Bársony István, a Latarka Galéria vezetője ismét nagy fába vágta a fejszéjét, mégpedig a vonal mint eszköz és kifejezési mód bemutatására, neves kortárs alkotók művein keresztül. Magát a fogalmat sem egyszerű behatárolni, meghatározni, mert valójában megfoghatatlanul létező forma, ám mégis a képzőművészeti ágak meghatározó eszközévé vált. Haladjunk tehát a Vonalak mentén!
Mi is a vonal? Próbáltam utánajárni a fogalomnak, de igazából egyetlen olyan meghatározást sem találtam, ami a vonal vonalságára vonatkozott volna, inkább a vonalat mint eszközt, képzőművészeti alapot említik a különböző enciklopédiákban, szótárakban. Annyi azonban bizonyos, hogy a vonal meghatározó szerepet játszott az emberiség kezdetei óta. Gondoljunk csak a barlangrajzokra, a Nazca-vonalakra, de elég, ha csupán felidézzük gyermekkorunk első képzőművészeti próbálkozásait, egy üres papír és ceruza segítségével!
Az idők során beépült a festészetbe, ahol a színeknek és fény-árnyék hatásának lett alárendelve, vagy, ahogy az építészetben, a két tér elhatárolását hivatott megoldani, és a rajz és a sokszorosító grafikában ez az egyetlen kifejezési eszköz.
De említhetnénk a fotóművészetben betöltött szerepét is, főleg a fekete-fehér képek esetében.
A művész a tárgyakat, a teret és a levegőt is vonalakkal ábrázolja, mert a vonal nagyszerűsége és titka éppen abban rejlik, hogy formákat lehet vele létrehozni.
Itt térjünk is vissza a kiállításra. A felvonultatott installációk a különböző művészeti ágak képviselőivel kísérli meg körbejárni a vonal fizikai és filozófiai világát. Ki hogyan alkalmazza a vonalat, és milyen információkat próbál vele közölni, vagy éppen üzenni vele nekünk? Bársony István maga is a vonalak „mestere”, hiszen építész, ezért is gondolta, hogy ezen egyszerű eszközt próbálja sokoldalúan bemutatni és szemléltetni, illetve felteszi a kérdést:
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Változott-e lényegét tekintve a vonal maga, az ősember barlangrajzai és a mai kor művészetének tükrében? [/perfectpullquote]
Megkérdeztem Bársony Istvánt is a kiállítás előtt erről, és ő igen határozott választ adott nekem. De mivel a kiállítás május 26-ig megtekinthető a galéria nyitvatartási idejében, én arra biztatnék mindenkit, hogy próbálja maga megkeresni a választ erre a kérdésre.
A kiállításon résztvevő művek alkotói:
- Kerekes Gábor
- Bálványos Levente
- Wahorn András
- Szíj Kamilla
- Orbán Előd
- Haász Kati
- Fukui Yusuke
- Fillenz Ádám
- Horváth Lóczi Judit
- Vécsei Júlia
- Barabás Zsófi
- Frank O. Gehry
- Koppányi Péter
- Konok Tamás
- Tranker Kata
- Molnár Zsolt
A Kiállítást megnyitotta: Zsikla Mónika művészettörténész