet-illusztrációkkal folytatódott. Ehhez Keresztesi Rácz Nórát, a Mi lett hova? és a Szívdesszert illusztrátorát hívta pódiumra. Az est két része között, illetve a végén Molnár György adott elő gitáron egy-egy Varró-feldolgozást, valamint maga Rácz élőben rajzolta meg mind a gitáron előadott, mind a szerző által felolvasott darabokat, amit a színpad mellett elhelyezett kivetítőn mutattak. Rácz a kérdésre, hogyan zajlott az ő és Varró kapcsolata, azt válaszolta, hogy „gyorsított folyamatban”, hiszen sosem lehet elegendő időt szánni egy könyv illusztrálására.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szabad kezet kaptam Danitól és a kiadótól is.[/perfectpullquote]

– osztotta meg a közönséggel Rácz, aki az „emésztés” szóval tudta leginkább jellemezni azt az előzetes befogadási folyamatot, amit az ötletelés, a gondolatok papírra vetése jelent, és amiket a végleges grafikai megoldás követ.

Fotó: Valuska Gábor / Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár

Az illusztrációról a felnőtt létre és az irodalom műfaji meghatározottságára terelődött a szó. Keresztesi szerint ugyanis a Varró-versek az életet különböző irodalmi műfajok felől nézik, illetve az egyik reflektál a másikra. Ehhez Keresztesi példaként a Mi lett hova? egyik olyan hitvesi versét hozta fel, amely végig kancsalrímekben szól. Olvasatában mindez a versben megjelenő házas felek különbözőségét hivatott ábrázolni.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Hiszek abban, hogy ha van egy gondolat, amelyet fontosnak tartok megírni, az olyan formában jelenjen meg, amelybe szerintem az beleillik. Innentől válik ez számomra verssé.[/perfectpullquote]

– válaszolta Varró, és a kötetben megjelent Szesztina a nyárról című versét hozta fel példaként, amiben a számára igencsak kellemetlen nyarat, ebben a számára szintén kellemetlen és zavaros műfajban, szesztinában írt meg.

Az est folyamán a továbbiakban Varró Minden olyan mint minden című szabadverse is felmerült, amely 12 oldalas hosszával mindenképpen figyelmet érdemel. A költő a szöveggel kapcsolatban meg is jegyezte humorosan, hogy mindössze azért szerepel a kötetben, hogy a kézirat terjedelmi követelményeinek eleget tegyen. Elmondása szerint számára a szabadvers mindig is ingoványos terep volt, hiszen az nem rendelkezik műfaji keretekkel, így formába is nehezebben önthető.

A legfrissebb irodalmi Nobel-díjról is szó esett. Varró Dániel védhetőnek tartja, miért Bob Dylant jelölték az elismerésre, hiszen költőként nagyra tartja szövegeit. Végezetül pedig jövőbeli tervei felől kérdezte Keresztesi. Varró egy „póker-eposz” kiadásán is gondolkodik, melyben a kártyajátékkal szerzett tapasztalatait írná meg.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.