Maurer Dóra műveiből nyílik kiállítás a londoni Tate Modern múzeumban hétfőn. A magyar művésznek ez lesz az első önálló tárlata Nagy-Britanniában. Az ingyenesen látogatható kiállítás 2020 júliusáig várja az érdeklődőket a világhírű intézményben.
A kiállításon a Kossuth-díjas művész, Maurer Dóra hozzávetőleg 35 munkáját mutatják be, köztük grafikai munkákat, fotókat, filmeket és festményeket, amelyek bemutatják pályafutásának sokszínűségét. A tárlat több mint öt évtizedet ölel fel az 1937-es születésű alkotó pályafutásából.
A londoni múzeum ajánlója szerint Maurer Dóra központi alakja volt a művészekből, költőkből és zenészekből álló független közösségnek, amely a hivatalos rendszeren kívül működött a szocializmus idején. A csoport tagjai lakásokban rendeztek kiállításokat, szamizdat folyóiratokat jelentettek meg.
Maurer, aki grafikusnak tanult az 1950-es években, kísérleti munkáival a határokat feszegette a következő évtizedekben. Az 1970-es években kezdett el a fotográfiával és a mozgóképpel foglalkozni, gyakran működött együtt zenészekkel, tanított kreatív előadói workshopokon. Stílusa az 1970-es években egyre inkább geometrikussá és absztrakttá vált, festményeiben és grafikáiban egyaránt. A kiállítás csúcspontja a közelmúltban készült festményeit bemutató rész, az itt látható munkák színei olyan érzést keltenek, mintha az alakzatok úsznának a térben.
Kíváncsi vagy, kik a legdrágább élő és nem élő magyar művészek? Itt a lista!
Már a 2017-es kiadvány is több mint 40.000 adattal dolgozott, ezt frissítette most a műtárgy.com a 2017-2018-as aukciós adatokkal, így az alábbiakban közölt listák a hazai művészek árverési eredményeinek a legfrissebb összefoglalói, mintegy 50.000 adattal. A nem élő magyar művészeket az utóbbi 11 év (azaz a 2008 és 2018 közötti időszak) teljes aukciós bevétele szerint rangsoroltuk.
Maurer Dóra soha nem horgonyzott le egyetlen médiánál, stílusa egyedülálló, folyamatos mozgásban maradt.
A Tate Modern ajánlója végül megjegyzi, hogy a tárlaton látható művek egy része a múzeum gyűjteményéből, egy részük magánkollekcióból származik, továbbá látható lesz öt olyan alkotás is, amelyet a Tate-nek ígértek.
Dora Maurer | Trailer | Tate
Subscribe for weekly films: http://goo.gl/X1ZnEl
Maurer Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas grafikus, festőművész és filmkészítő. 2015-ben Hazám-díjjal tüntették ki, 2018-ban Prima díjat kapott.
1961-ben a Képzőművészeti Főiskolán Hincz Gyula és Ék Sándor tanítványaként szerzett diplomát. 1990-től a Képzőművészeti Főiskola docense, 2003 óta egyetemi tanára. 1993-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia levelező, 1998 óta rendes tagja, 2017 óta elnöke.
Magyarországi művész nem nagyon jutott még ilyen lehetőséghez: a Tate Modern a képzőművészeti világ egyik középpontja, amelynek nem csak az évi 5-6 millió látogató ad súlyt, hanem az is, hogy aki itt saját tárlattal mutatkozhat be, az feljebb kerül eggyel a művészettörténészek és műgyűjtők polcain, írja a 444.