Európában az afrikai irodalom mindent visz
Az európai díjátadó szövetségek megítélése alapján az afrikai írók tarolnak 2021-ben. A Booker-díjas dél-afrikai Damun Galgutról beszámoltunk korábban, azóta pedig a kontinensről sok másik tehetséget is kitüntettek.
Kapcsolódó cikk
Bernadine Evaristo, Booker-díjas író bevezeti olvasóit a hétköznapjaiba
Fekete íróként az elismerésig vezető út hosszabb és rögösebb, mint más szerzők esetében.
Az irodalmi Nobel-díjat Abdulrazak Gurnah, zanzibári író, a francia Goncourt-díjat Mohamed Mbougar Sarr nyerte, evvel pedig az első fekete-afrikai íróvá vált, aki megkaparinthatta ezt az elismerést. A szenegáli Boubacar Boris Diop kapta a Prix Neustadt elismerést, Paulina Chiziane pedig a portugál Prix Camoest.
Hatalmas olvasótárbora lett az afrikai irodalomnak
Xavier Garnierhez igen közel áll az afrikai irodalom, ugyanis ebben a témában oktat a párizsi Sorbonne Egyetemen. Nem ért egyet azzal a kijelentéssel, hogy ez a sok afrikai díjazás pusztán gesztus, szerinte ez inkább annak köszönhető, hogy a nyugati világ érdeklődővé vált az afrikai irodalom iránt. Ezt vallja Madhu Krishnan is, aki a Bristolon tanítja ezt a tárgyat.
Nem hat teljes újdonságként ez a hullám, ugyanis az '50-es, '60-as években igazán felkapottá váltak afrikai írók, költők műve, azonban az akkori műveket erősen átjárta a dekolonizáció szele.
Garnier szerint annak is köszönhető az európai siker, hogy az afrikaiak egy olyan világképet mutatnak nekünk, ami idővel eléri a kontinensünket is és olyan ökológiai és társadalmi válsághelyzetekkel kell majd szembe néznünk, amiket a díjazott írók elénk tárnak műveiken keresztül, írja a Könyves magazin.
Kapcsolódó cikk
Louise Glück, a 2020-as irodalmi Nobel-díj nyertese: „Ne az első kötetemmel kezdjétek”
„Az első gondolatom az volt, hogy nem lesznek barátaim, mivel a legtöbbjük író, de aztán arra gondoltam, hogy ez nem fog megtörténni” – mondta Louise Glück amerikai költő, aki csütörtök kora reggel telefonon tudta meg, hogy irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki.