Míg anyáink-apáink kapartak a hazai underground és a ritkaságszámba menő külföldi csemegékért, simán lehet, hogy siklósi unokahúgunk kedvenc zenekara egy rigai banda. És ha így van, akkor az ágya felett biztosan Carnival Youth-poszter figyel. Spotify-listáján pedig a frissen megjelent Good Luck című albumuk pörög. Hogy miért?

Az új lemezüket hallgatva, a zenekar fikarcnyit sem változott 2014-es bemutatkozó EP-jük óta. Ezt inkább a tudatos stílus- és hangzásválasztás, mintsem az egy kaptafára készülő muzsikák számlájára írnám.

No Clouds Allowed című első nagylemezük hazájukban megkapta a 2014-es év legjobb debüt albuma díjat. Mindössze két évvel később pedig övék lett a 2016-os Eurosonic Border Breakers-díja, ami azért nem kis szó.

Hasson a brazil levegő

A Good Luck anyagának jó része lettországi alkotótáborokban született, de onnan jóval messzebb, Brazíliában vették fel.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Miközben rögzítettük az albumot, hagytuk, hogy a brazil levegő hasson a zenénkre és az írási folyamatokra. Több teret hagytunk a kifejező és szenvedélyes ritmusoknak, helyi ütőhangszereket használva, ami jó egyensúlyt teremt végeredményben a melankolikusabb szerzeményekkel[/perfectpullquote]

– mesélték a srácok.

carnival youth good luck 51372807
Az új album / Fotó: Publicitātes attēls / Filips Šmits

A lemez producere Gatis Zaķis, a keverést a Grammy-díjas Nicolas Verhnes, a mastert pedig a sterling soundos Greg Calbi készítette, aki például az idei The National– és a tavalyi Interpol-lemezen is dolgozott.

Az összesen tizenkét tételes lemezről korábban megjelent már a Phantom Planet, a Desktop, a Boys Do Cry és nemrég az Only The Moon Can See The Sun is. E négy dal szép kerek képet adott arról, mire számíthatunk így, egyben: váltakozóan keserédes, vidám-melankolikus Carnival Youth-dalokra.

A pop-rock, synth-pop és hálószoba-muzsika gyökerekből táplálkozó Sziget line-up-ízű banda ismét kiválóan találta el, milyen is az újgenerációs szobadiszkó.

Kritikai visszhangja egyelőre inkább a balti, cseh és német nyelvterületeken bukkant fel. Így talán valóban nem lőttem messzire az előbb említett fesztivál-ízzel. A Szigeten egyébként játszottak is idén és simán beleillettek volna az elmúlt két-három év felhozatalába is. Van egy ilyesfajta, meglepően egységes zenei hullám a kontinensnek ezen a felén, ami most éppen magasabbra emelkedik a többi, körülötte lévő hullámtól.

Dupla presszó helyett limonádé a parton

Ha csak ezen a hullámon maradunk, akkor azt mondanám, a Good Luck valahol a hullám tetején szörfözik. A zenekar által emlegetett brazil hatások pont annyira minimálisak, hogy bőven többet beletehettek volna. És akkor egy sokkal egyedibb és különlegesebb alkotás gurul ki. Ám ezzel a kísérletezéssel valószínűleg saját stílusukból veszítettek volna. A Two Monkeys kiváló nyitódal, azonnal beletesz az album hangulatába és talán itt érhető tetten leginkább az a bizonyos brazilos beütés.

cropped carnivalyouth
Carnival Youth / Fotó: higherplainmusic.com

A következő, a Birthday kellemesen könnyed és egyszerűen megjegyezhető szövegű (Hey, it’s your birthday / Sadness of the world / Doesn’t matter anymore), de inkább csak közepesnek mondanám, ellentétben a következővel. Az Only The Moon Can See The Sun picit lassabb, melankolikusabb, de a hangszerelése, az apró kiegészítőhangok a háttérben kifejezetten izgalmasak.

Fülbemászó tökös pite a nyúlüregből

A Landlord még jobban behúzza a féket és még szomorkásabb hangulatú. Talán egy picit cure-os is és erősen teátrális, ami inkább eltávolított, pedig az alapriff bejön. A Boys Do Cry a lemez egyik erőssége, talán az egyik legatmoszférikusabb dala, ugyanakkor a cím The Cure-áthallás (Boys Don’t Cry), a szövegben pedig Alice Csodaországbant idéző sorok is akadnak: I took a dive / Into those puppy eyes / Like falling down a rabbit hole / I found angel babies dancing around. Szimbolikája miatt szövegileg is ez az egyik legerősebb dal.

Gondolatok, amelyeket egyszerűen nem tudsz kiverni a fejedből – Új klip Carnival Youth bandától

Az Only the Moon Can See the Sun az álmok és a valóság között egyensúlyoz. Ez a zenekar negyedik single-je az augusztus 16-án érkező új lemezről. – mondta Emils Kaupers az új dalról. A klipet Aluksne-ben forgatták, Lettországban, a rendezői pedig Ieva Aleksejeva és Peteris Viksna voltak.

A Pumkin Pie szintén az egyik húzódal, annyira fülbemászó, hogy első hallásra azonnal fütyülni kezdi az ember. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy olyan könnyed sorok vannak benne, mint a Lay by my side / Forget your trouble vagy Let’s go now out of town to the ocean. Ez ugyan hangulatos, viszont klisés – és az album összes dalára jellemző.

A lemez második felét a Desktop vezeti be, fülbemászó riffekből és dallamokból itt sincs hiány, ellenben a lehető legsemmitmondóbb szöveggel operál: felsorol dolgokat az asztaláról.

Ebben érezhető a leginkább némi rockosabb, garázsosabb hatás, és sokadik hallásra is valahogy a Cold War Kids néhány dala jut eszembe, csak jóval kevésbé bonyolult szöveggel.

A Friends olyan, mintha Keaton Henson hirtelen Queent akarna játszani, de nekem túl teátrális, ki is lóg a lemezről. A Phantom Planet zeneileg visszahozza a lemez – és a zenekar – erősségeit.

Carnival Youth – Phantom Planet (Official Video)

‘Phantom Planet’ is the new song from Carnival Youth. Listen here : https://spoti.fi/2TpCoZn Taken from the upcoming album ‘Good Luck’ out 16th of August. Vi…

A „robotos” énekbetétek miatt a Kraftwerk-örökséget juttathatja eszünkbe, amit az erősen ’80-as éveket idéző klip csak még jobban alátámaszt. A szövegben érdekes a zenéhez illő cyborgos utalás (This is my hard drive, my wires / I’m in control). Ezt végül valami rejtélyes fantomérzésre hegyezi ki a refrén:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] I feel there’s / A shadow in my heart / Dancing in the dark. [/perfectpullquote]

A Baby dallama és hangszerelése a címének megfelelően gyermekien játékos, míg a Coral Castle inkább lassabban hömpölygős, már-már komor. Bátor párosítás a lemez végére, de még hátra van a záró Side by Side, amiről sokadik hallgatás után sem tudom eldönteni, hogy vajon jó zárószám-e. A szinti valahogy nekem nem akad be, ugyanakkor izgalmas szerkezetű, hívogat is, meg nem is, hogy újraindítsam a lemezt.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.