Az összes afrikai író nevében vette át a Booker-díjat
Damon Galgut dél-afrikai regény- és drámaíró nyerte el a 2021-es Booker-díjat a The Promise regényével, írta a BBC.
Köszönőbeszédében azt mondta, a díjat a teljes afrikai kontinens írói nevében veszi át.
“Ami igazán megnyugtató számomra, hogyan tudod megmutatni ugyanazokat a karaktereket minden egyes pillanatképben, hogy mennyire változni az idő múlásával” – mondta korábban a Galgut a BBC-nek a könyvei kapcsán.
Damon Galgut stílusát James Joyce-éhez is szokták hasonlítani
A The Promise szinopszisa szerint négy évtizeden keresztül meséli egy búr (holland telepes leszármazott) család életét. A címben szereplő ígéret az anya halálos ágyán megfogalmazott utolsó kívánságára utal, hogy a családot szolgáló fekete Salome megkaphassa a család birtokán álló egyik házat. Az apa megígéri ezt a haldokló feleségének, de nem teljesíti – csakhogy az egyik gyerekük meghallotta, amikor erről beszéltek. Miután alig tíz év múlva az apát halálra marja egy kígyó, a testvérek összegyűlnek a birtokon, a feszültség pedig egyre nő közöttük, hiszen van, aki teljesíteni akarja az ígéretet, más viszont nem.
A Könyves megjegyezte, Galgut stílusát hasonlították már William Faulkneréhez, Virginia Woolféhoz és James Joyce-éhoz is.
A Booker-díjról
Mi a különbség a Booker-díj és a nemzetközi Booker-díj között?
A nemzetközi Booker-díjat már júniusban kihirdették, az At Night All Blood is Black regényével a francia David Diop és fordítója, Anna Moschovakis nyerte el. Érdekesség, hogy először nyerte francia szerző a nemzetközi Booker-díjat. A mű két fiatal szenegáliról szól, akik Franciaország oldalán harcolnak a nyugati fronton az első világháborúban. Az elismeréssel járó pénzösszeg ennél a díjnál egyenlően oszlik meg a két alkotó között.
A Booker-díjra jelölt zimbabwei szerzőt, Tsitsi Dangarembgát óvadék ellenében engedték szabadon
Tsitsi Dangarembga szerint az aktivisták üldözése és a büntető igazságszolgáltatással való visszaélés az igazságon való gúnyolódással egyenértékű.