Mire gondolt a költő?
Nem csak a magyar költészet napján, hanem a mindennapokban, irodalomórán is felmerülnek bizonyos, visszatérő kérdések.
Hogyan működnek a versek? A szerző személyisége a lényeges vagy az alkotása tőle függetlenül? Fontos nekünk a versértelmezéshez mankó, vagy elegendő, ha egyszerűen befogadjuk, amit olvasunk? Ha nekünk szól az irodalom, miért maradunk ki belőle?
És miért írja le Babits Mihály annyiszor azt, hogy fekete?
Vagy Szapphó tényleg a prekonzervatív stilisztikai terminológiát ágyazta be a későklasszikus metódusrendszerbe, vagy egyszerűen csak szeretkezni akart?
Vates a magyar költészet napján
Bárány Bence, a Vates társalapítója-slam poetryelőadó, Nagy Márk a Radnóti Színház színésze, Mészáros Péter országos slam poetrybajnok és Karácsony Gergő, a Spirit Színház színésze magánnyomozóként alámerül a versértelmezések füstös, whiskys világába – olvasható a Vates szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Az iskolai oktatási szokásaink jellegzetességei kerülnek szélsőséges kifigurázás célkeresztjébe az új videónkban. Így kézenfekvő okokból a magyar irodalom klasszikus gyöngyszemeire esett a választás, hiszen a legközismertebb szövegrészleteken a legparodisztikusabb módon mutatható be a téma, amelyről szólni kívánunk
– mondta Nagy Márk. Hozzátette: „olyan versrészletekre volt szükségünk, amelyeket minden néző egyaránt magáénak tud érezni, hiszen az iskolának köszönhető kívülről ismeri ezek nagy részét.”
VATES - MIRE GONDOLT A KÖLTŐ?
MIRE GONDOLT A KÖLTŐ?Hogyan működnek a versek? A szerző személyisége a fontos, vagy az alkotása tőle függetlenül? Fontos nekünk a versértelmezéshez mankó, va...
Noha maga a videó címe is az, hogy Mire gondolt a költő?, a Vates nem kívánja megválaszolni ezeket a kérdéseket – írják. Mindazonáltal arra vállalkozik, hogy mindenkiben ösztönözze a vágyat a megismerésre és az olvasásra, mert gondolhat bármire is a költő, az irodalom akkor él igazán, ha beszélünk és gondolkodunk róla.
A videóban a vágóként Földes Máté, operatőrként Bántó Csaba, a díszletben Virág Vivien és sminkesként Somogyvári Csendike működött közre.
Én csak azoktól szeretek olvasni, akik már meghaltak – Szükség van a kortárs irodalomra a tantervekben?
Egyetemi oktatásban is van mit behozni a kortárs irodalom oktatása terén.