A Katona József Színház vasárnap délben osztotta meg azt a videót, amelyben ismert színészek mondják el véleményüket a Fidesz kulturális finanszírozását átírni akaró törvénytervezetről. Pogány Judit szerint a Kádár-korszak köszön vissza.
Totális irányítást szeretne a kormány
Mint beszámoltunk róla, az elmúlt héten több dokumentum is kiszivárgott, melyek szerint a kormány irányítása alá vonná többek között a színházak finanszírozását, az EMMI-re, így Kásler Miklós miniszterre bízná a színházi igazgatók kinevezését. (Részletesen az ügy hátteréről ebben, ebben és ebben a cikkben írtunk.)
Kálmán Olga: “Ez most a kormány bosszúja Budapest elvesztéséért”
Az birtokába került előterjesztés szerint megszűnhet “megújul” a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), a szerepét Nemzeti Kulturális Tanács veheti át. Az is felmerült, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma, így Kásler Miklós döntené el, ki kerülhet a színházak élére. Ezen hírre fakadt ki Kálmán Olga, Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes tanácsadója a Facebookon.
A kormánypárt frakcióvezetője, Kocsis Máté megjegyzése szerint ez a Gothár-botrányra adott válasz. Azóta az Újszínház körül is kirajzolódott egy 2016-os zaklatási ügy.
Ismert színészek tiltakoznak
A Katona József Színház vasárnap délben feltöltött videójában ismert színészek mondják el a véleményüket a kormány kulturális finanszírozást totálisan felforgató törvénytervezetéről.
Pintér Béla, a videó elején úgy fogalmaz, “a kormány a magyar kulturális élet teljes szétverésére készül, megszüntetné a független színházak támogatását, ezzel a biztos halálra ítéli őket.”
Kováts Adél úgy látja, hogy demokráciában széles körű szakmai egyeztetés nélkül nem hozhat törvényt a parlament, nem végezhet radikális átalakítást, “sem a kultúrában, sem semmilyen területen”. Ónodi Eszter szerint a “kultúra nem a politikusoké, a kultúra a miénk”. Az átalakítással kapcsolatban legerősebben talán Pogány Judit fogalmazott:
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Én már színész voltam a ’60-as, ’70-es, ’80-as években is. Harminc év demokrácia után nem gondoltam, hogy egyszer ugyanúgy fogom érezni magam, mint akkor.[/perfectpullquote]
Az idén életműdíjban részesült színésznőhöz csatlakozva Bálint András is arról beszélt, hogy kezdenek visszaköszönni a ’70-es évek, a “központi ellenőrzés és a cenzúra”. “Én ezt már megéltem, ne legyen újra” – mondta.
343K views · 3.5K reactions | A kultúra nemzeti alap | HELYSZÍNVÁLTOZÁS! A tiltakozás új helyszíne a várható nagy létszám miatt a MADÁCH TÉR! Hétfőn18:00-kor ott találkozunk! A kultúra nem a politikusoké. A… | By Katona József Színház | Facebook
HELYSZÍNVÁLTOZÁS! A tiltakozás új helyszíne a várható nagy létszám miatt a MADÁCH TÉR! Hétfőn18:00-kor ott találkozunk! A kultúra nem a politikusoké. A…
Mácsai Pál szerint “egy ilyen egyeztetés nélkül, titokban készült törvénytervezet ellen tiltakozni az szakmai és lelkiismereti kérdés, és ez a kettő nincsen külön.”
Cikkünk megírásának pillanatában több mint 41 ezren írták alá “a kulturális élet szétverése ellen” indított petíciót, hétfő 18 órára, a Madách térre pedig tüntetést szerveznek a szabad színházakért és a kultúra függetlenségéért.
A Fidesz és a KDNP megszavazza ugyanis a parlament jövőheti záróülésén a kulturális finanszírozásról szóló törvénycsomagot, ami vétójogot adna az igazgatókinevezések tekintetében Kásler Miklós miniszternek, amennyiben egy színház állami forrásokat is elfogad. A kormánypárt frakcióvezetője, Kocsis Máté megjegyzése szerint ez a Gothár-botrányra adott válasz.