A Portsmouthi Egyetem tudósai szerint az univerzum valójában nem is egy buborékként írható le, ahogy azt korábban gondoltuk, hanem teljes lapos. A feltevés számos asztronómiai vitát elrendezne.

Megváltozott módszer

A kozmológiában a feltételezett energiaforma a sötét energia. Ez feltehetőleg az egész világegyetemben megtalálható, továbbá korábban a szupernovák követésével vált mérhetővé a mennyisége. 

lapos univerzum scaled
Grafika az univerzum lehetséges alakjairól / Illusztráció: Lucy Reading-Ikkanda

A Portsmouthi Egyetem tudósai azonban az utóbbi hetekben eltértek a jól bevált technikától, a szupernovák lekövetése helyett galaxisok és kvazárok (feltehetőleg fekete lyukak) vizsgálatával próbálták felmérni a sötét energiát. A kapott adatok pedig lényegesen jobban megérthetővé teszik azt, hogy a sötét energia miként befolyásolja az univerzumunkat. Ez végleg le is zárhatja a vitát, ami az univerzum bővülésével kapcsolatos feltevéseket illeti. 

Lapos fánk?

Az új megállapítás kapcsán, miszerint az univerzum lapos, nem egy sík, folyamatosan bővülő papírlapra kell gondolnunk. A kozmológiai modellek esetében egy fánkalakzat is számíthat “laposnak”. További megállapításokra van azonban szükség azt illetően, hogy az univerzum tóruszban hajlítható-e vagy sem, írja a Futurism szaklap. 

Tudósok szimulációs kísérletekkel kerülnek egyre közelebb a fekete lyukak titkaihoz

A fekete lyukakkal kapcsolatos kutatások az egyik legizgalmasabb és legdinamikusabban fejlődő területe a tudománynak. Elég arra gondolni, hogy a tavalyi év egyik legnagyobb tudományos szenzációja volt a fekete lyukról készült első fotó, amelynek hírére az egész világ felkapta a fejét.

Seshadri Nadathur, a Portsmouthi Egyetem kozmológusa szerint nagyon fontos megállapításra került ezzel sor. A jövő kutatásai pedig még pontosabb adatok elérésére ad lehetőséget, ezek az online térben is elérhetők lesznek. 

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.