A talajszerkezetet rádióhullámokkal vizsgáló radarral virtuális módon tárták fel a földbe temetett római kori kisváros, Falerii Novi kincseit. Az adatok alapján kirajzolódó település máris számos meglepetéssel szolgált a szakértőknek.

Rádióhullámokkal tapogatták le a föld színe alá került egykori várost

Mindenki könnyen maga elé tudja képzelni azt, hogy néz ki egy hagyományos ásatás, hogyan dolgoznak a régészek. Így tárták fel nemrég Solt környékét vagy találtak újabb kincseket Pompeiben. Ezúttal egy egészen új módszerről számolunk be, amelyet először alkalmaztak a régészetben, egy Róma közelében található ókori település virtuális rekonstrukciójához.

falerii novi varos gpr feltaras
Falerii Novi / Fotó: ma.ssimo983 Instagram

Kívülről olyan, mintha egy mezőn járkálna fel-alá egy kisebb mezőgazdasági gép vagy quad, amely egy nem túl izgalmas szerkezetet húz maga után. Így végezték a római kori város, Falerii Novi feltárását rétegről-rétegre. Az ásatások a kívülállók számára is érdekesek, de Falerii Novi feltárásában mi az igazán forradalmi? Az, hogy a régészek úgy rekonstruálhatják a régóta a föld alá temetett település szerkezetét, hogy nem szükséges hozzá ásni, írja a Big Think.

A járműhöz erősített szerkezetre ugyanis egy GPR eszközt szereltek, amely rádióhullámokat bocsát ki a föld irányába. A visszaverődő rádióhullámok segítségével 12,5 cm-ként rögzítik az adatokat, és ily módon térképezik fel a 30,5 hektáros területet.

Falerii Novi városkát GPR-rel, azaz egy különleges, talajszerkezetet vizsgáló radarral tárták fel, tehát úgy kaptak egy rendkívül részletes képet a régészek az ókori városról, hogy fizikailag nem kellett megbolygatniuk az ókori maradványokat. Az egyes talajrétegek vizsgálatával arról is szereztek információt, hogy milyen változások mentek végbe a városban az idők folyamán.

Wissenschaftler haben erstmals eine antike Stadt vollständig per Bodenradar rekonstruiert. Sie konnten dabei überraschende Details entdecken, die ansonsten nur aufwendige Ausgrabungen ans Tageslicht bringen würden. #news #srfnews #italien #orvieto #faleriinovi #archaeology #archäologie #bodenradar #ausgrabung

No Description

A terület beszkennelése után egy egészen elképesztő, 28 milliárd GPR pontot tartalmazó adatbázist kellett feldolgozni, ami hektáronként 20 munkaórát jelentett. A szakemberek még nem is végeztek teljes egészében ezzel a feladattal: jelenleg is dolgoznak olyan automatizálási technikák kifejlesztésén, amelyekkel a teljes GPR-adatállomány feldolgozása megvalósulhat.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A Falerii Noviban kinyert elképesztő mennyiségű adat és a GPR segítségével eddig feltárt eredményeink arra engednek következtetni, hogy ez a fajta technika forradalmasíthatja a városi területeken dolgozó régészek munkáját[/perfectpullquote]

– mondta Martin Millett, a Cambridge-i Egyetem ókor tanszékének munkatársa, az Antiquity szaklapban a feltárásról megjelent tanulmány szerzője.

Már az ókori zsidók is: kannabiszt találtak egy feltárt kegyhelyen Izraelben

A manapság a marihuanával kapcsolatos legfontosabb dilemmák ( függőség kialakulása, kapudrog szerepe, orvosi célú használata és a legalizálás kérdése) ismeretében talán hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a hallucinogén szerek használata egyáltalán nem a modern ember kiváltsága. A arról számolt be, hogy kannabiszt és tömjént találtak Izraelben, egy ókori Tel Arad-i templom belső szentélyében egy ásatás során.

Az Olaszországban, Rómától 50 km-re északra található, fallal körbevett egykori Falerii Noviról eddig azt tudhattuk, hogy i.e. 241-től körülbelül i.sz. 700-ig éltek ott emberek. A város nagyjából fele akkora, mint Pompei, és már korábban is végeztek itt hasonló virtuális feltáró munkálatokat, de nem ilyen részletességgel.

Falerii Novi, a meglepetések városa

A régészeket is meglepte, hogy a város szerkezete számos jelentős ponton eltér a hasonló, római kori településeken megismert struktúráktól. A város északi kapuja közelében található egy-egy méretes, egymással szemben kialakított épület egy portikusz belsejében. A szakértők előtt egyelőre rejtély, mire szolgálhattak ezek az épületek. Jelenleg úgy sejtik, hogy a város határát jelölhették. Továbbá, a templom, a piac épülete és a fürdőlétesítmény egy kisvároshoz képest meglepően gondosan kimunkáltak. A településen közfürdőhöz csatlakozó vízvezetékrendszer is volt, amelyhez szabadtéri medence is tartozott. A vízvezeték egy hatalmas négyzet alakú épületnél ér véget és nem csak az utcák felszínén vezetnek, hanem a háztömbök alatt is.

Feltárták a Kínai Nagy Fal elfelejtett mongóliai részét

Egy izraeli kutatók vezette régészcsoport “Dzsingisz kán rejtélyes falára” bukkant, amit korábban a Kínai Nagy fal részének tekintettek – számolt be róla a The Jerusalem Post című újság honlapja. A hétfőn az Antiquity című tudományos folyóiratban közzé tett tanulmányuk feltérképezte a falrészlet szerkezetét és új megvilágításba helyezte az építményt.

A Falerii Novi projekt egyértelműen igazolta, hogy a régészetben érdemes lesz a továbbiakban is alkalmazni a GPR-t.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nagyon izgalmas, hogy hamarosan akár el lehet kezdeni a GPR alkalmazását olyan nagyobb városok feltárásánál, mint a törökországi Milétosz, a görögországi Nikápoly, vagy a líbiai Küréné. Még sokat kell tanulnunk a római városok életéről és a technológia egy eddig elképzelhetetlen lehetőséget ígér ehhez az elkövetkezendő évtizedekben[/perfectpullquote]

– mondja Millet.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.