Eltávolították régi helyéről a múzeum alapítójának, Sir Hans Sloane mellszobrát. A kritikusok – ide értve a Black Lives Matter mozgalmat – kifogásolták Sloane munkásságát, hiszen a tulajdonában lévő cukorültetvényen rabszolgák dolgoztak.

Az egykori rabszolgatartók forognak sírjukban

A Black Lives Matter mozgalom következményeképpen a szobrok és festmények is újragondolásra kerülnek. A British Múzeum önként döntött úgy, hogy áthelyezi a kétes hírnevű természettudós, Sir Hans Sloane mellszobrát.

Hartwig Fischer, a British Múzeum igazgatója reagált azokra a kritikákra is, miszerint a múzeum alapítójának mellszobrát eltávolították talapzatáról, írta a The Guardian. A múzeum gyűjteményeinek egy részét a Sir Hans Sloane-nek köszönheti az intézmény, amelyet a koronavírus-járvány miatti bezárás után hamarosan újranyitnak.

Sir Hans Sloane
Sir Hans Sloane mellszobra sem maradhat a helyén / Fotó: Paul Hudson

Fisher szerint a szobor áthelyezése az első lépése annak a folyamatnak, amely a kolonizáció és a rabszolgatartás tematikáját a múzeum középpontjába kívánja helyezni. Mint mondta: Sloane-t és örökségét a reflektorfénybe kívánja helyezni.

Sloane természettudós munkásságának nem csak a múzeumban lévő szobor állít emléket, hanem Londonban számos helyet neveztek el róla, többek között Sloane teret is.

Nő a feszültség a britek és a görögök között, reagált a British Múzeum a kényes ügyben

Hartwig Fischer hangoztatta, hogy a frízek nem képezik Görögország tulajdonát, és a kölcsönadás sem jöhet szóba, mert csak olyanoknak adnak kölcsön tárgyakat a British Múzeum gyűjteményéből, akik elismerik a tulajdoni viszonyokat. Az ókori kincsek felfedezői között volt Lord Elgin brit követ, a 19.

A kritikusok és a Black Lives Matter mozgalom hívei viszont jelentősebb lépéseket várnak a múzeumtól. Szeretnék, ha bőrszínt tekintve diverzifikáltabbá válna a kurátori csapat. Továbbá azt is szeretnék, hogy az Afrikából ellopott műtárgyakat visszajuttatnák eredeti helyükre. Példaként a Benin-bronzszobrokat emeli ki Dan Hicks archeológus.

Nem adnak vissza műkincseket Afrikának

Fischer bejelentette, hogy dolgozik a múzeumban egy ún. Benin Munkacsoport, akik tárgyalnak a Benin királysággal a műtárgyak nigériai kölcsönzése kapcsán.

Az igazgató azt is hozzátette, hogy nem tervezik ugyan az egykori gyarmatbirodalomból származó műkincsek visszaszolgáltatását, de párbeszédet folytatnak a világ múzeumaival – különösképpen dél-Amerika, közép-Amerika, Afrika és Ázsia tekintetében.

Sloane gyűjteménye egyébként segítette a brit Természettudományi Múzeum megalapítását is, ahol vizsgálatot indítottak, hogy feltárják a múzeum kapcsolatát a kolonizációval és az imperializmussal.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.