A koronavírus-járvány miatt megváltozott térhasználati szokásokat vizsgálják a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a kínai Vuhanban működő Hupej Műszaki Egyetem építész oktatói és hallgatói egy közös projekt keretében – tájékoztatta a baranyai felsőoktatási intézmény pénteken az MTI-t.

Hogyan lehet ezek mentén közteret tervezni?

A PTE, amely a legfrissebb statisztika szerint a világ legjobb 400 egyeteme között szerepel, közleményben azt írta, hogy már javában zajlanak annak a szeptembertől induló két nemzetközi workshopnak az előkészületei, amelynek keretében a koronavírus-járvány kitörésével kapcsolatban ismertté vált kínai Vuhan egyik egyeteme és a pécsi intézmény műszaki karának hallgatói, oktatói térképezik fel a világjárvány következtében megváltozott köztérhasználati szokásokat, valamint az otthoni munkavégzés ideális körülményeit.

Az építészeket elsősorban azok a kérdések foglalkoztatják, hogy miként lehet a tervezési módszerekhez illeszteni a világjárvány okán a közösségi életre vonatkozó szigorú egészségügyi előírásokat, ezeknek alárendelve pedig hogyan tudnak új elképzelések mentén közteret tervezni.

Koronavirus Terhasznalati Szokas Pecsi Egyetem Vuhan
Képünk Illusztráció / Fotó: Marco Panzetti

A hallgatók és oktatóik a projekt keretében emellett a belsőépítészet oldaláról vizsgálják az otthoni munkavégzés ideális feltételeit, például azt, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni egy lakóház ilyen célú tervezésekor, hogyan támogatja ezt a belsőépítészet, a bútorok, az ergonómiai szemlélet.

A közös szakmai projekt egyelőre az online térben szerveződik, több héten keresztül a közös online előadások mellett lehetőség kínálkozik a tapasztalatok megosztására, a tervek, az ötletek bemutatására, a szakmai vitára is.

Régóta szoros a kapcsolat a vuhaniakkal

A közleményben kitértek arra, hogy pécsi műszaki kart évek óta szoros szakmai kapcsolat fűzi a vuhani oktatási intézményhez. A baranyai intézmény szakemberei öt évvel ezelőtt egyedüli nemzetközi partnerként kaptak meghívást egy, tizenegy kínai egyetem részvételével zajló építészei workshopra, emellett a kar munkatársa, Hutter Ákos vendégprofesszorként dolgozott a kínai egyetemen és már harmadik éve vállal feladatokat Vuhanban.

Vuhan, a karanténba zárt város: így néznek ki a mindennapok a vírus epicentrumában

Az alábbi összeállításban bemutatjuk, hogy mi is zajlik jelenleg a járvány epicentrumában, Vuhanban. Reméljük, Kína és Vuhan városa mihamarabb legyőzi a járványt. Nemrég beszámoltunk a kutatók közleményéről, miszerint kifejlesztették a koronavírus ellenszerét.

A PTE-n tanuló több mint négyezer külföldi hallgató közül a kínai építészhallgatók jellemzően erősek az alkalmazott grafikában, környezetkultúrában, belsőépítészetben, kiváló a vizuális kifejezésmódjuk, remekül rajzolnak és a jelképekben való gondolkodás is előnyükre válik – jegyezték meg a pécsi egyetem kommünikéjében.

A pécsiek a járványban tevékenyek, hiszen mint beszámoltunk róla, a Pécsi Virológiai Intézet megvizsgálta, honnan érkezett hazánkba a vírus.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.