Négy éven át középiskolában vagy már egyetemen tanultak. Először a koronavírus-járvány tette tönkre a tanévüket, most pedig a tüntetések közepette kell záróvizsgázniuk. Fiatalok, elszántak, változást akarnak és előttük a jövő. De milyen jövő?
Vizsgák tüntetések idején
A 2019-20-as évfolyamnak mozgalmas éve van. Nem elég, hogy elmaradtak a záróvizsgák és a tanévzáró ünnepség a koronavírus-járvány miatt, de még az érettségijük is egybeesik az Amerikában fél évszázada nem látott polgárjogi tüntetéssorozattal.
Immár két hete zajlanak mind az ötven szövetségi államban a rendőrségi erőszak és a rendszerszintű rasszizmus ellenes tüntetések George Floyd május 25-én rendőri intézkedés közben bekövetkezett halála után. A tiltakozások az egész világra átterjedtek: tüntetések zajlottak Londonban, Berlinben Sydney-ben és szombaton Budapesten is az egyenlő bánásmód társadalmi megvalósulása érdekében.
Független divatmárkák gyűjtenek pénzt a Black Lives Matter mozgalomnak
Független divatmárkák gyűjtenek pénzt a Black Lives Matter mozgalomnak Cselekszenek, nem csak beszélnek róla George Floyd halála után több napja tartanak világszerte tüntetések. A divatipar mellett a zenei világ is szolidaritást vállal a demonstrálókkal. A világ minden táján a független designerek indítanak különleges projekteket azért, hogy adományokat gyűjtsenek a Black Lives Matter (Számítanak a fekete életek) kezdeményezésnek, írja a brit Vogue .
A végzősök sosem láthattak ennél népesebb tiltakozásokat életük során. Azzal, hogy a tüntetéseken magukra veszik az érettségizőket és a végzős egyetemistákat megillető talárt, erejükre, ellenállóképességükre és leginkább jövőjük fontosságára hívják fel a rendőrök, a kormányzatok és a közvélemény figyelmét.
https://www.instagram.com/p/CA01i68geKL/
A New Jersey-ben tüntető Adedotun Adeyemo szerint a médiából nem jön át a fekete tüntetők sokféle kvalitása, hiszen köztük is vannak orvosok, hírességek, állampolgárok, gyerekek, kamaszok, végzős diákok. Adeyemo elmondta, hogy csalódott volt, amikor a járvány miatt bezártak az iskolák és az egyetemek, és így négy év kemény tanulás után nem tudták méltó módon lezárni a tanévet.
A 17 éves Deveonte Joseph kék talárban és bojtos kalapban pózol a Minnesota állambeli St. Paulban, miközben a rendőrségi riadókocsik fénye villog a háttérben.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Teljesen elkeseredtem, amikor megtudtam, hogy nem tudjuk úgy lezárni a tanévet, ahogy bármelyik más évfolyam. Elhatároztam, hogy talárban jövök ki a tüntetésre, mert optimizmust akartam sugározni. Nagyon sokat jelentenek számomra ezek a tüntetések – remélem, hamarosan elérjük a célunkat és felvirágzik az ország[/perfectpullquote]
George Floyd halála az utolsó csepp volt a pohárban
A 22 éves Louis Michael a Kansas-i Egyetemen diplomázik idén. Black Lives Matter feliratú pólót visel a talár alatt. Michael azért volt különösen csalódott, mert a diplomaosztó ünnepség elmarad, pedig ő volt az első diplomás a családjukban.
https://twitter.com/DyamiThomas/status/1267176543048003584
„A talár és a sapka üzenetet közvetít. A pólómon a „Fiatal, fekete, főiskolás. Félelmetes?” felirat szerepel. A feketéket olyan régóta elnyomó rendszer nem segít abban, hogy lediplomázzunk – úgy alakították ki, hogy távol tartson minket az Amerikai Álomtól” – mondja a mentálhigiéniés tanácsadónak készülő fiatal férfi.
Banksy: “A színes bőrű embereket cserben hagyta a rendszer” – Erős képpel áll ki a Black Lives Matter mellett
Banksy legfrissebb alkotásával kifejezte a támogatását a Black Lives Matter mozgalom mellett – írja a The Guardian . Az Instagramra posztolt kép kapcsán az ismert kortárs képzőművész arról írt, eleinte úgy volt a dologgal, hogy inkább befogja a száját, és figyel azokra a feketékre, akik az őket érő elnyomásról beszélnek, ám aztán rájött, hogy nem ez a helyes hozzáállás.
Minneapolisban, ahol Floyd meghalt, három taláros fiatalt látunk Datelle Straub, Avery Lewis, és Titan Harness-Reed. Az Instagramon fotójához Straub a következőket írta: „A Covid miatt nem mehettünk fel az iskolai színpadra átvenni a diplománkat, ezért felvettük a talárt, hogy megmutassuk, kiváló emberek vannak közöttünk is. Úgy vonultunk az utcán, mintha a diplománkat vettük volna át.”
Amikor a rendőrség elindult a csoport felé, Straub a magasba emelte a bizonyítványát, és azt mondta, hogy nagyon elkeserítő, hogy számukra teljesen rendben van, hogy ellehetetlenítik a jövőnket.
https://www.instagram.com/p/CA3KS0kntB-/?utm_source=ig_embed
A végzősök hamarosan életük új szakaszába lépnek, és a tüntetések is alapjaiban rengetik meg a világot.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A tüntetések olyasmire világítanak rá, ami fölött a társadalom szemet hunyt. Mérhetetlen szükségünk van a változásra. Túl sok ember él magára hagyatva ebben az országban. Amikor rengeteg embernek nincs hova mennie, és ehhez jön még a feketék halála, akkor ez sokaknál kiveri a biztosítékot. Örülök, hogy az emberek nem csak magukkal foglalkoznak – így halad előre a világ[/perfectpullquote]
– mondja Adeyemo.
„George Floyd halála nem az első eset volt, ami rávilágított a rendőrjelvények mögött meghúzódó emberek valódi énjére, akik arra esküdtek fel, hogy megvédenek minket. Floyd esete csak az utolsó csepp volt a pohárban. Ha majd lesznek gyerekeim, el akarom nekik mondani, hogy én sem hallgattam. Kiálltam magamért, cselekedtem. Eddig három békés tüntetés szervezésében vettem részt, és addig csinálom, amíg valódi változást nem érünk el” – nyilatkozta Michael.
A magyar roma diákok nehézségeiről a koronavírus-járvány alatti digitális oktatás során ebben a cikkünkben írtunk. A fiatal roma értelmiségiek által tapasztalt rasszizmusról és helyzetükről a többségi társadalomban pedig ezen cikkünkön keresztül nézhettek meg egy beszélgetést.