Maylis Besserie rádiós szerkesztő Le tiers temps című műve kapta meg hétfőn a legjobb első regénynek járó idei Goncourt-díjat, a legjelentősebb francia irodalmi elismerést. A díjazott fiktív történet Samuel Beckett életének utolsó napjairól szól.

Egy párizsi idősotthonban játszódik

A februárban megjelent regény a címadó, Le Tiers-temps nevű párizsi idősotthonban játszódik, ahol a Nobel-díjas író 1989-ben meghalt, írja a Le Soir. Az ír szerző az elmúlásra várva felidézi élete nagy szenvedélyeit, szenvedéseit és örömeit, amelyek az intézmény mindennapjainak megfigyelésével keverednek a műben.

samuel beckett utolso napja maylis besserie konyv goncourt dij scaled
Maylis Besserie és Samuel Beckett / Fotó: Getty Images / Wikimedia Commons

A legjobb novellának járó Goncourt-t Anne Serre érdemelte ki Au coeur d’un été tout en or című művéért, amely a Mercure de France kiadónál jelent meg.

Következetesen időzítették a koronavírus-járványra

A legjobb életrajzért járó díjat Thierry Thomas rendező, forgatókönyvíró kapta Hugo Pratt, trait pour trait című munkájáért, amely a Grasset kiadó gondozásában látott napvilágot. A költészeti Goncourt-t Michel Deguy vehette át teljes életművéért.

Az 50 év után előkerült iratok szerint Samuel Beckett Nobel-díja ellen a biztosság elnöke kampányolt

Ötven évvel ezelőtt kapott irodalmi Nobel-díjat Samuel Beckett, a Godot-ra várva írója. A Svéd Akadémia a dráma és a regény műfajának megújítójaként és a modern ember nélkülözéseinek feltárójaként ünnepelte őt. A Nobel-archívumból 50 év elteltével előkerültek olyan iratok, amelyek azt bizonyítják, hogy az ír származású regényíró jelölése nagyon megosztotta az akadémia tagjait, írja a The Guardian .

A Goncourt Akadémia tagjai a tavaszi díjak átadását szándékosan időzítették a koronavírus-járvány miatt március 17-én életbe lépett kijárási korlátozások feloldásának napjára, amikor is országszerte újranyitottak a könyvesboltok. A zsűri így kívánta a könyves szakmát támogatni, és a figyelmet a kortárs irodalmi művekre irányítani.

Nemrég egyébként beszámoltunk arról, hogy magyar szakértők eredtek a kór nyomába, vajon honnan érkezhetett hazánkba.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet