Fehér gallér vs. Kék gallér: Az út, ami idáig vezetett
A történet kezdete az 1900-as évek elejére nyúlik vissza, amikor is az iparosodás miatt az Egyesült Államokban a társadalmi osztályok közötti szakadék hatalmasabbra nyúlt, mint valaha, írja a Mental Floss. Akik az irodai munkát választották hivatásuknak, nem viselhettek mást a fehér ingen és a kikeményített galléron kívül, hiszen ezt írták elő a főnököknek és a fénymásolóknak is.
Ennyire különböznének?
Mivel remekül kiegészítik egymást a különböző tudást igénylő szakterületek, nem ritka, hogy egy munkahelyen belül mindkettőre szükség van.
A belső viszályként is értelmezhető jelenséggel a Jóbarátok is foglalkozott a 4. évad 11. epizódjában. Joey (Matt LeBlanc) munkát kap Ross (David Schwimmer) jóvoltából a New York-i Őstörténeti Múzeumban mint idegenvezető. Kettejük barátsága megbicsaklik a kék (idegenvezetők) és fehér ingek (professzorok) mentén kialakult világ miatt.
Friends - Ross and Joey "People in white coats and blue blazers"
Friends Season 4 Episode 11 "The One with Phoebe's Uterus"If You Want To Support This Channel:https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_butt...
A fehér ing alatt
De mi vitte rá az akkori fiatalokat, hogy egy asztal mögött töltsék a hétköznapjaikat, ahelyett, hogy kövessék a felmenőik által kitaposott utat? A kulcsfogalom a nemzedékek közötti mobilitás. Ilyenről akkor beszélünk, ha egy fiatalnak megváltozik a társadalomban betöltött szerepe a felmenőihez képest. Azért volt egyre gyakoribb ez a jelenség, mert a farmerben és flanelingben felnőtt fiatalok szerettek volna kitörni a szürke hétköznapokból. Ezt pedig a nagyvárosi munkalehetőségek tudták a leginkább biztosítani a számukra. Egy louisianai újság szerkesztőségének 1910-es cikke így érvelt a témában: „ha valaki ezt a fehér-galléros csalit követi, elköltheti minden pénzét a munkahelyi viseletének ápolására, de mindez akkor is megéri neki, mert elégedett lesz az életével.”
Belegebedünk a munkába: Sarah Jaffe könyve szerint az alulfizetettség nem gátolja elkötelezettségünket
A fejekben addig kérdések cikáznak majd, amíg Jeff Bezos vagyona másodpercenként növekszik egy Amazon raktárban rakodó munkás éves bérezésének többszörösével.
Kapcsolódó cikk
Ennek ellenére a fehér gallér összekötötte a kis halakat a nagyobbakkal. Így az alacsonyabb beosztású irodistákat is a kapitalista osztály tagjainak tekintették még ha – Upton Sinclair Pulitzer-díjas amerikai regényíró szavaival élve – ők csak kicsinyes alárendeltek voltak. Egy New York-i bankár pedig 1924-ben azt nyilatkozta a Great Falls Tribune-nek, hogy a fehér gallérosoknak ugyan pénzt hozott a konyhára a pozíciójuk, mégsem ez vezérelte őket. Szerették volna, hogy megbecsült helyük legyen a társadalomban, amit a közhiedelem szerint nem lehetett elérni, ha valaki munkásruhát viselt.
Ha kék, akkor gyár?
Ezt a kellemes viseletet a farmon dolgozók, de még a katonák is előszeretettel hordták. Egyértelműen volt a gyárakon kívül is élet, így a szerelők, valamint az építőiparban dolgozók is a kezeslábasokat hordták.
Nem kopott ki a mai napig sem
Bár a mindennapi munkaruhák az évek alatt igencsak kifakultak, a differencia napjainkban sem tűnt el teljesen a társadalomból. Csupán hatalmas átalakuláson ment keresztül. A mérnöki diplomával rendelkezők és a szakemberek is a mai napig munkaruhát viselnek terepen az öltöny helyett. Azonban elmondható róluk, hogy a magas képzettségük miatt a kompenzációjuk is ígéretes. Akár már a néhány éves tapasztalattal rendelkezők is magas fizetést kaphatnak a munkájukért alkalmazottként is. Sőt, előfordulhat, hogy egy áruházi dolgozó jócskán többet keres, mint egy egyetemi docens.
A társadalmi mobilitásnak köszönhetően ma is rengetegen próbálnak kilépni a felmenőik árnyékából. Sokan szeretnének teljesen más környezetben elhelyezkedni és felépíteni maguknak mindazt, amire egy embernek szüksége lehet. Erre megoldás a társadalmi mobilizáció. Korunk munkaerőpiacán teljesen normális, ha egy alsóosztályból jövő fiatal elsőgenerációs értelmiségivé válik, majd a kék galléros munka helyett, amelyet édesapja és/vagy édesanyja végzett, irodai munkát vállaljon. Ez csupán azon múlik, hogy mennyire vagyunk elszántak a jövőnket illetően. Ez az, amivel érdemes foglalkoznunk, nem pedig azzal, hogy milyen ruhában indulunk útnak a munkahelyünkre reggelente.
Az új német bevándorlási törvény megkönnyítené a képzett munkaerő elhelyezkedését
A szakképzett munkaerőhiány jó ösztönzés a változásra. Ezt ismerte fel Németország koalíciós kormánya, amely megállapodásra jutott több fontos migrációs kérdésben. Ezek közül az egyik, hogy megkönnyítenék a nem EU-s állampolgárok munkavállalását az országban.