Kilencvenegy éves korában elhunyt Ulmann Ágnes, a molekuláris biológia világhírű kutatója, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) kutatási vezetője, a párizsi Pasteur Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja – tudatta a párizsi kutatóintézet a Le Monde című napilapban.
A közlemény szerint Ulmann Ágnes február 25-én hunyt el párizsi otthonában. A magyar tudós 1927. április 14-én született az erdélyi Szatmáron. Az aradi román középiskola elvégzése után a Kolozsvári Egyetemen kezdte meg a tanulmányait, majd 1947-ben átiratkozott Budapestre, az ELTE kémia szakára.
A frissen alakult Orvosi Vegytani Intézetben kezdte el az oktatást és a kutatást, 1958-tól Párizsban dolgozott, a Nobel-díjas Jacques Monod laboratóriumában lett a mikrobiális genetika egyik kiemelkedő alakja.
Több Nobel-díjas is felszólalt a világ vezetői ellen / ContextUs
Az aláírók között van Amartja Szen és Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász, Mario Vargas Llosa, az irodalmi Nobel-díj és Sirin Ebádi a Nobel-békedíj kitüntetettje is. A kiáltványt Francis Fukuyama amerikai politikai szakértő, Can Dündar Németországban élő ellenzéki török újságíró, Abou Diouf korábbi szenegáli elnök, Teng Piao kínai emberi jogi aktivista és Nikat Dád pakisztáni jogász is aláírta.
Aktív részese és előremozdítója volt a molekuláris biológia és a mikrobiológia máig legmeghatározóbb felfedezéseinek, fontos kutatási területe a szamárköhögést okozó baktérium egyik toxinja volt.
Ulmann Ágnes egyszerre volt 1962 óta a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) és 1978-tól a Pasteur Intézet tagja, mintegy 180 tanulmány és hat tudományos kötet szerzője. A francia állampolgárságot 1966-ban kapta meg, 1996-ban Becsületrenddel tüntették ki, 2002-ben Robert Koch-aranyérmet kapott.