Öt év után ismét szenzációval készül karácsonyi árverésére a Virág Judit Galéria, hiszen egy különleges Csontváry-műre is licitálni lehet, amely 100 millió forintos, rekord kikiáltási árról indul.
Emellett a magyar festészet számos kiemelkedő alkotása is felsorakozik majd; többek között Tihanyi Lajos Szajna parti látképe és Aba-Novák Vilmos itáliai kikötőt ábrázoló festménye.
Nem volt még példa a rendszerváltást követő hazai műkereskedelem történetében arra, hogy egyetlen aukción egyszerre három, ilyen kiemelkedő fontosságú remekmű szerepelt volna.
Érdekesség továbbá, hogy több festmény leütési ára is esélyes a 100 millió forintos álomhatár átlépésére. A 224 tétel 716 millió forintos összkikiáltási ára szintén rekordnak számít.
Több mint hetven év lappangás után a közelmúltban került elő Csontváry Kosztka Tivadar Olasz halász című képe. Az egykor a Fränkel szalon 1936-os Csontváry kiállításán bemutatott alkotást az utókor mindössze egy fekete-fehér reprodukcióról ismerhette csupán. A szakirodalom hosszú ideig úgy vélte, hogy a festmény 1945-ben orosz hadizsákmányként tűnt el Budapestről. A kép egykor feltehetően a rejtélyes körülmények között New Yorkban meghalt Neményi Bertalan gyűjteményébe tartozott, és szerencsés módon elkerülte a háborús fosztogatást. A festmény 2009-ben már a szűkebb művészettörténész szakma látókörébe, majd publikálásra is került, azután évekre ismét eltűnt egy magángyűjteményben.
A kép tulajdonosa most látta elérkezettnek az időt arra, hogy aukcióra bocsássa a festményt.
Csontváry mintegy 100 alkotásból álló életművéből alig húsz festmény van magángyűjteményben. A festmény 100 millió forintos kikiáltási ára rekordnak számít a magyar árverések történetében.
Csontváry 1901. és 1905. között többször járt Taorminában, ahol, topografikus hűséggel festette meg a városba vezető út helyszíneit, a Taorminai görög színházat, valamint az óvárost. Taormina óvárosát keresztül szelő Corso Umbertón végig sétálva négy képet festett, ennek a képciklusnak első stációja az Olasz halász.
Érdekesség, hogy Tihanyi Lajos 1908-ban festett Pont Saint Michel című képe is majd száz év lappangás után, 2004-ben bukkant fel a nagyközönség előtt a Virág Judit Galéria magángyűjteményeket bemutató tárlatán. A festmény a korai magyar modernizmus, a magyar Vadak korszakának egyik főműve. A merész színek és a még merészebb perspektíva alkalmazásával Tihanyi alkotása a francia fauve nagymesterek, Matisse, Derain és Vlaminck művei között is előkelő helyen áll, nem véletlenül szerepelt a festmény valamennyi, a magyar modernizmust itthon és külföldön bemutató tárlaton az elmúlt másfél évtizedben. A kép további meglepetést is rejt: a vászon hátoldalán Tihanyi néhány hónappal korábban, 1907 nyarán Nagybányán festett korai alkotása található: az Ádám és Éva.
Ritka eset, hogy egy vászon mindkét oldalán olyan festményeket találunk, amelyek organikusan kapcsolódnak a magyar modernizmus egyik vezető művészének korai munkásságához.
Aba-Novák Vilmos monumentális, 1930-ban festett Olasz kikötője, a gyönyörű olasz veduták összefoglaló főműve. A művészt lenyűgözte az olasz tenger vakító kékje, az olasz élet káprázatos színessége. A mű harmonikusan ötvözi a magyar és itáliai klasszikus festészetet az 1920-as évek avantgard kompozíciós megoldásaival.
A remekművek aukcióján, december 17-én a Kongresszusi Központban összesen 224 műtárgy kerül kalapács alá. Az aukciós kiállítás december 2. és 16. között tekinthető meg a Virág Judit Galériában.
—
Facebook-esemény: ITT
Időpont: 2017. december 17., 18 óra
Helyszín: Virág Judit Galéria, Budapest